TEKNOFEST’te özerk vasıta kategorisindeki yegâne liseli takımın hedefi birincilik

Ortaöğretim öğrencilerince geliştirilen, sıra enerjisiyle yükleme olan otonom otomobil, TEKNOFEST KARADENİZ’de birincilik hedefliyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme ediyor.

Zonguldak Prof. Dr. Teoman Duralı Bili ve Danışma Merkezi öğrencileri, 4 ayda yaptıkları otonom makine “OGACA” ile TEKNOFEST’te kategorilerinde 14 mızıka arasında bir tane liseli topluluk namına yarışıyor.

Takım kaptanı Borsa İstanbul Küçük Asya Lisesi 11. sınıf öğrencisi Elif Işve Turgut, AA muhabirine, araçlarını tamamen yerel yerine ürettiklerini söyledi.

TEKNOFEST KARADENİZ’de özerk çevirici kategorisinde finale artan yegâne liseli mızıka olduklarına işaret eden Turgut, “Aracımızın yer cesim özelliği gün paneli. Gündüz bedavaydı, ‘kullanalım’ dedik. Ara Bulucu tamamen kendimiz tasarladık.” dedi.

Takımlarının 15 kişiden oluştuğunu tamlayan Turgut, “Zonguldak’ta 7 ayrımlı iz lisesi, Rum ve bilgelik lisesinden arkadaşlarımız var. Bu da bize beceri ve tabir üstüne nazik avantaj sağladı.” ifadesini kullandı.

Takımda bulunan öğrencilerden Ömer Şanlı Kalfa ise araçlarının zaman panelleri ile yükleme olduğunu anlatarak, “Bu tadımlık yarışmaya katılan bir nice araçta bulunmayan. Araçta olan el kitabı joyistik ile otonom ve el kitabı ortada geçiş yapılıyor. Aracımız 2 saat şarj ile 30 kilometre kat gidiyor.” diyerek konuştu.

10. dershane öğrencisi Düş Sarıkaya üstelik araçlarına 25 bin trafik tabelası verisini yüklediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“25 bin fotoğraflı tabela selen sistemi oluşturduk. Kurgu ile bili sisteminde yüzdelik 96’lık akilane serencam alabiliyoruz. Böylelikle aracımız erdemli merhale doğru dönüşler yapabiliyor. Gidiş Geliş ışıklarında yüzdelik 99’luk doğruluğa ulaştık.”Share: