Tekirdağ’da parklar kıyamet sonrası dirim olanı olacak şekilde dizayn edilecek

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesince yapılacak çalışmalarla, kent merkezi ve ilçelerdeki parkların kıran durumlarında, içerisinde aşçı, duş ve tuvaletlerin olduğu keçe şehir alanlarına dönüştürüleceği bildirildi.

Büyükşehir Belediye Reisi Eder Albayrak, belediyenin güruh salonunda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından bölgede yaraların sarılması üzere muktezi desteği sağladıklarını söyledi.

Albayrak, Türkiye’nin hareket ülkesi olduğunu hatırlatarak, “Bu depremden alınacak derslerle Türkiye’nin sarsıntı politikası değişecektir. Kentsel transformasyon konusundaki politikası dahi değişecektir. Hareket sonrası 11 belediyemiz, STK’lar kusursuz aynı teavün ve tesanüt örneği gösterdi. Tekirdağ’ın birlikte ayrımsız sarsıntı gerçeği var. Bu depremden sonra hareket konusundaki çalışmalarımızı hızlandırmamız gerektiğini gördük.” dedi.

Büyükşehir Belediye Zelzele Riziko Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Kalp Avcı Yener da 2014 yılından bu yana kamu binalarının sarsıntı metanet testlerini yaptıklarını aktardı.

Yener, AFAD ile encümen kurarak mesai yaptıklarını ifade ederek, “2017 yılında 258 toplantı alanımız vardı. Şu anda kaza belediyelerimizin bile desteği ile sayımızı 350’ye çıkarttık. Hedefimiz bu sayıları kolaylıkla çoğaltmak. Normal zamanlarda vatandaşlarımızın kullandığı parklar yapacağımız proje ile farklı bir modele dönüşüyor. Parkın girişinde afet öncesi ve kıran sonrası kullanımla ilişkin brifing panoları olacak. Lokanta, duş, tuvalet ve emzirme alanları kabilinden bölümlere dönüşecek alanlar yapılacak.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükşehir Uray Genel Sekreter Yardımcısı Alpaslan Kurtoğlu da belediyenin “Yer Sarsıntısı Misil Haritası” ile ait katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıya, CHP Tekirdağ Saylav İlhami Özcan Aygun, ilçe uray başkanları ve uray personeli katıldı.

Share: