Tekirdağ Büyükşehir, Kenti Beklenen Bir Depreme Amade Arkaç Lütfetmek İçin Çalışıyor… Paha Albayrak: “Şu Anda Biricik ve Sunu Yetişkin Gündem Maddemiz Yer Sarsıntısı”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Küçük Ay depremlerinin peşi sıra kıyamet bölgesindeki ve kentteki depremzedeler amacıyla yürüttüğü çalışmaların yanı sıra Tekirdağ’ı belkili benzeri depreme alıştırmak amacıyla da çalışmalarını sürdürüyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Değer Albayrak,  “Şu anda biricik ve sunma muhteşem ruzname maddemiz yer sarsıntısı ve Tekirdağ’ın depreme amade ayla getirilmesi” dedi.

Yer Sarsıntısı riskine cebin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar ve projeler devam ediyor. Bu kapsamda Zelzele Riziko Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda, 2000 öncesi mensur edilen binaların yer sarsıntısı performans analizleri yapılmaya başlandı. Öte yandan, devlet genelinde kıran risklerinin azaltılması üzere Nezaret ve ilçe belediyeleri ile bire bir ortak nöbet haritası belirlenmesi kararlaştırıldı.

EYLEM PLANI OLUŞTURULDU

Ilkin zelzele gelmek amacıyla kayşa, sel, ötede yurt riski taşıyan alanları kaza bazında belirleyen Büyükşehir, bu doğrultuda benzeri eylem planı oluşturdu. Kullanılmamış zelzele yönetmeliğine bakarak ise il genelinde medar sınıflandırmaları tamamlandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırı Enstitüsü aksiyon birliğiyle Tekirdağ’a hareket kayıtçıları yerleştirildi. Bu kapsamda TBB Bakım Binası’nda Kandilli Rasathanesi ile yapısal alarm sistemi kurulumu gerçekleştirildi.

KIRAN ODAKLI ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM’ İÇİN PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Afetlerin tehlikesini sunma düşük seviyeye irca etmek üzere ‘Süleymanpaşa İlçesi Kentsel Tahavvül Master Planı’ yapılarak ‘Altınova Mahallesi Kentsel Inkılap ve Hareket Proje’si hazırlandı. Cemi ilçelerde kıyamet riski arz faziletli alanlar belirlendi. Kıran yönetimi ve Kıran Öncesi Planlama konularında ise ehlihibre akademisyenlerin katılımıyla kılgısal eğitimler ve masabaşı tatbikatları düzenlendi. Tekirdağ ili genelinde ve dolay illerde yaklaşık 300 bin yurttaşa ‘Yer Sarsıntısı Benzetim Eğitim Bilimi TIR’ında kullanışlı eğitim verildi.

KIRAN TOPLANMA VE GEÇİCİ BARINMA ALANLARININ SAYILARI ARTIYOR

Tekirdağ Büyükşehir, afetin önceki saatlerinde yurttaşların geçici yerine eğleşme edeceği strüktürel nâr ve risklerden ırak bütün 350 skor afet içtima alanı belirledi. 200 kıyamet toplanti alanımızda afet sonrasında gerekseme duyulacak cıvıltı enerjisinin üretilebilmesi için jeneratör panosu montajını tamamlandı. 16 facia toplanti alanında taşımalık tuvalet montajı yapılarak konteyner abdesthane sayısını arttırmaya yönelik çalışmalar ise devam ediyor.

KIYAMET KONTEYNERLERİ HAZIR

Beklenir depremlerde kontrol-kurtarma, sıhhi imdat, tahaffuz, defin gibi faaliyetlerde ivedili yerine ihtiyaç duyulacak takım ve malzemelerin bulunduğu 25 adet kıran konteyneri gerçekleştirme edilerek 11 ilçede özellikle itfaiye istasyonları almak amacıyla önemli konumlara yerleştirildi.

Sarsıntı sonrası tamam Türkiye’nin yegâne yürek olduğunu belirten Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Haysiyet Albayrak, ati dönemde hayata geçirmeyi planladıkları projeleri dahi tek yegâne sıraladı. Komutan Albayrak, şunları söyledi:

“Öncelikli kendisine Büyükşehir Uray’mizin hareket üzere ayrılan bütçesini şipşak rötuşlu ederek artıracağız. Sarsıntı sonrasında birimlerimiz ortada iletişimin akıcı ayrımsız şekilde sağlanabilmesi için 5 adet telsiz röle istasyonuna ek kendisine 6’ncı istasyon müesses, radyolink ve röle sayısı artırılmıştır. Şümul alanı çalışması sonuçlarına göre 3 sayı cerrah kulesi kiralanarak istasyon sayılarının 9 adete çıkarılması amacıyla icraat başlatılmıştır. Öte yandan uydu iletişimi kapsamında ise 15 skor peyk telefonu alınacaktır. Peyk interneti kullanımı ile ait altyapı çalışmaları başlatılmıştır. Deprem sonrasında yerinde ve hareketli esenlik hizmetleri verilebilmesi, bulaşan hastalıkların önlenmesi ve dezenfeksiyon işlemleri için vacip planlamalar yapıldı.

“KIRAN SONRASI KURULMASI PLANLANAN ÇADIR KENT ALANLARININ ALTYAPISI İÇİN ÇALIŞMALAR BITMEME EDİYOR”

Kıyamet sonrasında el genelinde kurulması planlanan çadırkent alanları yekpare detaylarıyla 2017 yılında belirleme edilmiş ve mamure planlarına işlenmiştir. Ayrıca TESKİ eliyle çadırkent alanlarına akarsu ve şebeke kabilinden altyapı hizmetlerinin götürülmesiyle ilişik icraat bitmeme etmektedir. Yer Sarsıntısı sonrası mümkün erke kesilmesine sınırlanmış namına akarsu kesintisi yaşamamak adına ilçe merkezlerine akarsu temini sağlayıcı iri terfi merkezleri ve kuyulara jeneratör koyma işlemleri iri ölçüde tamamlandı. Küsurat tesisler içinde elektrik üreteci koyma işlemleri devam etmektedir.

“ZELZELE ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURUYORUZ”

Trakya Belediyeler Birliği teşrikimesai ile marifet insanları, akademisyenler ve teknokratlardan oluşan Zelzele Mücahede Grubu oluşturulması ile ilişkin çalışmalarımıza başladık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla kurulması planlanan Marmara Zelzele Konseyi projesinde üstelik etken kendisine düzlük alacağız. İTÜ ile yapılan icraat kapsamında belediyemizin ‘Kıran ve Evgin Boyut Izlem Planları’ mevcuttur. Bu planları kullanılmamış tecrübeler ve kullanılmamış gözlemler kapsamında gene rötuşlu ediyoruz. Kandilli Rasathanesi ile protokol yaparak başlattığımız kuvvetli kayran hareketçi zıkkım kurulumuna bitmeme ederek sayılarını artırıyoruz. Bu kapsamda belediyemize kurulan strüktürel alarm sistemi projesine uran alanları, enerji tesisleri kadar üniteleri dahi dahil etmeyi planlıyoruz.

2014 yılında başlatılan mikro bölgeleme ve yer bilimsel jeoteknik istikşaf çalışmaları sonuçları mevcut bayındırlık planlarına işlenecek ve gerekmesi halinde kaza belediyeleriyle teşrikimesai içerisinde imar planlarının revizyonu yapılacak.

“OLASI HAREKET KAYIP TAHMİNLERİ PROJESİ 2023 YILINDA TAMAMLANACAK”

2022 yılında iklim bütününde başlattığımız ‘Olasılı Sarsıntı Kaybolma Tahminleri Projesi’ni 2023 yılında tamamlanmayı hedefliyoruz. Afat ve ivedi durumlarda kullanılacak lüzumlu ekipman ve malzemelerin vadi alacağı arama kurtarma araçlarımızın sayısını artırmayı hedefliyoruz.

“AFET SONRASI İÇİN MOBİL FIRIN VE AŞEVİ YAPACAĞIZ”

Olası depremlerden sonra afetzedelerin ivedili ve kişisel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla Etkin Fırın, Canlı Lokanta ve Müteharrik Duş gibi üniteleri temin edeceğiz. Afet sonrası dönemde afiyet hizmetlerinin kıvrak ayrımsız şekilde afetzedelere ulaştırılması için cıvıl cıvıl afiyet hizmetleri, yerinde sağlık hizmetleri, bulaşan hastalıklarının önlenmesine yönelik icraat ve dezenfeksiyon işlemlerinin beraberinde çıkmaz ve karı hayvanlarına veterinerlik hizmetleri verilebilmesi üzere muktezi planlamalar yapılarak gösteri planı oluşturuldu.

Zelzele sonrasında çocukların bakımı amacıyla bala kreşleri kurmayı planlıyoruz. bireylere ve çocuklara müteveccih namına toplumsal bindi etkinliklerinin birlikte psiko-toplumsal bindi verilmesiyle ilgili çalışmalara birlikte başlandı. Muhtemel bire bir zelzele sonrası yaşanacak olan rastgele çeşit aksi duruma alın depremzede vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesi ve gerekli yönlendirmelerin yapılması noktasında majör cafcaf üstlenecek olan hal noktalarını şehrin mühim noktalarında konumlandırmayı planlıyoruz.

“TESKİ, OLASI BİR AFET SONRASI SAHADA AKTİF GÖSTERIŞ ALGI”

Beklenir tıpkısı afet sonrası kurulacak olan kriz dalavere merkezlerinin deli dolu ve hareketli ayrımsız şekilde görev yapabilmesi ve alınacak önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesinin sağlanabilmesi için TESKİ’ye ilişkin mevcut yapı yeri alanları akse hile merkezi olacak şekilde kombinasyon edilecek.

Deprem sonrası içmece suyu ana akıtma hattı ve lağım döşemi borularında meydana gelebilecek aksaklık ve yıkımlara cebin tam miktarda rezerv parça ve boru ile hatların onarımı aşamasında kullanılacak olan soy makinesi, mahdut tamirat takımları kabil herhangi bir türlü ekipman temin edilerek emniyetli geri hizmet depoda esirgeme edilecek. Kıran sonrası senaryoda bildirme koca hayati ihtiyaç maddesi olan suyun afetzedelere iletilmesi noktasında koskocaman bir afi üstlenecek akarsu tankerlerinin sayısı artırılacak.

“MEVCUT ALTYAPI SİSTEMİ DİJİTAL ORTAMA AKTARILACAK”

Deprem sonrası enfrastrüktür hatlarında meydana gelebilecek arızalara acul müdahale mefret olduğundan, kâin enfrastrüktür sistemine ilişik mecmu verilerin Coğrafi Hikmet Sistemi’ne (CBS) dijital ortamda aktarılması sağlanacak. Ayrıca tekmil verilerin çıktısı alınarak fiziksel ortamda da saye edilmesi sağlanacak. Kıyamet sonrası faaliyet hatlarında yaşanacak kesintilerden periferi depremzedelere akarsu temininde arıza yaşanmaması üzere büyük feyiz merkezleri ve belli su kuyularına jeneratörler kurup takma edilecek. Jeneratörlerin kıvrak çalışması üzere dahi depolanacak yakıt amacıyla yakıt tankeri sayısı artırılacak. Antrparantez su kuyuları ve terakki merkezlerinin okunabilen benzeri şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç mahsus neşelilik enerjisinin üretimi amacıyla endüstri tipi jeneratörler devreye alınacak. Belde dostu Rüzgar Enerji Sistemi (RES) ve Gün Enerjisi üzere mütenavip erke sistemlerinin kurulması ile ilişik şanlı hamle kaydedildi. Oluşacak afet yerinde suyun kalitesinde yaşanacak bozulmalar amacıyla alternatifli klorlama sistemleri geliştirilecek. Deprem sonrası süreçte iletişim hatlarında kesintiler yaşanacağından, devlet genelinde akıcı adına çalışacak peyk telefonu ve telsiz altyapısı oluşturulacak. Zelzele sonrası süreçte yapılacak çalışmalar üzere lüzumlu olan mecmu sayısal veriler, Hikmet İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde sayısal ortamda yedeklenmesi sağlanacak.

“TEK VE SUNMA ÖNEMLİ MADDEMİZ HAREKET”

Afet sonrası müdahalelerin aceleci ve güvenli olabilmesi hesabına umum çalışanlarımız amacıyla Türkiye Facia Müdahale Planı kapsamında vacip eğitimlerin alınması noktasında planlama yapılacak. Akıbet adına Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ’ı depreme hazır ağıl anlatmak için tekmil imkanlarını seferber etmiş durumda. Şu anda yegâne ve bildirme mehabetli ruzname maddemiz sarsıntı ve Tekirdağ’ın depreme hazır ağıl getirilmesi. Tamam halkımızın bile desteğiyle bu konudaki projelerimizi hayata geçireceğiz.”

Share: