TBMM’de Sunum Yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Atagün: “Ücretli Ebeveyn İzni Öneriyoruz… Babalar Emzirme İzninden Günde Sunma Birkaç 1 Saat Yararlanmalı”

TAMER ARDIL ERŞİN

TBMM’bile Kadınların İş ve Sülale Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Ast Komisyonu’nda sunum eden Içtimai Düzenlilik Uzmanı Nilüfer Atagün, ücretli ebeveyn izni ve babalara birlikte günde sunma birkaç 1 saat süt izni verilmesini önererek, “Babaların birlikte emzirme izninden günde bildirme bir iki 1 saat namına yararlanmaları ve bakım izni olarak geçmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

TBMM’de Eş ve Erkek Fırsat Eşitliği Zir Komisyonu’nda oluşturulan ve AKP Balıkesir Saylav Sarih Uygur’un başkanlığında etkin Kadınların İş ve Sülale Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Hal Önerilerinin Belirlenmesi Ast Komisyonu’nda kadınların iş ve familya yaşamlarının uyumlaştırılmasına ilgilendiren işler ele makbuz.

Sosyal Asayiş Kurumu Takip Başkanlığı Umum Müdür Vekili Ebru Fisun Vazıh, yaptıkları reformlar ile cezanın yerini teşvikin almasıyla alay malay vasıta dışı istihdamını gerilediğini kaydederek taşıt dışılığı önlemeye başladıklarını anlatım etti.

SGK Toplumsal Güvenlik Uzmanı Nilüfer Atagün, kadınların iş yaşamına katılımının sürdürülebilir toplumsal düzenlilik sistemini sağlanması için makro olduğunu aktararak, mukayyet istihdam kültürü oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Atagün, çocukların kurumsal hizmet hizmetlerine ulaşmasıyla er çocuk eğitiminin sağlanmasına çalıştıklarını rapor ederek, “Türkiye gerçeklerine akıllıca hareket ve yaşam modeli gerçekleştirdik” dedi.

Avrupa Birliği Projeleri kapsamında ölçülü Evde Çocuk Hizmet Projesi’nden bahseden Atagün, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir’birlikte 11 bin 359 çocuk ve ana ile 15 bin 232 yavru bakıcısının projeden yararlandığını aktardı. Atagün, bu proje ile bakıcıların yüzde 97’sinin sigortalı olduğunu belirtti.

Atagün, “Buradaki projede 0-24 ay arası çocuğu olan ve 4-a dediğimiz tıpkı hizmet akdine tabi namına etkin kadınların evde falcı istihdam ettiklerinde, maaş 320 Euro ödeme yaptık. Aynı Avrupa Birliği projesiydi bu birlikte” dedi.

ÇOCUĞUNU KREŞE GÖNDEREN AİLELERE AB DESTEĞİYLE 100 EURO VERİLDİ

Atagün, ikinci projelerinin bile Kurumsal Bala Hizmet Projesi olduğunu ve bu kapsamda çocuğunu kreşe gönderen ailelere 100 Euro verildiğini açıkladı. Atagün, “Bu az buçuk pandemiye geldiği üzere zorlandığımız tıpkı çağ oldu amma 29 ay boyunca bu desteği ödedik. 29 milyon Euroluk bir projeydi ve yüzde 98’ini harcadık. Yüzde 85’i Avrupa Birliği’nden alınıyor bu paranın, yüzdelik 15’i bizim özlük ulusal bütçemizden” diye konuştu.

EĞİTİMLİ BAKICI İSTİHDAM FAIL BILE 325 EURO ALDI

Atagün, Eğitimli Bakıcıların Desteklenmesi Projesi’nden bile bahsederek, “Aile ziyaretleri gerçekleştirdik. Çocuğa aşağılık bakıyor mu, falcı mı bakıyor? Kuşkusuz koşullarda bakıyor diye niteleyerek. Amma gördük kim çağ kuşaklarını izleyen benzeri döl yetişmişti. Dünyaevi programları, ayrı ayrı programlarla. Bilahare dedik ki burada bire bir müdahale daha gerekiyor. Evde bakıma eğitimli bakıcılarla devam edelim. Bu kapsamda tıpkı proje gerçekleştirdik. Burada birlikte gene kadının istihdamda düzlük aldığında, evde eğitimli falcı istihdam ettiğinde, o devir bu annelere bindi sağlayalım dedik. Eğitimli bakıcı üzerine birlikte farkındalık görüntülemek amaçlı tıpkı projeydi. Bunda de 2022’de 325 Euro verdik annelere, evde bakıcı istihdam ettiklerinde” diye vukuf verdi.

Atagün, Türkiye’dahi annelik ve babalık izni yardımlarındaki durumu de anlatarak, “Babanın özel sektörde çalışıyorsa yalnız ilkokul aktarılma, kamuda çalışıyorsa 10 günlük ayrımsız izni var. Babanın kısmı devamlı emek hakkı ve maaşsız cevaz sadece kamuda çalışanlarda var ne eyvah ki” dedi

“BABALIK İZNİ YER BEŞ ALTI 2 HAFTA OLMALI”

Atagün, Türkiye’birlikte yapılması gerekenleri birlikte aktararak, şunları söyledi:

“İlk altı ayda temel ve babanın çocuğun bakımını üstlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda de ücretli anne izinlerinden, arızi aksiyon göremezlik ödeneği vereceğimiz sürenin 16 pozitif 8 haftaya çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz. Babalık izninin 2 hafta yerine belirlenmesinin daha iyi olacağını düşünüyoruz.

“ÖDENEKLİ EBEVEYN İZNİ ÖNERİYORUZ”

Bizde mevcut olmayan, ücretli yani ödenekli ebeveyn izni öneriyoruz. Çalışmamız kapsamında. Çünkü bala dediğiniz özdek, işin aslı biraz fiyatlı benzeri husus. Yani haddinden fazla aşkın ihtiyaçları oluyor bire bir bebeğin. Onun için aynı ödenekle ancak asıl ve babaların çocukların bakabileceklerini düşünüyorum.

BABALARA ÜSTELIK GÜNDE YERYÜZÜ BEŞ ALTI 1 SAAT EMZİRME İZNİ

Babaların de emzirme izninden günde yeryüzü bir iki 1 saat adına yararlanmaları ve hizmet izni kendisine geçmesi gerektiğini inanıyoruz. Zira onlar da çocuklarıyla kânunuevvel buyurmak istiyorlar. Benzeri yaşına büyüklüğünde sunma azından çocuğun bakımı çok ağırlık.

SİGORTALI İZİN HAKKI OLMALI”

0-6 maaş dönemde, bunu İspanya aplikasyon örneğinde gördük. Toplumsal asayiş priminin ödenmiş kabil değerlendirilmesi, yani tekaütlük açısından. Hem annenin, hem babanın hele annenin. Zira kadınlar sigortalı oldukları devir, şayet o siz emeklilik açısından sigortasınız bitmeme ettirirseniz onlar elan sonraları iş yaşamına daha ferah göstermek istiyorlar.

Ayrıntılı aktarılma bakım gümbür gümbür geliyor Türkiye üzere. Ayrıntılı dönüş hizmet üzerine de benzeri şeyler yapılması gerektiğini düşünüyoruz, destekleyici haklarımızdan.”

Atagün, eş hizmetlerinin İş Kanunu kapsamında alınması gerektiğini kaydederek, “Ocak hizmetlerinin İş Kanunu kapsamında sayılabileceğini düşünüyoruz. Tabiiyet ilişkisi olan tıpkı molekül. ILO sözleşmesinin onaylanması ve yandaki anne sisteminin hayata geçirilmesi hedefimiz” dedi.

Komisyonda Ekincilik ve Rustik Kalkınmayı Tutma Kurumu ve TOBB yetkilileri da sokum yaptı.

Share: