TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu, kurum temsilcilerini dinledi

TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nda, Eriştirme ve Enfrastrüktür Icra Vekili Yardımcısı Dürüst Dursun, Nezaret Izlem Ihya Başkanı Yunus Emre Ayözen, Din İşleri Başkan Yardımcısı İbrahim Hilmi Karslı ve Türkiye Belediyeler Birliği Umumi Sekreteri Hayri Baraçlı lokma yaptı.

TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu, DOĞRU Parti İstanbul Milletvekili Erol Kayaç Başkanlığında toplandı. Kaya, Türkiye nüfusunun yüzde 9,7’sini yaşlı nüfusun oluşturduğunu belirterek, “Türkiye’nin 2030 yılında yüzde 12, 2050’da yüzdelik 20, 2080’da dahi yüzdelik 25’lik bire bir dilime ulaşacak 65 gözyaşı üstü insanı olması beklenmektedir. Türkiye’bile seçme 4 haneden birinde 65 gözyaşı üstü insanımız barınmaktadır ve 1,5 milyon yaşlımız ise yegâne başına yaşamaktadır. Sürdürülebilirlik açısından acun standartlarına göre gelişigüzel 4 çalışanın 1 kişiyi, yani 1 emekliyi akçalanmış ettiği aynı tabloda Türkiye’bile bu oranın 2 kişiye 1 hayat adına gerçekleştiğini TÜİK’ten aldığımız verilerden birlikte görmekteyiz. Dünya genelinde 65 yaş ve beden 764 milyon kişinin var olduğunu ve bu sayının 2050 yılında 1,5 milyara ulaşacağı beklenmektedir. Maalesef üzülerek ifade edeyim, Türkiye ve acun nüfusu yaşlanmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız 3 bala anlatırken arada bir biraz espriyle takıldık; amma komite kendisine bu gerçeğin benzeri kat elan altını çizmekte fayda var” dedi.

Komisyona sokum özne Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doğruca Dursun, 2003-2004 yıllarından itibaren erişilebilme problemi olan vatandaşların hayatını kolaylaştırmak üzere mütenevvi kurumlarla, amme alım kuruluşlarıyla dahi bazen işlere önayak olduklarını, 2004 yılının sonunda bu manada bir daire başkanlığı ihdas yerine aynı girişimlerinin olduğunu söyledi. Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı Takip Ihya Başkanı Yunus Emre Ayözen de bakanlığın ‘Herkes İçin Erişilebilir Ulaşım’ mottosuyla ortaya koyduğu vizyonu anlattı. ‘CAMİLERİMİZ YAŞLI CEMAATİMİZ İÇİN REHABİLİTE MERKEZİDİR’Ilmek İşleri Başkan Yardımcısı İbrahim Hilmi Karslı ise “Ülkemizde tekaüt nüfusu 13 milyonu geçmiş bulunmaktadır. Camilerimiz bilcümle cemaatimiz amacıyla alelhusus nemli cemaatimiz için rapor yerindeyse manevi rehabilite merkezleridir. Malum olduğu gibi dinin emirleri; buğulu, taze, herkese yöneliktir. Ancak insanların yaş ilerleyince dini hayata ve ibadetlere henüz fazla ağırbaşlılık verdikleri de bir gerçektir. Bilindiği kabil zayıflık; bedenî, toplumsal ve ruhsal bir nice değişikliğin ve problemin yaşandığı benzeri süreçtir. Bu dönemde umutsuzluklar, kaygılar, ilgisizlikler ve yalnızlıklar yaşanmaktadır. Buğulu ve zor cemaatimizin camilerin nezih içinde günce ibadetlerini huşu ve yaşayış içerisinde adına getirmeleri sunma mehabetli çalışmalarımız, özen gösterdiğimiz alanlardır” dedi.’60 YAŞ VE ÜSTÜ İNSAN SAYISI 5 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİ GEÇTİ’Türkiye Belediyeler Birliği Umumi Sekreteri Hayri Baraçlı üstelik sunumunda şunları söyledi:

“2019 yılında 60 gözyaşı ve vücut adam sayısı 1 milyar civarındayken 2020 yılında 60 gözyaşı ve üstü âdem sayısı, 5 yaşından bayağı çocukları bile geçti. Onun üzere 2050 yılında bile 60 yaş üstü dünya nüfusu oranı yüzde 12’den yüzde 22’ye, neredeyse iki katına çıkma. Bu birlikte bizim mütenevvi tedbirler almamızı gerektiriyor. Tığ da bu noktada domestik yönetimler yerine farklı aynı perspektiften olaylara bakıp Türkiye’de 1391 belediyenin çalışmalarının bu boyutta gelişmesi gerekliliğiyle ilgilendiren çalışmalarımızı yapıyoruz.”

Share: