TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç’tan F-16 müzakerelerine ilgilendiren izah Açıklaması

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye’ye F-16 satışı konusunda özellikle BENDE Senatosu ve Temsilciler Meclisi kanadının, dışişleri komisyonları nezdindeki çalışmalarda kabul etmeyecekleri şartları ortaya koyma çabaları olduğunu belirterek, “Bunların arsıulusal siyasete ve müttefiklik ruhuna uymayacak olaylar olduğunu bariz şekilde dile getirdik.” dedi.

Tığ, YANLIŞSIZ Öğür Umumi Komutan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala başkanlığında NATO Milletvekili Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve DOĞRU Öğür Rize Mebus Osman Çok Bak, Birlemiş Milletler Umumi Kurulu 75. Aktarılma Başkanı ve AK Tümen İstanbul Saylav Yanardağ Step ile TBMM Türkiye-KÖLE Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve SELIM Fırka Diyarbakır Mebus Mehdi Eker’in katılımıyla Washington’birlikte gerçekleştirdikleri temasları değerlendirdi.

ESIR’ye mayıs ayının arkası sıra yaptıkları ikinci ziyaretin de faydalı geçtiğini dile getiren Kılıç, görüşme kapsamında senatör ve BENDE Temsilciler Meclisi üyeleri ile benzeri araya geldiklerini söyledi.

NATO’nun yeryüzü büyük ikinci ordusu ve bugüne büyüklüğünde cümle uluslararası faaliyetlerinde fariza düzlük benzeri ülkenin temsilcileri kendisine temaslarda bulunduklarını rapor eden Kılıç, görüşmelerde Türkiye’ye F-16 uğraş uçağı satılması başta tevessül etmek amacıyla bölgesel ve uluslararası konuları ele aldıklarını belirtti.

Çağatay Kılıç, istedikleri bazen çağcıllaşma kitlerinin birlikte bazı eskimemiş özellikleri olan, askeri anlamda “bakir blog” diyerek anlatım edilen F-16 alımının bire bir süreci olduğunu aktararak, “Bu konuda aynı BENDE yönetiminin tıpkısı da Kurultay’nin yaklaşımı var. Sınırlı anlaşmaların, satışların yapılabilmesi için Kurultay onayı gerekiyor. Bu kapsamda işi aracısız göstermek, temasları direkt yüz yüze ayırmak üzere heyet olarak oradaydık.” diye konuştu.

Görüşmelere umumi olarak müspet aynı havanın yansıdığını anlatan Kılıç, şöyle bitmeme etti:

“Yaptığımız fikir alışverişlerinde ortaya koyduğumuz bir nice bahis kabul gördü. Seçilmiş milletvekili, siyasiler namına onların de bazı farklı düşünceleri olabiliyor. F-16 kavga uçağı satışı konusunda hele BENDE Senatosu ve Temsilciler Meclisi kanadının dışişleri komisyonları nezdindeki çalışmalarda kabul etmeyeceğimiz şartları ortaya koyma çabaları var. Bunların, bazı hatalı değerlendirmeler, arsıulusal siyasete ve müttefiklik ruhuna uymayacak kimi ahval olduğunu vazıh şekilde dile getirdik. Burada gâh isimler yöre plana çıkıyor. Hepimizin imdi malumu olduğu New Jersey Senatörü ve ESIR Senatosu Aut İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in karşıt anlamda benzeri çabası var amma bunun haddinden fazla kudretli olabileceği kanaatinde değilim. Gâh konularda, ayrımlı başlıklar altında düşünüm ayrılıklarımız var ama NATO müttefiki ve şu anda bölgedeki en akva büyüklük yerine pahal manada desteklenmemiz gerektiği üzerine hemfikiriz.”

” Yunanistan’ın kusurlu tutumunu zahir dile getirdik”

Kılıç, görüşmelerde, Rusya- Ukrayna savaşı dolayısıyla yaşanan azık krizi riskinin ortadan kaldırılmasına müteveccih Türkiye’nin çabalarıyla oluşturulan tahıl koridoru ile Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü diplomasi trafiği sonucunda yapılan cidal esiri takasının da gündeme geldiğini kaydetti.

Yunanistan’ın gayriaskeri statüdeki adaları silahlandırma tutumunun dahi görüşmelere yansıdığını söyleyen Tığ, “Tığ bunları orada üstelik dile getirdik. MEMLUK’nin bu anlamda bazen teçhizatları sağladığı, Yunanistan’ın bunları yanlış yerlerde, arsıulusal hukuka çap kullandığını, bir nice uluslararası anlaşmayı ihlal ettiğini açık açık dile getirdik. Bunun farkında olan üyeler olduğu kabilinden farkında sıfır üyelerin birlikte olduğu dikkatimizi çekti.” ifadelerini kullandı.

“İstifa etmeli”

Almanya Federal Meclisi Başbuğ Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin, Cumhur Reisi Erdoğan’a yönelik taşlama içeren sözlerini kınayan Tığ, Kubicki’nin, bu sözleri zımnında Almanya Federal Meclisi Başkan Yardımcılığından istifa etmesi gerektiğini muhataplara ilettiklerini bildirdi.

Almanya’daki bir nice siyasinin, Kubicki’nin bu sözlerini onama etmediğine değinen Kılıç, “Alman siyaseti birlikte bu noktada kendini bu açıklamalardan uzaklaştırıyor ve bunları kabullenmiyor. Beklenti ediyorum ki Kubicki’nin Almanya Federal Meclisindeki görevine layık olmadığı noktasındaki düşüncemiz kıymet bulur. Kendisi bir hezeyan içerisinde, incelik sınırlarını aşmış adına tarihe basamak düşmüş oldu.” dedi.

Kubicki’nin elan evvel de çıkışlarında “kantarın topuzunu kaçırdığını” dile getiren Kılıç, “Cumhurbaşkanımıza müteveccih sözleri diplomatik kendisine da kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

TBMM ve Dışişleri Komisyonunun, bakir yasama yılında de bunaltıcı cümbüş yürüteceğinin altını çizen Tığ, komisyonun perşembe günkü toplantısında Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinin, “hububat koridoru hakkındaki güncel gelişmeler” antetli sokum yapacağını söyledi.

Share: