Taze yaşında elde ettiği başarılar ile kılıç oyunu sporunda adını tarihe yazdırıyor

Milli sporculuğu haricinde antrparantez 2. mertebe antrenör lisansına erbap olan Eskişehirli eskrimci Muhammed Anasız, branşın beceri detaylarından ve faydalarından bahsederek, “Bu spor satrancın ayakta oynanan versiyonudur” diye niteleyerek tanımladı.

Milli eskrimci Muhammed Anasız, olimpiyat sporculuğu, 2. rütbe antrenör ve arsıulusal hakem lisanlarına ehil olmanın haricinde başarıları ile de ilgi çekmeye devam ediyor. Ancak dışından eskrim eğitmenliği teklifleri aldığını belirten 23 yaşındaki Eskişehirli Anasız hem kılıç oyunu branşının teknik detaylarını anlattı hem birlikte Milli Topluluk yerine Konya’bile 5. kat planlı İslami El Birliği Oyunları’nda elde ettikleri tarihi dereceden bahsetti. Kılıç Oyunu sporunda solak olmanın acun çapında çokça şişman bir avantajı olduğunu dile getiren tendürüst sportmen Anasız, “Bu spor satrancın ayakta oynanan versiyonudur” dedi.

“Eskrim, ilmî namına bildirme beş altı günah yaşanan spor dallarından biridir”

Eskrimin bundan sonra analitik, önemli ve çabuk karar vermeye dayanan tıpkı spor dalı olduğunu anlatım fail Muhammed Anasız, “Sporcularının fiziksel değerlerinin haddinden fazla nazik bire bir etkisi yok çünkü piste çıktıktan sonra hacısı hocası ile kaybeden üstelik kazanan üstelik biz olduğumuz üzere ona göre oyunlar kurup, anlık kararlar veriyoruz. Bu spor kılıç ile yapıldığı amacıyla insanlara ürkütücü gelebiliyor fakat ilmî araştırmalara bakarak dahi genişlik birkaç yanılma yaşanan spor dallarından biri ile iç içeyiz. Karşılaşma içerisinde mahdut kıytırık ayrımsız günah durumu olmasa dahi antrenmanlarda kontrolsüz kendisine yüklenmelerden ekolojik ortam belirli adale gruplarımız hasar alabiliyor” dedi.

“Ekipmanlar az buçuk altın”

Kılıç Oyunu kayıtlarına 6 yaşından itibaren başlandığını belirten Anasız, “Bu yaşlardaki çocuklara ilk önceki spora hazırlık, beden eğitimi terbiyesi ve atletik performansa dayalı yerine sporculuğu öğretiyoruz. 8-9 yaşlarından itibaren ise kılıç oyuncusu yapmaya çalışıyoruz ve bu proses mıhlı bire bir şekilde ilerliyor. Eskrim ekipmanları biraz maliyetlidir. Alternatif yerine kulübümüz bünyesinde muayyen malzemelerimiz mevcuttur. Gelen sporcularımıza, ekipman amacıyla herhangi bir kalın yapmıyoruz. Ne ant kendilerini eskrimci yerine görür ve maçlara hazır benzeri hale gelirler ise yurtdışına gidip geldikçe onlara parçalar realizasyon ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Eskrimin aynı farkındalık haline gelmesini sağladık”

Yapılan antrenmanların atletik performansa dair olduğunu ileten Anasız, bahis ile ait yerine sözlerine şu şekilde devam etti:

“çıktı bilimsel ve değişik kas gruplarını işveren antrenman teknikleri uyguluyoruz. Onun yanı sıra tenis topları ile beynimizin gelişigüzel iki lobunu çalıştıran egzersizler yaparak sırası ile hususi eğitimler ve maçlara çıkıyoruz. İslami Tesanüt Oyunları’nda Eş Tığ kategorisinde Milli Takım adına ilk kez ikincilik madalyası aldık. Elimizden gelenin arz iyisini yapmaya çalıştık. Türkiye’birlikte koca kılıcın ve eskrimin tıpkı farkındalık haline gelmesini sağladık. Bizim en koskocaman amacımız, altyapıdan yetişen kardeşlerimizin bu başarıları gerçekleştirebileceklerine dair farkındalığı oluşturmaktır. Önümüzdeki olimpiyatlarda daha iyilerini başaracağız.”

Kılıç Oyunu ile hayatının tamamen değiştiğinden kortej fail 16 yaşındaki milli sporcu Fatih Erdöl, “Bu spora kısaca 4 sene önce başladım. Muhammed hocanın bahsettikleri atiklik ve atiklik yönünde bana süfli faydası oldu. Olaylara değişik aynı göz açısından bakabileceğiniz ve değme konudan pratikleşebileceğiniz üzere herkesin bu spor ile bağırsak içe olmasını tavsiye ediyorum” dedi. – ESKİŞEHİRShare: