Tarihi saat kulesi restore edilecek

Tarihi saat kulesi restore edilecek

ÇORUM – Çorum’un Sungurlu ilçesinin bildirme makro simgelerinden biri olan, 131 yıllık geçmişe erbap tarihi Sungurlu Saat Kulesi restore edilecek.

Çorum’un Sungurlu ilçesinde 1891 yılında mensur edilen Sungurlu Saat Kulesi restore edilecek. Ilçebay Yazar Satış marifetiyle 1891 yılında Şakir Usta’ya yaptırılan ve 131 almanak ehil olan saat kulesi, batma tehlike oluşturmaya başlamıştı. 2020 yılı Familya ayında meydana gelen depremde balkon parçaları düşen Saat Kulesi’nin sair parçaları da Şubat ayında düştü.

Belediye ekipleri tarihi kulenin etrafını polis güçleri barikatlarıyla kapatırken, ebat Ekin ve Gusto Varlıkları Himaye Kuruluna bildirildi. 2008 yılında restore edilene tarihi saat kulesi amacıyla, Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cennet Ahu ve ekibi, yüklenici firma ile birlikte saat kulesinde incelemelerde yatmak amacıyla Sungurlu’ya geldi.

Belediye Başkan yardımcısı Bahri Sezen, saat kulesinin restorasyonu amacıyla incelemelerde mevcut ekibe eşlik ederek vukuf verdi. Saat kulesindeki yenileme çalışmalarının kusa müddet içerisinde başlatılacağı belirtildi.Share: