Tacikistan’ın bağımsızlığının 31. yıl dönümü Ankara’da kutlandı

Tacikistan’ın 31. istiklal sene dönümü zımnında Ankara’üstelik ayrımsız otelde kabul resmi gerçekleştirildi.

Resepsiyona Tecim Bakanı Mehmet Muş, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakan Yardımcısı Ağırbaşlı Yüksek Dönmez, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Eşrefcan Gulov, bir nice ülkenin büyükelçisi ve haddinden fazla sayıda davetli katıldı.

Burada konuşan Bakan Muş, Türkiye’nin Tacikistan’ın bağımsızlığını tanıyan geçmiş ülkelerden biri olduğunu belirterek, sabık 31 sene içinde Tacikistan’ın temas alanda gösterdiği gelişmeyi heyecanla izleme ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin Tacikistan’la hesaplı ve ticari ilişkilerde kaydettiği ilerlemenin “düş verici” olduğunu kaydeden Muş, “Bizler Tacikistan’ın ati vadeden ticari ve hesaplı potansiyelinin farkındayız ve bu potansiyeli akdetmek amacıyla üstelik kararlıyız.” dedi.

Muş, Türkiye’nin Tacikistan’la ticaret hacminin 2020’nin ilk 8 ayında bire bir esbak yılın ayrımsız dönemine göre yüzdelik 20 artarak 340 milyon dolara çıktığını belirtti.

Geçen sene Tacikistan’ın ithalatında Türkiye’nin 3. sırada, ihracatında ise 5. tam düz aldığına dikkati calip Muş, “Ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarma uğrunda tehlikesiz adımlarla ilerlediğimizi beyan etmek isterim.” diye konuştu.

Ticaret Bakanı Muş, Tacikistan’a gidecek

Muş, mümasil bire bir zamanda iş adamları top gelişigüzel Duşanbe’ye benzeri mülakat gerçekleştireceklerini belirterek, bu ziyarette Tacikistan ile aksiyon birliğini daha kapsamlı tıpkı ağıl çevrilemek için sağlıktan ulaşıma eğitimden yatırımlara bir nice temaslarının olacağını dile getirdi.

Modern Tacikistan’ın inşasında Türk müteahhitlerin eskiden olduğu kabil çalışmaya devam edeceğinin altını çizen Muş, iki talih arasındaki ilişkileri sadece ticaret ve ekonomi alanında değil, ekin, eğitim bilimi, sağlık ve turizm gibi diğer alanlarda de yetiştirmek istediklerini vurguladı.

Muş, “Söz Gelişi turizm sektöründe ülkelerimiz ortada korkulu benzeri gizil olduğunu görmekteyiz.” ifadesini kullandı.

Bu yılın önce 8 ayında Tacikistan’dan mevrut misafirlerin sayısının 48 bin olduğunu kaydeden Muş, bu rakamların 2021’deki istatistikleri geçtiğini ve bu sayının artması üzere üzerlerine düşeni yapacaklarını rapor etti.

“(İkili tecim hacmini) 1 milyar dolara çıkarma kararı aldık”

Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Eşrefcan Gulov ise ülkesinin bağımsızlığının Tacik ulusunun hayatında benzeri dönüm noktası oluşturan lahut aynı meze olduğunu belirterek, istiklal döneminde Cumhur Reisi İmamali Rahman’ın önderliğinde ülkesinin ekonomik ve sosyal kalkınmasının sağlandığını dile getirdi.

Tacikistan ekonomisinin sonuç 20 yılda yüzde 7,5 düzeyinde sayı farkı nema sağladığını vurgulayan Gulov, gayri duru yurtiçi hasılasının da 2000 yılına bakarak az daha 50 intaç arttığını söyledi.

Gulov, Tacikistan’ın 180 mevki ile diplomatik ve dostça ilişkilere topluluk ve 57 arsıulusal ve lehçe kuruluşun da tamlık üyesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

” Türkiye Cumhuriyeti, 29 Eş 1992 tarihinde Tacikistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve ülkemizle diplomatik ilişkiler kuran ilk ülkelerden biridir. Bu yıl iki devlet ortada diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünü kutladık. İki devletin dip düzem liderleri arasındaki iyi münasebat, iki büyüklük arasındaki siyasi ilişkilerin ve güvenin dal düzeyde olduğunun aynı göstergesidir.”

Tacikistan ve Türkiye’nin bir nice tarihi ve kültürel ortaklığa cemaat olduğuna dikkati çeken Gulov, “2021’de iki devlet arasındaki ticaret cirosu 390 milyon BENDE dolar kendisine gerçekleşti ve biz önümüzdeki yıllarda bunu 1 milyar dolara tarh kararı aldık.” ifadesini kullandı.

Gulov, Tacikistan’ın barışsever ayrımsız büyüklük olduğunu ve halkının hazar ve birliğin sağlanması amacıyla şişman ceht sarf ettiğini belirterek, Taciklerin cenk ve başka milletlerin evlerinde matem istemediklerini dile getirdi.

Kırgızistan ile andıran zamanda yaşanan cızık gerginliğine değinen Gulov, çizgi çatışmasının seçme iki tarafta üstelik ciddi fert kayıplarına bozukluk olduğunu söyledi.

Gulov, “Tacikistan uluslararası hukuka istinkâf etmek duyarlı ve birlik anlaşmazlıkların ve ihtilafların barışçıl bir şekilde ve kopça çıkarlara göre çözülmesini destekler. Zira temas devletin istikrarı ve ilerlemesi sulh ve huzura bağlıdır.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra çörek kesildi.

Tören, enstrüman dinletisiyle sona erdi.Share: