Tabii itici hava deposu yaylalarda elma hasadı başladı

Katıksız sevimsiz gelgel deposu yaylalarda elma hasadı başladı

AYDIN – Aydın’ın doğal soğuk hava deposu adına bilinen yaylalarında elma hasadı önceden, bu yılki rekolte üreticilerin yüzünü güldürdü.

Aydın’ın şanlı elma istihsal merkezlerinden olan yaylalarda, hasat heyecanı başladı. Doğal sevimsiz çekicilik deposu olma özelliğiyle üstelik mufassal ant elmaların müdafaa edilmesine imkân sağlayan yaylalarda bu yılki verimin faziletli olması ise üreticilerin yüzünü güldürdü. Aydın’ın Köşk, Sultanhisar ve Nazilli ilçeleri ile İzmir’in Ödemiş ilçesinin zirvesinde mevcut Ovacık Yaylası’nda hasat gerçekleştiren üreticiler, sabık seneye göre verimin yüksek olmasının kıvançlı ettiğini belirtti. Hasadı yapılan elmaların benzeri bölümü ihtiyaca müteveccih ayrılırken balaban tıpkı bölümü ise katıksız soğuk hava deposu olan yaylalarda şita ve baharat aylarında piyasaya peyda olmak için depolanıyor.

Semt pazarlarında kilosu ortalama 5 ila 7 liraya satılan elmaların, ovalara göre yaylada daha nitelikli olduğunu anlatım eden elma üreticisi Hüseyin Amelî; “Şükürler olsun bu yıl haddinden fazla fena hâlde ve fazlalaşan oldu. Güzeşte sene de verim güzeldi ama bu yıl çokça şükür artımlı. Zaten elma ağacı, çiçeğine itici vurmadığı sürece seçkin sene kâr veren ayrımsız ağaç. Kayran ovalarda bu kadar olamaz. Çünkü bura 1100 rakımlı tıpkısı plato. Bu yaylada henüz kavi ve iyicene peki. Burası aynı zamanda tabii itici gelgel deposu gibidir. Burada elmalar, kendini koruma kırat. Bu saatten bilahare doğrusu yaylamız antipatik çekicilik deposu kadar tamam. daha çok Son Teşrin ayı üzere biz köye ineriz ama elmalarımızı burada bırakırız. Tabii itici gelgel deposu kabilinden durur. Hangi devir ihtiyacımız olsa dirimlik buradan alırız” dedi.

Share: