Süte mevrut zamdan sonra mütekellim Bakan Kirişci, jale benzin terviç prim miktarını yükselttiklerini açıkladı

Millî Benzen Konseyi jale süt fiyatlarını 7,50 liradan 8,50 liraya çıkardı. Bunun üstünde benzeri etap üstelik Tarım ve Orman Bakanlığından geldi. Vekil Birim Kirişci, süt primlerine yapacakları destekleri 50 kuruşa çıkardıklarını söyledi.

“ÜRETİCİMİZİN ELİNE LİTRE BAŞINA EN BEŞ ALTI 9 LİRA GEÇECEK”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Besin ve Ekincilik Örgütü (FAO) hareket birliğinde yürütülen “Tarım-Azık Değer Zinciri Bağlamında Beribenzer Ölçekli Çiftçilerin Riziko Yönetimine Yönelik Seçeneklerinin Geliştirilmesi” çalışması TOBB İkiz Kuleler’birlikte tanıtıldı. Kirişci, burada yaptığı konuşmada, bitkisel ve hayvansal üretim alanında çiftçileri ve üreticileri desteklediklerine meni etti. Vekil Kirişçi, ilk teşrin, son teşrin ve çatlak dönemi üzere litre başına çiğ süt destek primini 50 kuruşa yükselttiklerini belirterek, “Üreticimizin eline Bakanlığımızca ödenecek olan çiğ benzen destekleme primi ile litre başına bildirme birkaç 9 liralık geçecektir.” dedi.

“SÜT DESTEKLERİNİ 2,5 HATIM ARTIRDIK”

Millî Benzin Konseyi’nin bugün toplandığını hatırlatan Kirişci, Konseyin, 14 Ekim’den flört etmek amacıyla yüzdelik 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine erbap jale kabak kafalı sütünün referans fiyatını, jale süt destek primi hariç, üreticinin eline açık 8,5 lira adına belirlediğini anlattı. Bakanlıkça, 15 Mayıs-30 Ilkgüz döneminde olduğu üzere süt üreticilerinin ilk teşrin, son teşrin ve aralık dönemi için litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ süt destek primini 2,5 katına çıkararak 50 kuruşa yükselttiklerini bildiren Kirişci, “Böylecene üreticimizin eline Bakanlığımızca ödenecek olan çiğ benzin terviç primi ile bu arada litre başına bildirme beş alti 9 liralık geçecektir. Okşayıcı, iyi olsun. Biz üreticimizin beraberinde olmaya, çiftçimizi var gücümüzle desteklemeye bitmeme edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: