Suriyeli kadınlar umum sanatlarıyla kendilerini tabir etmeye çalışıyor

Suriyeli kadınlar ahali sanatlarıyla kendilerini anlatım etmeye çalışıyor

Suriyeli kadınlar sanatsal etkinliklerle topluma açılıyor

ŞANLIURFA – Ülkelerinde çıkan çöz savaştan âlem Türkiye’ye sığınan ve Şanlıurfa’birlikte hararetli mülteci kadınlar, düzenledikleri sanatsal etkinliklerle kendilerini topluma ifade etmeye çalışıyor.

Hazırladıkları belik, bezeme, model tabloları, semirtilmiş boya gösterici tablolarını sergileyen Suriyeli kadınlar, bu etkinliklerle kendilerini topluma anlatım etmeye çalışıyor. Özelikle çizilen resimlerle toplumun her katmanına kaygı vermeye müteharrik Suriyeli kadınlar, hazırlanan ürünleri satarak kadın ve dul kadınlara bindi vermeye çalışıyor.

Kendilerini topluma hikâyelemek için ahali sanatlarına başvurduklarını belirten Emel Mıtar, “Biz Suriyeli kadınlar evlerimizde ve çalıştığımız hareket ve sosyal yaşam alanlarında umum emeği ayn nuru çalışmalarımızı sergiliyoruz. Düzenlediğimiz bu etkinliklerle özelikle dul noksan bayanlara ve ekonomik anlamda zor calip kardeşlerimize destek geçmek istiyoruz. Bu sergimizde işleme icraat ve sanatsal yapıtlarımız da var. Resim sanatçılarımız hazırladıkları tablolar ile kadınlarımıza bindi vermeye çalışıyor. Bu etkinliklerle Suriyeli kadınların hangi kadar çaplı ve duyar olduğunu dile getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Kadının toplumdaki yerini resimle anlatım etmeye çalışan Nesrin Hasan,” Ego kadının toplumdaki yerini bir suret ile bildirmek istedim. Mufassal benzeri araştırma böylelikle kadının yerinin umumi anlamda aynı ‘on paralık’ olduğunu gördüm. Ben üstelik bunun Farsçada “on paralık” anlamına gelen aynı foto ile karikatürize etmeye çalıştım” şeklinde konuştu.

Suriye’birlikte yaşanan bağırsak çatışmada din, soy ve anlayış ayırt etmeksizin herkesin kıygın olduğunu tamlayan ressam Mustafa Muhammed, “Tığ Suriyeli vatandaşlar adına, Arap, Kürt, Mutekit ve Hıristiyan namına, hepimiz mağdur olduk ve Türkiye’ye sığındık. Toplumun bilcümle katmanları bu göçten nasibini aldı” diye niteleyerek konuştu.

Etkinliğe çok sayıda Türk ve Suriyeli avrat kuruluşunun yanı sıra Suriyeli vatandaşlar da katıldı. Misafirlere mırra kahvesi izzetüikram edildi.

Share: