Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, aktif yayında gündemi değerlendirdi Açıklaması

Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Izdıraplı, sabık yıl 1 milyon 874 bin 806 haneye, toplam 1 milyon 673 bin 757 titrem kömür; Ağustos 2022 itibarıyla de 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 milyar 662 milyon 659 bin 871 liralık hayatiyet istihlak desteği sağladıklarını aktardı.

Üzüntülü, Yazı 7’deki Başkent Kulisi programında gündeme ilgili değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Toplumsal devletin, istihdama katılamayacak, hayatını birlikte bambaşka kalem idame ettiremeyecek kitlelere içtimai yardımlarla insanca yaşama imkanı sunmakla işyar olduğunu tamlayan Acılı, vekâlet adına bunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Içtimai müzaheret kullanıcılarının yüzde 82’sinin kollar, engelliler ve yaşlılardan oluştuğunu anlatan Acılı, istihdama katılabilecek yüzde 18’lik kesimi bile İŞKUR ile yapılan mutabakat çerçevesinde yaşlarına, bilgelik ve birikimlerine bakarak aksiyon alanlarına yönlendirdiklerini ifade etti.

Bakan Acılı, “Kitleleri yoksulluktan kurtarmıyorsunuz, bunun üzerinden üstelik görüş devşiriyorsunuz. Sosyal yardımla insanları tembelliğe alıştırıyorsunuz” iddialarının doğru olmadığını vurgulayarak, sosyal yardımları son kademe asetat ve ağız ağıza ihtiyaç temeli üzerinden oluşturduklarını dile getirdi.

Artık sosyal yardımları “meskenet kâmilen” değil, “türe hepten” düşündüklerini nâkil Acılı, Ev Destek Programı kapsamında dirimlik gruplarına göre 450-600 lira beyninde ilişik destek, ısınma ve neşelilik tüketim gibi bir nice destekte bulunduklarını kaydetti.

gaz ve kömür desteğinden bahseden Acılı, istinas desteğini, bölgelerin yalım durumlarına göre yaptıklarını belirtti. Bölgelere göre kışın uzunluğunun ve sertliğinin uzun şekilde hesaplandığını dile getiren Acılı, şöyle bitmeme etti:

“Ayrıca biz bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla şöyle aynı ihtiyati tedbiri birlikte aldık. Belki kömür tüketimi henüz yoğunlaşabilir, bunun üzere tedbir noktasında tıpkı pay koyduk kendimize, inşallah kış dönemine kadar kömürlerimizi kömür desteği sağladığımız, istinas desteği sağladığımız vatandaşlarımıza gerçekleştirme etmiş olacağız. 2021’üstelik 1 milyon 874 bin 806 haneye kömür desteği sağlamışız. Hep 1 milyon 673 bin 757 ton kömür dağıtmışız. doğal gaz desteği da 2022 yılı üzere yıllık 450 ila 1150 liralık beyninde, bu ısıl haritaya tutkun olarak tespit edildi. Ölçülü noktamız Tokat. Tokat’tan şarki ve batıya doğru. Türkiye’bile yeryüzü sevimsiz iller Iğdır ve Ardahan. Buralardan başlayarak yılda 1150 liralık ile henüz batıya geldiğinizde Antalya’de 450 liralık destek şeklinde. Doğal gazda şu ana kadar müracaat edenler ölçeğinde 330 bin 804 haneye, mart-nisan döneminde 114 milyon lira ödemişiz. Ilk Teşrin-son teşrin döneminde da ikinci başvuruları şu anda alıyoruz, almaya bitmeme edeceğiz. Sağlık raporu kâin vakayiname hastalara ve hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara yüzdelik 5 ilişik ifa yapıyoruz.”

“2,5 milyon vatandaşımız tınlamalı kendisine içtimai yardımlardan yararlanıyor”

Üzüntülü, Gücük Ay 2019’birlikte başlayan zindelik tüketim desteğinden ağır ezgi içtimai arkalama düzlük ailelerin yararlandığını belirterek, “2022 ağustos itibarıyla 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 bilyon 662 milyon 659 bin 871 liralık cıvıltı istihlak desteği sağlamışız.” diye niteleyerek konuştu.

Bakanlık kendisine 9,5 milyon vatandaşın Genel Afiyet Sigortası primini ödediklerini anımsatan Üzüntülü, Türkiye’dahi herkesin sağlık sistemi güvencesinde olduğuna dikkati çekti.

Bakan Kederli, “Sizce muhalefetin adayı kim olacak, Kılıçdaroğlu garantiledi mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun arzulu olduğu anlaşılıyor. Gayrı adaylardan da bir kısmının istediği anlaşıldı, bunlar çok bilinen ahval. Ki evet onu devir gösterecek ama benim şöyle benzeri değerlendirmem var. Tamamen hesap pusulası kendisine söylüyorum, gayet tabii yanılmaya haddinden fazla açıkça benzeri madde şu anda okuduğumuz nitelik, ego muhalefetin cumhur reisi adayının bugünkü adı sabık isimlerin hiçbirisinin olmayacağı kanaatindeyim, Kılıçdaroğlu bile karışma. Benim kanaatim, hiç bilinmeyen ve seçime haddinden fazla birkaç kala tıpkısı âdem evladı çıkaracaklar ortaya. Çünkü 6’lı masa Sayın Kılıçdaroğlu’nun kurduğu ayrımsız masa değil. 6’lı masa, o masanın etrafında oturan kimsenin kurduğu bir masa değil. 6’lı masayı kuran kaime anlaşılan onların hepsinin dışında tıpkı namzet ortaya çıkaracak.”

Share: