Sonuç zaman selen: Selanik-İzmir feribot seferleri başlıyor

İzmir- Selanik araba vapuru seferleri, İzmir Ticaret Odası’nın Iblağ ve Altyapı Bakanlığı gözetiminde harcadığı korkulu emek sonucunda 10 Teşrinievvel Pazartesi haset başlıyor. İlk posta, erte saat 17.00’bile Selanik’ten İzmir’e yapılacak.

İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) kentin paydaşları birlikte yürüttüğü arabalı vapur mesaisi başarıyla sonuçlandı. Teferruatlı süredir beklenen Selanik-İzmir arabalı vapur seferleri amacıyla gabi tadat başladı. 2016 yılında, iki kerem nezdinde uzaklık kazanan, ancak elan sonradan kesintiye uğrayan süreç, 7 April 2022’de İzmir Tecim Odasında düzenlenen toplantıyla serencam aşamaya geldi.

İZTO Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener aile sahipliğinde planlı toplantıda, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Despina Balkiza, Deniz Tecim Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İZTO Umumi Heyet Komutan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, Iblağ ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü Deniz Ticaretini Ihya Kat Başkanı Uzun Ihtiyar ve İzmir Liman Başkanı Ünal Hakan Atalan, TCDD İzmir Liman İşletme Müdürü Başkomutan Görür ve Genel Müdürlüğü Uzmanı Osman Yavuz ile Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü uzmanları tıpkısı araya gelerek, hattın başlaması amacıyla tam konuları ele aldı.

Toplantının arkası sıra seferlerin başlaması için müstelzim mecmu prosedürler tamamlandı. Yunanistan merkezli bir ortaklık vasıtasıyla Smyrna di Levante feribotuyla düzenlenecek yolculuklar, 10 Ekim Pazartesi saat 17.00’de Selanik’ten İzmir’e yapılacak seferle başlıyor. Pazartesi, çarşamba ve cuma namazı günleri 19.00’da Selanik’ten İzmir’e defa yapacak arabalı, salı ve perşembe ve münasebet günleri ise saat 19.00’bile İzmir’den Selanik’e misil yapacak. Seferlerin 12-13 saat sürmesi bekleniyor.

“Avrupa’ya ulaşan bütünleşmiş aynı nakliyat geliştirebiliriz”

Bu hattın hoppadak Yunanistan hattı kendisine düşünülmemesi gerektiğini ifade fail İzmir Ticaret Odası Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener, “Denizyolu seferlerinin başlamasıyla alay malay turizmin tetiklediği, ticaretle gelişerek mütezayit tıpkı işbirliğimiz olabilir. İzmir üzerinden denizyolu ile başlayarak Selanik’e ve devamında Avrupa’ya ulaşan bütünleşmiş tıpkı taşımacılık geliştirebiliriz” dedi.

“Hem kentimize hem ülkemize ulama sağlıyoruz”

İzmir Ticaret Odası adına İzmir Alsancak Limanının Ro-Ro seferlerinde açılmasında birlikte eke benzeri düzentileme yürüttüklerini vurgulayan Özgener, “Odamızın ciddi çabaları sonucunda, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığımızın kızıl katkılarıyla Ro-Ro seferleri İzmir Alsancak Limanından Gücük Ay 2021’dahi yeniden başladı. Ayrıca İzmir-Alsancak Limanından İspanya’nın Teragona Limanına da eskimemiş Ro-Ro seferleri desteğimizle başlamış oldu. Bu şekil faaliyetleri ile hem kentimize hem birlikte ülkemize ulama sağlamaktan âlem mutluyuz. Çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz” diye konuştu. – İZMİR

Share: