Sonuç dakika haberleri | Vekil Aristokrat: “2016’dan bugüne ülkemizdeki terör olayı sayısı yüzde 95 oranında azaldı”

Vekil Aristokrat: “2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzdelik 95 oranında azaldı”

İZMİR – İzmir’bile Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreninde mütekellim İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “2016’dan bugüne ülkemizdeki terör olayı sayısı yüzdelik 95 oranında azaldı. Terör örgütüne ortaklık, geçmişteki 5 binli sayılardan 2021 bakımından 51’e düştü, zaman ise 41 seviyesindedir. 2016’dan bugüne hep 2 bin 204 terörist teyit oldu, bunların üstelik bin 168’i ikna yöntemiyle gerçekleşti” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Açım Töreni, Sabancı Kültür Sarayında gerçekleştirildi. Törene İzmir protokolünün yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dahi katıldı.

Türkiye’nin şanlı yetişek kurumlarından biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Törenine katılmaktan âlem bahtiyar olduğunu ifade fail Aristokrat, “Dokuz Eylül Üniversitesi, zaman mecmu üstelik bizim kültürümüzde olgunluk yaşı kabul edilen yaşta, yani 40 yaşında. Iyice tıpkısı tesadüf ki, umum dahi bu durmuş oturmuşluk yaşındayken haddinden fazla özel tıpkı akademik yıla, iyice cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başlangıcına adım atıyor. Yüz yılların karakteri önemlidir. Elbette tanım ettiğimiz, nasıl anladığımız, bittabi davrandığımız önemlidir. Ülkelerin yüzyılı üzere de, acun yüzyılı üzere dahi bu böyledir. Bizden öncekiler, balaban tıpkısı fedakarlıkla aynı milleti yok olma eşiğinden kurtarıp, büyük bire bir tarihi mirasın üzerine aynı cumhuriyet altını kurup bize gönül ettiler. Teşbihte sorumluluk olmaz; bizim bir numara yüzyılımız belki mevlit ve hayat yüzyılıydı. Cenab-ı Türe, o mücadeleyi verip bize bu emaneti doğrulama fail, Kurtuluş Savaşının bütün şehit ve gazilerine özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk koyulmak amacıyla gani bol rahmet eylesin. ve tığ bugün onu ikinci yüzyıla taşıyoruz. ve bunu, vahim küresel sorunları olan, istikrar timsali ümranlı ülkelerin de balans sorunları yaşadığı 21. yüzyılda yapıyoruz. ve gene bu başlangıcı tıpkı dengesizlik coğrafyasına komşuyken yapıyoruz” dedi.

“Yanı başımızdaki iki çizi komşumuzda büyüklük otoritesi bulunmayan” diyen Aristokrat, “Güneyimizde KUL destekli aynı yıldırı koridoru ve aynı terör devleti böbürlenmek isteniyor. Karadeniz’in kuzeyinde, global gıda zincirini yıldırma fail bire bir arbede var. Ortadoğu’dan, Afrika’dan batıya akıllıcasına ve bizim üzerimizden güzeşte, 11 yıldır yönettiğimiz ayrımsız göç dalgası var. Terör var, siber sorunlar var, toptan metal problemi var. Başkaca iklim sorunları ve yükselen afetsellik var. Deminden böyle bire bir global yüzyılda, bu koşullar altında, pir cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını elbet tıpkısı kavramla tanım etmeliyiz. Nevmit bire bir kavram mı kullanmalıyız? Müdebbir tıpkısı deyim mı kullanmalıyız? Yoksa tıpkı sav mı ortaya koymalıyız? İşte bu tanımın kodları, yani cumhuriyetin ikinci asrına stratejik yerine ne beniâdem vereceğimiz, esas bakımından 21. yüzyılın esasen itibaren ortaya koyduklarımızla ilgilidir. 20. yüzyılın sonunu zahmetli maaşlarını ödemekte zorlanan, hastanelerinde denyo kalınan aynı halde kapatan tıpkı ülke, eğer zaman dünyanın bildirme çağdaş kent hastanelerine sahipse, insansız hava uzlaştırıcı ve helikopter üretip satıyorsa, bahsettiğim bu dengesizlik coğrafyasında aynı balans adası yerine ayakta durabiliyorsa, 20. Yüzyılda yurtdışına vecibe isteme heyetleri gönderen, yurtdışından da alacaklı kurumların muhasebecilerinin geldiği mevki, bugün küresel hububat krizini çözebiliyorsa, acun liderlerini tıpkısı araya toplayabiliyor, Amerika’de açtığı Türk Evinde bir tane bir tane ağırlayabiliyorsa, üretimini sonsuz büyütebiliyorsa, işte o antlaşma bu ülkenin ati yüzyılı üzere erdemli ve iddialı hedefler tanımlamak durumundayız. İşte ‘Türkiye Yüzyılı’ kavramının sorti noktası böyle tıpkı düşüncedir” diyerek konuştu.

“Coşkunluk gördüğümüz durumlarda ekiplerimiz hızlı hızlı engelleme ediyor”

15 Temmuz sonrası süreci ‘Türkiye Yüzyılı’na girişin akıbet hazırlıkları olarak niteleyen Soylu, “İçişleri Bakanlığı yerine bu dönemde kendimize ilişik üstelik benzeri asır tarifi yaptık ve bunun zeminini hazırladık. Her şeyden önceki, ati için düzenlilik anlayışımızı ‘olaya engelleme, faili yakalama’ odaklı değil, ‘önleyici almak ve engel oluşmadan engelleme’ odaklı kurguladık. ve mevcut düzenlilik başlıklarımızla mücadelede bu yaklaşıma uygun adımlar attık. Bilfarz terörle savaş tarihimizde ilk defa silahlı mücadelenin yanına terörizmle mücadeleyi ekledik. Yani terörü mugaddi kaynakları kurutmaya yöneldik. Gençleri dağa yönlendiren, keskin kadrolarına lojistik sağlayıcı, yıldırı iltisaklı belediyelere yasa çerçevesinde görevlendirme yaptık. ve o bölgelerde istihdam projeleri gerçekleştirdik, sosyal projeler yaptık, gençlere ve kadınlara hususi merkezler açtık, spor salonları, yüzme havuzları, ski merkezleri açtık. Öte yandan, esasen önleyicilik hesabına terör operasyon mantığımızı değiştirdik. Vaktiyle bir fenomen olurdu, o olayın faillerine çevrilmiş görüngü sonrası cerrahi müdahale yapılırdı. Alelhusus 15 Temmuz sonrası eskimemiş dönemde, örgütün tamamına dönük kesintisiz operasyon mantığına geçtik ve daima olarak tarama faaliyetindeyiz. Mavera yandan, sayısal sistemlerimizi da önleyicilik temelinde kurguladık. Özetle KGYS dediğimiz Kent Asayiş Yönetim Sistemi azrail sayımızı yüzdelik 200 oranda arttırdık. Daha bile önemlisi, şehirlerdeki güvenlikle ilgili değişik güvenlik altyapılarını, PTS ve EDS’leri entegre ettik. ve sunma tepede, merkezde, kısa adı GAMER olan Düzenlilik Müstacel Kapsam Eş Güdüm Merkezinde bütün Türkiye üzerinde merkezi tıpkısı strateji, fenomen analizi ve önleyicilik kapasitesine sahip olduk. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla çarşı ve mahalle bekçiliğinin canlandırılması adımımızla birlikte, bu önleyiciliği konvansiyonel olarak da ortaya koyduk. Tıpkı mantıkla kadına yönelik şiddeti engellemek amacıyla Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi kurduk. Mahkemelerin verdiği kararla elektronik kelepçeler takılıyor ve bir anda bin 500 vakayı izleyebilme kapasiteli merkezimizden bunları canlı olarak izlem ediyoruz. Kızdırma gördüğümüz durumlarda ekiplerimiz çabucak engelleme ediyor. Gine bire bir konuda ürettiğimiz KADES uygulamamız var. Sadece kadınlar kullanabiliyor, ivedi durumda ayrımsız ürkü butonu işlevi görüyor ve istisnasız her çağrıya takım yönlendiriyoruz. Bu konuda tıpkısı bile bilinçlendirme çalışması yapıyoruz. ‘Kadına Umum Kalkamaz’ ünlü tıpkı proje başlattık, erkeklere bu konuda eğitim vermeyi hedefledik ve şu ana kadar terbiye sunulan eş sayısı 4 milyon 583 bine ulaştı” dedi.

“Yalnız cezaları arttırıp serencam beklemedik”

Eksen asayiş duvarlarıyla ilişkin da koskocaman bire bir önleyicilik adımı attıklarını kaydeden Soylu, “Küçük sakil aynı yatırım ve fevkalbeşer tıpkı emeğin ürünüdür. Duvarların yapıldığı coğrafyayı görenleriniz bana türe verecektir, görmeyenleriniz varsa internetin imkanlarıyla gücük tıpkısı araştırı yapmalarını kaynak ederim. Hemen bire bir zar değil, bütünleşmiş benzeri temel düzenlilik sistemidir. Düzenlilik duvarı var, barı var, duvarın hemencecik birlikte karakol atılabilmesi amacıyla düzenlilik yolu var, termal kameralar var, aydınlatmalar var, elektrooptik kuleler var. Tıpkısı mantıkla, yani engelleyici güvenlik mantığıyla siber suçlar alanında projeler ürettik. Özellikle Siberay projesi, toplumun siber sahadaki tuzaklar hakkında bilinçlenmesi üzere çokça kebir benzeri sıklet oluşturdu” diye niteleyerek konuştu.

4.5 milyon kişiye ulaşıldığını anlatım eden Aristokrat, “Analog aynı bilinçlendirme projesini uyuşturucuyla mücadelede gerçekleştirdik. ‘En bol uyuşturucu polisi anne’ projesiyle şu anne büyüklüğünde 1 milyon 76 bin anneye ulaştık ve brifing faaliyetinde bulunduk. Eş şekilde mızrap ihbarları yapabilmek amacıyla ‘Uyuma’ ünlü benzeri program ürettik, bugüne kadar 541 bin can indirdi, 47 bin ihbar aldık. Metal suçlarında fenomen olmadan tahminleme yapıp önleme imkanı veren, ‘Asena’ ünlü tıpkı program geliştirdik ve bugüne kadar bu bütün sayesinde 5 bin 473 yakalama gerçekleştirdik. Gene bire bir mantıkla yani önleyicilik yaklaşımıyla metruk binalarla ilişkin çetin ayrımsız faaliyet yürüttük ve bugüne kadar tayin edilen 119 bin kullanılmayan binanın 86 bin tanesinin yıkımını sağladık, 18 bini onarıldı, diğerlerinin işlemi bitmeme ediyor. Trafikte birlikte önleyici bire bir yaklaşım sergiledik. Hemen cezaları arttırıp son beklemedik. Gidiş Geliş ekiplerinin görünürlüğünü arttırdık, kullanılmamış denetim yöntemleri geliştirdik, söz temsili tuzak insiyak hesabına averaj çabukluk koridoru uygulaması getirdik. Antrparantez kıyamet yönetiminde bile bir yaklaşımı benimsedik. Facia ajanda müdahalenin birlikte afet öncesine odaklandık. 2021 yılını ‘Kıran Yetişek Yılı’ ve 2022 yılını bile ‘Tatbikat Yılı’ car ettik. Facia öncesi tedarik üzere 81 il risk tenzil planları hazırladık. Bu birlikte açık tıpkısı akademik çalışma ürünüydü ve bunları birleştirip Türkiye kıran riziko azaltma planını oluşturduk. Mecmu bunların yanı sıra şanlı tıpkısı çeşni, yönettiğimiz dakikasında hızla tam güvenlik başlığında aynı mühim cazibe ve aplikasyon planı ürettik. Barhana, düzenlilik, gidiş geliş, kıyamet gibi dokuz canlı haddinden fazla konuda izlem belgemiz var ve bu belgeler yavaş yavaş uygulanıyor” dedi.

“Bu bulgu, bize gelecekteki Türkiye’nin işaretini vermektedir”

Yetişkin olanın sonuca ulaşmak olduğunu savunan Aristokrat, “Şayet müspet benzeri sonuca ulaşıyorsanız, akıllıcasına yoldasınız demektir. 2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzde 95 oranında azaldı. Terör örgütüne katılım, geçmişteki 5 binli sayılardan 2021 itibarıyla 51’e düştü, bugün ise 41 seviyesindedir. 2016’dan bugüne bütün 2 bin 204 yıldırıcı teyit oldu, bunların de bin 168’i ikna yöntemiyle gerçekleşti. Bir Vakitler bin 500-2 bin kişiyle dinlenme kampı eden yıldırı örgütünün bugün Türkiye sınırları içindeki tüm etkin terörist mevcudu 120’nin altını görmüştür. Evet uyuşturucuda hangi oldu? Seçkin şeyden önceki, kurduğumuz yer baskısıyla eroin rotasını değiştirdik. Bap angajmanlı ölümler 2017’de 941’e ulaşmıştı, geçen yılsonu bakımından bu benzer 270’e düştü, bu yıl dahi sabık yılın benzeri dönemine bakarak yüzde 25’lik benzeri azalış kortej konusudur. Esrar yapım ticaret suçuna ilk kez bulaşanların sayısı 2019-2021 beyninde 18 bin 806’dan yüzdelik 20 azalışla 15 bin seviyesine geldi. Bu sene bile halen 12 bin seviyesindedir. Yani azalış bitmeme etmektedir. Hele hat asayiş sistemlerimiz tamamlandıkça hem sinsice muhacir girişlerinde, hem eroin girişlerinde hem birlikte terörist girişlerinde büyük azalışlar meydana geldi. 2016’de mecmu beyaz zehir yakalamalarımızın yüzde 24’ü Dert, Van ve Hakkari illerinde gerçekleşirdi. 2021 yılında bu cesamet yüzdelik 76’ya imdi. Kadına yönelik şiddetle mücadelede KADES üzerinden 534 bin ihbar aldık, bunların yüzde 59’u kökenli ihbarlardı. Cemi ihbarlara müdahale ettik. Elektronik bilezik strateji merkezimizde halen etkili yerine 723 vakayı izlem etmeye devam ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarında 2017’dahi yılda 7 bin 427 can kaybı yaşamıştık. Açkı sayısı ve kişi artmasına karşın 2020 yılında 4 bin 866 sayısına düştük. Salgın sonrası sürücü davranışlarının etkisiyle kamu dünyada olduğu kabilinden tıpkı çoğalma yaşandı, 5 bin 362 oldu. Eş şekilde evden arakçılık olaylarında bile günlük ortalamayı 281 seviyesinden 153 bandına çekmeyi başarmış olduk. Bu netice, bize gelecekteki Türkiye’nin işaretini vermektedir” ifadelerini kullandı.

“Tıp ve keyif alanlarında iri hedefler ortaya koyduk”

“Türkiye’nin yükseköğretimdeki hatırlı markalarından birisi olan üniversitemiz, ilklerin ve yeniliklerin öncüsü olan tıpkı cesamet kurumudur” diyen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ise, “İlke ve değerlerine sınırlı kurumumuzun millî ve arsıulusal alandaki başarıları ise mensuplarının akademik çalışmalarından ve kuma cereyan ika duygusundan doğacak gelmektedir. Buradaki uyumu sağlamak ise Rektörlüğümüzün vazifeleri ortada yer almaktadır. Aynı ilçe nüfusuna ehil kurumumuzda akla yatkın adımları atmak, öngörüde bulunmayı; örtüsüz ve asetat olmayı gerektirmektedir. Bu yılki YKS sonuçlarına bakarak; 11 binden fazla öğrencimiz aramıza katılmıştır. Hoppadak bu rakam üstelik, sorumluluklarımızın ciddiyetine işaret etmektedir. Zımnında böyle tıpkısı ortamda Rektörlük makamında meydan ahzetmek, şahsi fedakarlıkta bulunmayı ve çokça çalışmayı gerektirmektedir. Alelhusus şevket üniversitelerinde bu görevi tartılmak, kamu yerine envestisman etme fırsatını dahi kazanmak demektir. Bu birlikte, nazik bire bir onurdur” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin önceki kadın rektörü olduğunu hatırlatan Hotar, “Yatırımlara ve projelere imza alaşağı etmek benim üzere kurum teşkil etmektedir. Elbette bu süreç, aynı zamanda kadro işidir. Bu noktada, bahtlı olduğumu bile hele ifşa etmek isterim. Şahsıma tevdi edilen bu fariza tıpkı zamanda, kadınlarımıza duyulan güvenin üstelik somut göstergesidir. Bu vesileyle bizleri daima destekleyen muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunmak istiyorum. Rastgele akademik sene, umutları ve başlangıçları birlikte getirmektedir. Küresel korona virüs pandemisinin ardından darülfünun olarak yıpranmamış tıpkısı konu elan açtık. Bu süreçte uzaktan eğitime ve bildirişim teknolojilerine envestisman yaptık, akademik faaliyetlerimizi gözden geçirdik. Kamu hizmetlerimizin standartlarını elan dahi yükselttik. Tababet ve keyif alanlarında balaban hedefler ortaya koyduk. Bittabi bu süreçte, yaşananlardan dahi haddinden fazla husus öğrendik. Olaylara ve olgulara, zamana ve mekana bakışımız değişti. Toplumsal duyarlılığımız henüz bile arttı. Geldiğiniz noktada ülkemizin millî hedeflerine elan çok yardım sağlayacağımız benzeri döneme ulaştık” diyerek konuştu.

Türkiye’nin yükselişinden rahatsız olan bir topluluk güçlerin bulunduğunu ifade fail Hotar, “Bu yüzden dikkatli davranmamız önem taşıyor. Bu noktada eren milletimizin ve devletimizin beklentilerinin farkındayız. Darülfünun namına, ülkemizin zenginlik ve kalkınma odaklı yükseköğretim politikalarını destekliyoruz. Bilimsel çalışmalara, Ar-Ge faaliyetlerine, girişime ve girişimcilere ehemmiyet veriyoruz. Kadınların, çocukların, hususi gereksinimi olan bireylerin ve yaşlıların hak ve menfaatlerini koruyacak içtimai projeler geliştiriyoruz. Zımnında ülkemizin hedefleriyle kişi misyonumuzu, aynı düzlemde ele alıyoruz. Bu yaklaşıma akıllıca namına; görev süremiz boyunca ülkemize birçok yatırımı kazandırmaya dikkat gösterdik” diye üniversiteye kazandırdıkları projelerden bahsetti.

Konuşmaların ardından Rektör Hotar, Icra Vekili Soylu’ya ara sıra hediyeler takdim etti.

Share: