Sonuç dakika haberleri | Musa Anter davasında, ‘zaman aşımı’ kararı verildi

Musa Anter davasında, ‘zaman aşımı’ kararı verildi

YAZAR Musa Anter’in 1992’bile Diyarbakır’üstelik öldürülmesi ve DOĞRU Fırka MKYK Üyesi Orhan Miroğlu’nun yaralanmasına, Ayten Öztürk’ün 1992 yılında Elazığ’bile öldürülmesine ait davada, müruruzaman dolayısıyla davanın düşmesine karar verildi. Mahkeme, tıpkısı dosya ile birleşen aralarında ‘Yeşil’ kod ünlü Mahmut Yıldırım’ın dahi bulunduğu JİTEM davasında ise yargılamanın devamına hükmetti.

2015 yılında güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilen Musa Anter davası, Yargıtay’ın kararı ile 2016’üstelik JİTEM davası ve 2018’üstelik de Ayten Öztürk’ün öldürülmesine ilişik dava ile birleşti. Birleşen dosyalarla çoğu firari 18 sanıklı davanın görülmesine, Ankara 6’ncı Tehlikeli Ceza Mahkemesi’nde bitmeme edildi. Duruşmada saraka düz yan vekilleri ile Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, dosyanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmemesini, ‘insanlığa karşı işlenen suç’ kapsamında yargılamanın devam etmesini dilek etti. Bazı avukatlar de firari sanık Muazzez Turan’ın ifadelerinin istinabe eliyle dosyaya kazandırılması gerektiğini, daha önceki basına konuşan bu sanığın ifadelerinin dosyaya kazandırılmadan sukut kararı verilmemesini istedi.MAHKEME 2 DOSYADA DÜŞME KARARI VERDİAvukat beyanlarının peşi sıra hezel verilen Cumhuriyet Savcısı, TCK’nın ilgili maddeleri gereği, Musa Anter’in 1992’dahi Diyarbakır’dahi öldürülmesi, Orhan Miroğlu’nun yaralanması ile Ayten Öztürk’ün 1992 yılında Elazığ’dahi azap yapılarak öldürülmesi olaylarıyla ait sanıklar yönünden tedenni kararı; 2013’bile Diyarbakır’da pattadak çok herif katil, kundaklama ve bombalama eylemleri dolayısıyla açılan davanın zaman aşımı kapsamında olmaması dolayısıyla ayrı ayrımsız asıl numarası verilerek yargılamanın sürmesini temenni etti.Bazı sanık avukatları dahi mahkemenin savcının mütalaasın doğrultusunda karar vermesini kâm etti.ANTER DAVASINDA ‘ZAMAN AŞIMI’ KARARI

Beyanların ardından kararını açıklayan murafaa, Musa Anter ve Ayten Öztürk davası kapsamında yargılanan sanıklar yönünden tedenni kararı verdi. JİTEM davasında yargılamanın devamına hükmeden mahkeme, rastgele 3 dosyada da yargılanan sanıklar yönünden yakalama kararının devamına, sadece Musa Anter dosyasında yargılanan tutuklanmadan sanık Hamit Yıldırım ile ilişkin adli taharri şartının kaldırılmasına değişmeyen verdi.

Bilgi:  ?Özkan ARSLAN/ ANKARA, –

Share: