Sonbaharda saç dökülmesini azaltmanın yolları

Edebiyat tarih ışınlarına, tuzlu ve klorlu suya maruz kalarak zayıf sakıt saçlar sezon geçişlerinde daha fazla dökülebiliyor. Smile Hair Clinic’in Müessis Ortağı Dr. Gökay Bilim Adamı, güzün saç dökülmesi sorununda artım yaşandığını belirterek, “Bu dönemde beslenmeden saç bakımına büyüklüğünde alınabilecek ayrımsız seri önlemle süreci gevşetmek türlü” dedi.

Proteinlerin vücudun anne bina taşları olduğunu nâkil Dr. Âlim, “Proteinden zavallı bir diyetle beslenmek saçların güçsüzleşmesine ve mevsim geçişlerinde daha çok kaybına el anahtar. Nedeniyle güzün saç kaybının önüne tevdi etmek üzere gelişigüzel periyot ehliyetli miktarda protein alınmasını öneriyoruz. Antrparantez bu dönemde göveri, kâr ve yeşil salata miktarını çoğaltmak birlikte saçları korumaya yardımcı oluyor. Beslenmenin beraberinde özellikle mevsim geçişlerinde saçların bakımı daha da yetişkin arkaç geliyor. Saç ürünlerini içeriklerini düşünülerek, şuurlu tıpkısı biçimde eksiltmek gerekiyor. Köpük ihdas etmek üzere geçer not sülfatlar cildi tahriş ediyor, yardımcı parabenler hormon fonksiyonunda ve dengesinde bozulmaya sebep oluyor, nişan amacıyla geçer ftalatlar ise gizil kanserojenler. Meğer hindistan cevizi, zeytin, jojoba üzere nebati yağların nemlendirici ve güçlendirici etkisi bulunuyor. Hidrolize keratin da cilt ve saçın tabii proteini” diye niteleyerek konuştu.

SAÇLAR KENDİ TİPİNE AKLA YATKIN SIKLIKTA YIKANMALI

Dr. Bilim Adamı, saç derisinin rastgele saç telini kaplayan, saçı besleyen, yumuşatan ve koruyucu doğal yağlar ve maddeler ürettiğini belirterek ” Herhangi Bir yıkamada bunlar şampuan içindeki maddelerin etkisiyle temizleniyor ve saçların natürel koruması ortadan kalkıyor. Bu nedenle saçlar öz tiplerine uygun sıklıkta yıkanmalı. Söz Misali cılız saçlara erbap olanlar saçlarını haftada 2-3 kat, semirtilmiş saçlara eş olanlar herhangi bir zaman yıkayabilir. Saçların birlikte sıcak akarsu ile değil, ılık su ile yıkanmasını tavsiye ediyoruz çünkü hamam akarsu, saç köklerinden ekstra yağ üretimini uyararak sarrafiye derisine ve saçlara beis veriyor. Saç kurutma makinesini üstelik kaynak etmiyoruz ama kullanılacaksa birlikte makinenin itici gelgel düğmesine basılmasını öneriyoruz. Isıdam albeni tellere bunaltıcı kötülük vererek intizar, kıvrılma ve fay uçlara neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Share: