Sonbahar yağışlarının tam olmadığı Ege’de çiftçiler döl ekimini erteledi

Eylül ve teşrinievvel aylarının kurak geçtiği Iye Bölgesi’nde çiftçiler, buğday, rüşvet, fiğ gibi tarım ürünlerinin ekimi için yağmur yağmasını bekliyor.

Iye Bölgesi eylülde serencam 18 yılın arz bağan yağışını aldı. 20,3 milim olan ilkgüz kocaoğlan etraflı yıllar yağmur ortalaması bu sene 3,6 milimetreye düştü.

Yağıştaki azalış ilk teşrin ayında üstelik bitmeme etti. Yağışlar Türkiye genelinde mevsim normaline göre yüzdelik 38 azalırken, bildirme aşkın azalış yüzde 77 ile Ege Bölgesi’nde görüldü. Bölgenin ekim kocaoğlan tafsilatlı yıllar ortalaması 47,2 milim iken bu yıl ekim ayında 10,7 milim namına kayda geçti.

Tarımın kırıcı yapıldığı Gediz Havzası’nda sonuç 38 yılın, Şimal Ege ve Basit Menderes havzalarında ise akıbet 21 yılın yer düşük teşrinievvel ayı yağışları alındı.

Bölgede son teşrin ayı de kurak ilerliyor.

Toprağa sakıt yağmurun azalması, zirai üretimin kırıcı olduğu bölgede ilk teşrin yapacak çiftçiyi kontra etkiledi. Toprağın tohumu büyütecek rutubet oranına ulaşamaması nedeniyle fellah, yağmur suyuyla sönümsüz buğday, arpa, fiğ gibi ürünlerin ekimi üzere bekleme için gitti. İzmir, Işıklı ve Manisa gibi bölgede zirai üretimin aheste olduğu illerdeki ekincilik alanlarında çocuk ekimi, yağmurun düşeceği zamana kadar ertelendi.

“Buğday ilk teşrin zamanı geçiyor”

İzmir Tarım Odaları Eş Güdüm Müesses Başkanı İbrahim Erdallı, AA muhabirine, kentin tarımsal üretimde hem iç tüketim hem birlikte ihracat açısından mühim önemi olduğunu söyledi.

Bölgede sene süresince 3-4 kök işaret alınabilen toprakların bulunduğunu rapor eden Erdallı, bu yıl kuraklık zımnında baskı yaşadıklarını belirtti.

Haziran ayından beri toprağı ıslatacak yağmur olmadığını dile getiren Erdallı, “Benim hatırladığım sonuç 20 yılın yeryüzü yağışsız yılı. Şu anda buğday ekim zamanı geçiyor. Kıraç yerlerin, yani kuru tarım yapılan yerlerin ekilmiş olması lazımdı. Ekilmedi. Kuraklıktan dünya ekilse da tohumlar boşa gidecek.” diyerek konuştu.

Kendisinin da buğday savmak için yağmur beklediğini belirten Erdallı, kıraç yerlerde buğday, arpa, fiğin ekimi için baran düşmesi gerektiğini, çiftçinin her yıl bugünlerde bitirdiği teşrinievvel işlerini yağmur amacıyla ertelediğini ifade etti.

Susuzluk dolayısıyla meyve bahçelerinin de halen sulanmaya ihtiyaç duyduğunu belirten Erdallı, şöyle dedi:

“Kışlık sebzelerde genelde sonbahar ekimleri yapardık, bunların birçoğu gerçekleşmedi. Mezru olanlar da sulanıyor. Sulama hem çiftçiye hem tüketiciye ayrı tıpkısı takı getiriyor. İnşallah tıpkı dakika önce yağmurlar yağmur. Şu anda müstacel akarsu muntazır buğday ekim alanları var. Fiğ ekimleri yapılmadı. Rüşvet ekimleri yapılmadı. Bunun yanında kışlık sebzelerimiz, sonuç bahçeleri üstelik suyu bekliyor. Yani edebiyat suladığımız kâr bahçeleri halen henüz sulanmaya devam ediyor.”

Erdallı, çiftçinin seçme sabahleyin “bugün yağmur yağmur mı” diyerek gökyüzüne baktığını dile getirdi.

Kuru tarım yapılan arazilerde rekoltenin düşeceğine bel fail Erdallı, “Çiftçinin bekleyecek zamanı kalmadı. Bu yerleri bambaşka tıpkısı şekilde sulama imkanları bile namevcut. Benzeri zaman önce inşallah yağmurlar yağar üstelik çiftçimizin yüzü güler.” ifadelerini kullandı.

Erdallı, İzmir’de Menderes, Menemen, Kınık ve Bergama bölgelerinde arık tarımın kırıcı olduğunu üstelik sözlerine ekledi.

“Yağışsızlık zımnında kışlık göveri ürün dikmeyenler var”

Aydınlık Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Kendirlioğlu dahi kente en üst geçen hafta yağmur düştüğünü ancak bu yağışın çiftçinin beklediği düzeyde olmadığını söyledi.

Kendirlioğlu, şu dakika Vazıh’daki ekincilik arazilerinin üretim için tam tava erişmediğini belirterek şunları kaydetti:

“Yağışsızlık zımnında kışlık göveri kâr dikmeyenler var. Şu zaman ‘geç kaldık, efsus denilecek’ tıpkısı boyut yok daha, ilk teşrin işi antrakt ortasına kadar yapılabilir. Baran yıl başından sonra dahi yağmazsa baskı evet. Ben öyle bire bir ihtimal görmüyorum. Ayrımsız ay içre mergup düzeyde baran düşerse geç ekimden kaynaklı ürün kaybı imkânsız.”

Aydın’bile 250 bin dönüm civarında buğday teşrinievvel alanı olduğunu dile getiren Kendirlioğlu, bu alanların başka aynı ürünle değerlendirilemeyeceğine dikkati çekti.

Manisa Kültür Odaları İl Eş Güdüm Müesses Başkanı Abdullah Şenol üstelik sulama yapılmayan ekincilik alanlarının şu zaman ilk teşrin üzere akla yatkın olmadığını söyledi.

Turgutlu Ekincilik Odası Başkanı dahi olan Şenol, çabucak Turgutlu’da 8-10 bin dekar alanın çocuk üzere baran beklediğini, site genelinde bu büyüklüğün 100 bin dekar civarında olduğunu belirterek, “Ayrımsız kamer ortamında yağarsa teşrinievvel yapacağız. Yıl esasen sonraları yağsa da geç artmış oluruz.” diye niteleyerek konuştu.

Şenol, kuraklığın sulama yapılmayan ekincilik arazilerinin kısık olduğu Kula, Gördes, Köprübaşı, Demirci, Selendi kabil ilçeleri çıktı etkilediğini kaydetti.

Share: