Sivas haberi | CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sivas’ta vatandaşlara seslendi Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin iyi yönetildiği takdirde bütün sorunlarını aşabileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, değişik temaslarda düşmek amacıyla geldiği Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde, öz bahçesinde vatandaşlarla benzeri araya geldi.

“Size evire çevire bir Türkiye vadediyorum. Size öz içinde sevecen, gelişigüzel evde huzurun ve bereketin olduğu domuzuna benzeri Türkiye vadediyorum” diye niteleyerek sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu, kamplaşmayı, kavgayı değil, barışı ve huzuru vadettiğini belirtti.

Türkiye’nin işe ve aşa ihtiyacının olduğunu nâkil Kılıçdaroğlu, “Neden kamplaşıyoruz? Komşumuzun kimliğini, inancını sorgulamaya başladık. Türkiye’nin buradan çıkması lazım.” dedi.

Türkiye’da çiftçinin hakkının doğrulama edilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin işsizlikle mücadele etmeye hakkı var. Nedeniyle bunları yapmamız geçişsiz. Herkesin işi, gücü olursa dikici ürettiği ürünün hakkını alırsa cümle bahtiyar olacaktır.” diye konuştu.

Huzur ve sulh zarfında, alay malay, beraber dal kolalama sürdürmek istediklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onlar savaş ediyorlar, benim kavga etmeye niyetim yok. Onlar diyorlar ‘gel tartışalım’, hay hay diyorum buyurun kadın. Sizin dünya kadar televizyonlarınız var. Yüreğiniz, cesaretiniz varsa kavim dahi seyreder ben tartışırım. Zira bilgime, vizyonuma, inancıma, kimliğime güveniyorum ve bütün vatandaşların inancına, kimliğine, dirim tarzına ocumak duyuyorum. Milletim açken bu ülkede 85 milyonun hakkını, hukukunu saklamak bana düşer. Zira ben seçkin evde huzurun olmasını isteyen tıpkısı kişiyim. Rastgele evde herkesin karnının doymasını isteyen ayrımsız kişiyim. Hiçbir esas evladını yatağa aç yatırmamalı, bunun amacıyla uğraş ediyorum. Siyasetin varlığı da budur, bunun için siyasa yapılır. Zımnında tığ bunun amacıyla siyaset yapmaya bitmeme edeceğiz. Bunun üzere hangi gerekiyorsa yani sizler için özellikle hanımlar sizin için söyleyeyim, sizin için ne gerekiyorsa yapacağım. Tek bulut etmeyin.”

Kırsalda çalışan kadınların ve gençlerin sosyal asayiş primlerini yatırmayı vadeden Kılıçdaroğlu, “On Paralık keder etmeyin, hepiniz emeklilik hakkınıza banko kavuşacaksınız. Familya destekleri sigortasını getireceğiz, o sigorta eliyle rastgele kadının tekaütlük hakkı olacak ve sigorta primlerini fehamet yatıracak.” ifadesini kullandı.

“Türkiye epey iyicene ve aktif aynı mutluluk”

Kadının dallı güllü olmasıyla ülkenin güçleneceğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Esnafımızın durumunu biliyorum, durumu güçlü bol değil. Çiftçimizin durumunu biliyorum, durumu it canlı gani değil. İşsiz ve zinde evlatlarımızın durumunu biliyorum. Onların da durumu gür değil. Sanayici tıpkı gelecek ufku göremiyor, o de özlük açısından iri mesail yaşıyor. Dediğim kabilinden herkesin sorunları var amma şundan emniyetli olmanızı isterim. Türkiye siftinlik iyice ve cıvıl cıvıl tıpkı mevki. İyi yönetildiği taktirde Türkiye hep bu sorunlarını aşabilir. Bütün bu sorunları beraber aşacağız. Benzeri özdek henüz isteyeyim sizden, sandığa gideceksiniz, intihabat ati. Sakın ola ki ‘ego sandığa gidip oy kullanmayacağım’ demeyin. Katiyetle gidin, komşunuzu götürün. Yakınlarınızı, akrabalarınızı götürün ama rey kullanırken elinizi vicdanınıza koyun, oyunuzu anca kullanın. Doğruluktan yana, dürüstlükten yana, ahlaktan yana, erdemden yana, akıllıca siyasetten yana oyunuzu kullanmanızı isterim.”

6 siyasal parti liderinin benzeri araya gelerek Millet İttifakı’nda buluştuğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ittifaktaki liderlerin hepsinin ülkede erinç, hazar, gösteriş ve demokrasi istediğini dile getirdi.

“Hepimizin yüreğinde henüz iyicene aynı Türkiye özlemi var”

Kılıçdaroğlu, insanların birbirleriyle savaş etmemesini istekle, “kişi başına gelir kalık olsun. Hepimiz aynı uğur için tıpkısı araya geldik. Çünkü hepimizin yüreğinde elan sunturlu bire bir Türkiye özlemi var, elan huzurlu tıpkı Türkiye özlemi var, bunu istiyoruz.” görüşünü paylaştı.

Bunu sağlayacaklarını ve bunda azimli olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Adaletin olmadığını biliyorum, bu memlekette adalet yok, onu dahi gayet ongun biliyorum ama on paralık bulut etmeyin bu ülkeye adaleti de getireceğiz. Bu ülkede herkesin hakkını, hukukunu tasdik edeceğiz. Adaleti getirirken tek kimseyi sorgulamayacağız. Senin kimliğin nedir, inancın nedir, yaşam tarzın nedir diye sorgulamayacağız. İnsana âdem olarak bakacağız, Allah’ın yarattığı bildirme kızıl hayat insandır, öyle bakacağız, değerini anca vereceğiz ve doğruluk arayan hiç kimseyi adaletsizlikten uzak tutmayacağız. Türe şişman, adaleti bu ülkeye ya getireceğiz evet getireceğiz.”

Kılıçdaroğlu, konuşmasının peşi sıra vatandaşların taleplerini dinledi.

Kemal Kılıçdaroğlu’na, Koyulhisar balı ve domatesi hediye edildi.

Share: