Sis altındaki Gün Batısı Karadeniz yaylaları güzün de ziyaretçilerini ağırlıyor

Doğası, akman havası, gölleri ve manzarasıyla temas mevsim sunu çok yeğleme edilen rotalar ortada kâin Düzce’deki yaylalar, sonbaharda birlikte ölçüsüz ziyaretçilere ve kampçılara sülale sahipliği yapıyor.

Düzce’de belde illere sınırı olan Yıldız Anadolu Dağları’nın sıra yaylaları Güzeldere, Pürenli, Hera, Derebalık, Kardüz, Odayeri ve Balıklı, edebiyat yemyeşil doğası ile çokça sayıda misafiri ağırladı.

Sonbaharın gelmesiyle çoğu ant sis altında artan yaylalar, gelgel sıcaklıkları düşmesine rağmen ziyaretçileri ve kampçıları ağırlamaya devam ediyor.

Şehir gürültüsünden alarga etmek için hele İstanbul ve Ankara kabilinden metropol kentlerden yaylalara gelerek kuş cıvıltıları arasında dolaşan misafirler, doğa ve göl manzarası eşliğinde stres atıyor.

Ziyaretçiler, çevrelerini muhasır dağların tabloları aratmayan manzarasında keyifli ayakyolu geçiriyor.

“Çevreyi, doğayı akman ağrımak kaydıyla kadın”

Refik grubuyla Ankara’dan Düzce ve Bolu’ya sınırı mevcut Pürenli Yaylası’na kamp yapmaya mevrut Emre Koç, AA muhabirine, internetten sunturlu yorumlar okumaları konusunda buraya geldiklerini anlattı.

Kamp yarmak isteyenlerin Pürenli’ye kesinkes gelmesi gerektiğini ifade eden Belletici, “Çevreyi, doğayı akman burulmak kaydıyla gelsinler. Huy harikası tam tıpkı saha, havası temiz, gölü, manzarası çok güzel. Burada 3-4 plato var. Buraya ati olanlara, bu yaylaları gezmelerini ve his yapmalarını başvuru ederim.” dedi.

Koç, Ankara ve İstanbul’dahi canlı insanların saf havaya gerekseme duyduğuna belen ederek, “Burada çok aşkın müvellidülhumuza var. Şehrin gürültüsünden andırmak isteyenler üzere bu mıntıka haddinden fazla mefkûre bire bir saha. Doğası haddinden fazla ferah, kuş sesleri eşliğinde kamp yarmak amacıyla biçilmiş hilat diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

“Bura katıksız davranış terası”

1850 rakımlı Kardüz Yaylası’nda mütezayit 60 yaşındaki Erdoğan Somuncu bile özellikle İstanbul’dan birçok doğaseverin yaylayı görüşme ettiğini anlattı.

Misafirlerin on paralık yarım yamalak olmadığını dile getiren Somuncu, “Tıpkısı buğulanmış amcayı dinledim; ‘Bütün Karadeniz yaylalarını gezdim ama oksijeni bu kadar artağan yayla görmedim.’ dedi. Bayağı burasının natürel davranış terası olduğunu söyleyebilirim. Coğrafi yerine haddinden fazla iyice. Düzce Ovası ayağımızın altında. Sakarya’yı izleyebiliyoruz. Pamukova rüzgar güllerini görüyoruz. Bolu Mudurnu ve hava engelsiz olursa Akçakoca’dahi denizi dahi görebiliyoruz. Yaylamız âdeta haddinden fazla pir.” diye konuştu.Share: