Şırnak ve yer illerde bakir eğitim talim yılı başladı

Şırnak, Mardin, Bingöl ve Batman’birlikte kullanılmamış terbiye talim yılının başlaması nedeniyle tören düzenlendi, okullarına mevrut öğrenciler dersbaşı yaptı.

Yaz tatilinin peşi sıra arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu hayatiyetli öğrenciler İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra sınıflara alındı.

Şırnak Kalıp İstiklal İlkokulu’nda düzenlenen törene katılan Ilbay Osman Bilimci, kullanılmamış eğitim öğretim yılının, site genelindeki 150 bin mektepli ve 9 bin 200 öğretmene kıvrak olmasını diledi.

Terbiye öğretimin önemine belen eden Âlim, öğrencilerin, geleceğin teminatı olduğunu belirtti.

Bilim Adamı, okullardaki fiziki imkanların geçmişle mukayese edilmeyecek derecede iyileştirildiğini anlatım ederek, eğitim bilimi öğretim altyapısının güçlendiğini söyledi.

Derslik başına sakıt öğrencisi sayısının de ortalama 24 olduğunu dile getiren Bilgin, “İnşallah çocuklarımızı bildirme gür şekilde yetiştirerek ülkemizi daha faziletli seviyelere taşıyacağız.” dedi.

Vali Âlim, öğretmenler, öğrenciler ve veliler üzere yeni terbiye tedris yılının görklü olması dileğinde bulundu.

Daha sonra önceki öğüt zili çaldı.

Programa, Belediye Reisi Mehmet Yarka, İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Tetik, İl Güvenlik Müdür Vekili İbrahim Çıldır ve alım müdürleri katıldı.

Mardin

Elifana Mehmet Vaziyet İlkokulu’nda düzenlenen programda istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, kullanılmamış eğitim bilimi tedrisat yılının ülkeye ve millete kandırıcı olmasını diledi.

“Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız bu terbiye tedris yılını, ilimizde eğitim altyapısının daha dahi güçlendiği, niteliğinin katlanarak arttığı tıpkı çevrim yerine geçireceğimize ilgiyle inanıyorum. İlimizde eğitime dayalı fikri, projesi olan herkese kapımızın 7 aktarılma 24 saat sarih olduğunu ayrımsız posta henüz hatırlatıyorum” diyen Demirtaş, Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi adına terbiye amacıyla gelişigüzel makule desteği vermeye amade olduklarını bildirdi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Amaç Çipo birlikte Mardin’da 1177 okulda 11 bin 598 hoca ve 246 bin 477 öğrenci ile dersbaşı yaptıklarını belirterek, eksiksiz okullarda vacip önlemlerin alındığını ve yaz dönemi süresince okullarda vacip tadilatın dahi yapıldığını aktardı.

Daha sonraları günün meal ve önemini belirten şiirler okundu, umum oyunları gösterisi sunuldu. 4. derslik öğrencileri okula yıpranmamış başlayan 1. dershane öğrencilerine “Okula anlı şanlı geldiniz” çiçeği sundu.

Sınıfları gezen Vali Demirtaş, öğrencilerle arkadaşça etti, onlara muvaffakiyetli tıpkı sene diledi.

Bingöl

Bingöl’da önce ibret zili 441 okulda 60 bin 456 öğrenci amacıyla çaldı.

Yeni eğitim bilimi tedrisat yılının başlaması zımnında eşkâl Martir Mustafa Gündoğdu İlkokulu’nda tören yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Ilbay Yardımcısı Fatih Kayaç, eskimemiş eğitim bilimi yılının ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Kayaç, “Bizler sizi çokça bekledik, sizleri haddinden fazla özledik, öğretmenlerimiz sizi çokça özledi. Siz de öğretmenlerinizi haddinden fazla özlediniz. İnşallah bu yetişek tedrisat yılı sizlere çokça haddinden fazla yenilikler katacak, bakir şeyler öğreneceksiniz. Yeni eğitim tedrisat yılının başarılarla geçmesini dilerim.” sözlerini sarf etti.

Törene, Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, bölüm müdürleri ve veliler katıldı.

Konuşmaların arkası sıra öğrenciler sınıflarına geçti.

Batman

Batman’bile 170 bin mektepli 2022-2023 eğitim öğretim yılına başladı.

Bayraklı Köyü İlkokulu’nda planlı törene Ilbay Ekrem Canalp, İl Milli Terbiye Müdürü Mahmut Kurtaran ve çekicilik yöneticileri ve veliler katıldı.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Kurtaran, eğitim ve öğretimin başlaması dolayısıyla coşkulu ayrımsız çevrim yaşadıklarını dile getirdi.

Eskimemiş eğitim öğretim yılının birlik öğrencilere balkı olmasını dileyen Kurtaran, “Bugün itibarıyla 170 bin öğrencimiz terbiye öğretime başlıyor. 10 bini aşkın öğretmen ve yöneticimiz yetişek öğretim hizmetinde fariza matlup. 670’i resmi 830 terbiye kurumunda yetişek tedrisat yılı sağ esen ve huzurla başladı.” diye konuştu.

Günün önemini belirten şiirlerin okunduğu törende, Ilbay Canalp’ın önceki ibret zilini çalmasıyla öğrenciler sınıflarına geçti.

Share: