Sinop’ta Züccaciye Esnafı: “Gökçe Yazın Düğünü Olan Geliyor Malzemesini Şimdiden Alıyor. Tığ da Literatür Satacağımız Malları Şimdiden Alıyoruz”

MUSTAFA MAHARETLI

Sinop’ta züccaciye ürünleri satan esnaf Mecnunca Şahinkaya, “Vatandaşların gurur gücü düştü. Fakat fiyatlar sürekli oynadığı için vatandaşlar şimdiden alıyorlar. Söz Misali edebiyat düğünü olan geliyor şimdiden malzemesini alıyor. Biz dahi bire bir durumdayız. Önümüzü göremediğimiz için literatür satacağımız malları şimdiden alıyoruz” dedi.

Sinop’ta züccaciye onarım ve onarım işin eden esnaflar cıncık ürünlerine mevrut zamlardan sonradan vatandaşların gelgel güçlerinin düştüğünü ve tamire yöneldiğini belirtti. Züccaciye tamirat ve tamir işi eden Mustafa Asker, şunları söyledi:

“Bizim işlerimizin vahim olması bizim açımızdan iyi. Ancak insanların çekicilik gücü yahut hayat standartları anlamında durumu ortada. Minimal ücret 8 bin 500 lira. Sinop gibi amiyane tıpkı şehirde kiralar 4- 5 bin liralardan başlıyor. Yani barışma baskı. Tanrı insanlara koruyucu olsun. Yeni evlenen çiftler ailelerinin destekleriyle ayakta kalıyor. Normalde 8 bin 500 lira ücretle 5 bin teklik icar verip bile 3 bin lira da faturalarına harcama. Yani insanların hayat standartları güzel düştü. Bizim işlerimiz benzeri, iki yıl öncesine kadar iki tiran arttı diyebiliriz.”

“TAMİRİ HENÜZ MAKUL GÖRÜYORLAR”

Tamir işi yapan esnaftan Şafak Akgün, “Genellikle insanlar enflasyon yüzünden yenisi alamayıp buraya bize tamire geliyorlar. Ekseriyet o yönde. Şu anda işlerimiz vahim. Kullanılmamış mahsulat fiyatlı olduğu amacıyla tamiri elan uygun görüyorlar. İnsanların çalım güçleri düştüğü amacıyla tamire yöneliyor” dedi.

“ZAMAN ALDIĞIMIZ BUGÜN KAR DİYORLAR”

Cıncık satışı işleyen pres sahibi Delicesine Şahinkaya ise şunları söyledi:

“Vatandaşların gurur gücü düştü desek yeri var. Ancak fiyatlar bile daima oynadığı üzere fiyatlar yükseldiği için vatandaşlar şimdiden dahi alıyorlar. Örneğin literatür düğünü olan geliyor şimdiden malzemesini alıyor zira almaç, ‘bunun iki, üç kamer sonrası fiyatların hangi olacağı muhtemelen değil. Zaman aldığımız bugün kar’ diyor. Tığ birlikte ayrımsız durumdayız. Önümüzü göremediğimiz için edebiyat satacağımız malları şimdiden alıyoruz.”

Share: