Sinop’ta çarkıt eşini boğarak öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet delik

Sinop’un Boyabat ilçesinde sakat eşini boğarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

Boyabat Çetin Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Birol Çaylak, mevkuf bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla katıldı. Duruşmada öldürülen Zeynep Gıcık’ın ailesi ve avukatları dahi hazır bulundu.

Duruşmada maznun ile maktulün avukatlarının beyanları alındı.

Davayı karara bağlayan murafaa heyeti sanığa, eski eşi Zeynep Gıcık’a yönelik eyleminden periferi “kasten kanlı” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mahbes verdi. Heyet, sanığın cezasında herhangi bir “haksız kımıldatma” ve “bereketli çözme indirimi” uygulamadı.

Maktul Gıcık’ın avukatı Nilda Baltalı, duruşmanın arkası sıra gazetecilere, maktulün hayatta olduğu sürede katili bir nice öğün şikayet ettiğini söyledi.

Olayda tasarlamanın unsurlarının oluştuğunu düşündükleri için istinafa müracaat yapacaklarını tamlayan Baltalı, “Esasta tasarlama verilseydi da ayrımsız cezayı olacaktı, ilavesi olmayacaktı. Tığ yeniden bile Zeynep’in verdiği mücadelenin ortaya çıkmasını istiyoruz. Zeynep, haddinden fazla el uzaklaştırma kararı, devletten esirgeme istek etmiş. Kendisi yeni bire bir sahn inşa etmek, hayatta eğleşmek üzere çok savaşım etmiş. Bu mücadelenin zer olduğunu düşünüyoruz. Kabil karar çıkması için referans yapacağız.” ifadesini kullandı.

Boyabat’ta 7 April 2022’birlikte çarkıt eşi Zeynep Gıcık’ı kemerle boğarak öldüren eski eşi Birol Çaylak tutuklanmıştı.

Share: