SICA ülkelerinin büyükelçilik çalışanlarının katılacağı satranç turnuvasının açılışı yapıldı

Ilımlı Amerika Bütünleşme Sistemi (SICA) ülkelerinin Ankara’daki büyükelçiliklerinde fariza fail çalışanlar ve ailelerinin katılacağı, 1-2 Ekim’de düzenlenecek satranç turnuvasının açım töreni yapıldı.

SICA topluluğu, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin teşrikimesai ve Türkiye Satranç Federasyonunun desteğiyle Başşehir Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleşecek turnuvanın açılışı, Gökyay Vakfı’nın Hamamönü’ndeki binasında gerçekleştirildi.

Açılış törenine Dominik Cumhuriyeti, Umum Salvador, Guatamala, Kosta Rika ve Panama’nın Ankara Büyükelçileri ve diplomatları ile birçok davetli katıldı.

Etkinliğin ana faaliyeti, Latin Amerika ülkelerinin büyükelçilik çalışanları ve ailelerinin katılacağı satranç turnuvası olacak.

Turnuva sürecinde SICA ülkeleri kültürlerini tanıtacağı stantlar bulunurken etkinliğin mottosu “Satranç tamlık kültürleri kapsar” sloganı seçildi.

Kapanışta SICA’nın organize edeceği Latin dansları gösterisi planlanıyor.

Dominik Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Elvis Antonio Alam Lora, burada yaptığı konuşmada, Umum Salvador ve Dominik büyüklük başkanlarının Osmanlı kökenli olduklarını belirterek ülkesinin iki büyük okyanusu birleştiren benzeri geçek olduğunu söyledi.

SICA kendisine Türkiye’de yatırım yapmalarının gibi olduğunu kaydeden Lora, Türkiye’nin bölgede yatırımlarının olduğunu ve bir Türk televizyon programının Dominik’te çekildiğini hatırlattı.

Kosta Rika’nın Ankara Büyükelçisi Gustavo Campos Fallas da Latin Halkları Amerika’nın Türkiye ile koyu dostluğa erbap olduğunu belirterek Türkiye ile ülkesinin bulunduğu coğrafyanın etkileşiminin fazlalık yönde seyrettiğini tabir etti.

Share: