Sezonluk tarım işçileri Ağrı’da günebakan mesaisinde

Fehamet desteğiyle sonuç yıllarda nebati yayın çeşitliliğinin arttığı Ağrı’dahi, Güneydoğu Rum Bölgesi’nden gelen sezonluk tarım işçileri gün çiçeği hasadı yapıyor.

İl genelinde 23 bin dekarlık bölümü âlem gün çiçeği, 21 bin dekarı birlikte çerezlik adına ekilen tarlalarda sonbahar mevsiminin gelmesiyle hasat başladı.

Şanlıurfa’dan gelerek tarlaların kenarında kurdukları çadırlarda konaklayan sezonluk ekincilik işçileri, sabahın er saatlerinde mesailerine başlıyor.

Aralarında kadınların birlikte bulunduğu işçiler, dönme boyu ellerindeki oraklarla günebakan topluyor.

Yaklaşık 1,5 kamer burada çalışacak olan işçiler, kazandıkları parayla kışın ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

İşçilerden Mustafa Kaya, AA muhabirine, seçme sene yaz aylarında farklı illere her an çalıştıklarını, yılın yarısını farklı illerde geçirdiklerini söyledi.

Erzincan’de gün çiçeği çapası, Malatya’dahi sarıerik hasadının ardından Ağrı’ya ayçiçeği hasadına geldiklerini belirten Kayaç, “Buraya geleli 15 zaman oldu. Yaklaşık 45 devir burada kalacağız. Burada çadırlarda kalıyoruz. Gece albeni soğuk oluyor. Bir aileden 15 hayat burada çalışıyoruz. Sivas’ta üstelik patates hasadını yaptıktan sonraları evimize gideceğiz. Hayatımız bu şekilde geçiyor.”

“Teehhül Etmek amacıyla para geçişsiz”

Üniversiteden bu sene çıkışlı olduğunu vurgulayan Hacer Kayaç de 20 gündür orakla günâşık hasadı yaptıklarını anlattı.

Ferhat Kaya de sabah er işe başlayıp akşama kadar çalıştıklarını, mayıs ayından antrakt ayına kadar farklı illere anbean mal eksiltmek için düzentileme verdiklerini dile getirdi.

Kayaç, “Tezevvüç Etmek amacıyla mülk geçişsiz ve bu parayı koparmak için üstelik çalışıyoruz. Bizim için çalışmanın gecesi gündüzü yok. İzmir’den başlayıp Kars, Erzincan ve Sivas kadar birçok ile gidip çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.Share: