Serencam zaman haberleri! Yaşlısı genci alay malay çalışıyor, üreterek kazanıyor

Tokat’ta oluşum atölyesine dönüştürülen kurs merkezinde etkin kadınlar ev bütçesine katkı sağlıyor.

Tokat El Eğitim Bilimi Merkezide cesamet hastanelerinin cerrahi önlükleri kadınlar vasıtasıyla üretiliyor. Tümden kumaş olarak mevrut ürünler kalıplar halinde kesiliyor. Kesilen kumaşlar belirlenen ölçülere bakarak dikiliyor. Kullanıma hazırlanan ürünler biricik bir tane paketlenerek devlet ve ilçe celal hastanelerine gönderiliyor. Kurslarda terbiye kayran kadınlar hem çığır öğreniyor hem dahi eş bütçesine katkıda bulunuyor.

El Sanatları Öğretmeni Bitkisel Ersoy, ilk defa böyle bir iş yaptıklarını belirterek, “Henüz esbak yıllarda farklı şeyler çalışmıştık amma bu yıl elan hoş oldu. Zira öz ilimizin ihtiyaçlarını bizler karşılayabilmek haddinden fazla adamakıllı aynı özdek. Karı bütçesine katkıda bulunmak çok güzelce tıpkı husus” dedi. 3 yavru annesi 6 torunu olan Eş Tazegül (70) ise evde boydak tükenmek için başladığı kursta istihsal yapmaktan bahtiyar olduğu belirterek, “Bu sene cerrahi göğüslük dikmeye başladık. Ondan evvel dahi aha el işleri falanca yapıyordum. Burada birlikte domuzuna tıpkı düzlem var. Arkadaşlarla gençlerle çalışırken kul zihayat oluyorum” diyerek konuştu.

Tokat El Eğitimi Merkezi Müdürü Fatih Peşmen, memleket ve ilçe hastanelerinin cerrahi tek kullanımlık önlüklerini diktiklerini belirterek, “Kurumumuzda mesleki terbiye kurları açılıyordu. Bozukluk mesleki terbiye kurslarının yanında üretim birlikte yapmayalım dedik. Kursiyerlerimizle gelişigüzel bire bir ortak değişmeyen aldık. Bu sayede zerre başına kursiyerlerimizle ufak bile olsa ücret alıyorlar. Ocak ekonomisine katkıda bulunuyorlar” ifadelerini kullandı. – TOKAT

Share: