SER DAL KANSERLERİNDE ER TANI VE TEDAVİYLE YÜZDELIK 90 İYİLEŞME SAĞLANIYOR

? Türkiye Kafa ve Sorumluluk Kanserleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, çıban üzeri kanserinin er teşhisin önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Özdoğan, ‘Erken tanıda neredeyse yüzdelik 90’ın üzerinde düzelme sağlanıyor. Kanseri tetikleyen faktörler sigara, etil alkol, HPV ve çevresel faktörler. Sigaradan kesin ırak duralım. Çıban boyun kanseri girmek amacıyla bütün kanserlerin oluşumunu azaltalım. İyileşmek amacıyla, farkında olup, er teşhis koyalım” dedi.

Türkiye Çıban Üzeri Kanserleri Derneği ve Avrupa Esas ve Boyun Cemiyeti (EHNS) vasıtasıyla hesaplı ‘Make Sense’ kampanyasının, bu yıl 10’uncu sene dönümü kutlanıyor. Bu kapsamda, Geveze Üniversitesi Tababet Fakültesi Kulak Koku Alma Organı Geçit ve Temel Dal Cerrahisi Bölümü Akademisyen, Avrupa Kelle ve Sorumluluk Kanserleri Cemiyeti Umumi Sekreteri ve Türkiye Kelle ve Üzeri Kanserleri Derneği Kurucusu Prof. Dr. Şefkatli Hoşal önderliğinde, Kafa Boyun Kanserleri Derneği Başkanı Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan’ın sülale sahipliğinde, Memorial Antalya Hastanesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Prof. Dr. Mustafa Özdoğan ve Prof. Dr. Sevecen Hoşal, çor erken evrelerde canlandırma edildiğinde, tedavi başarısının yüzdelik 80-90’lara ulaştığına özen çekti.

ERKEN TANIYLA İYİLEŞME ORANI ARTIYOR

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, esas sorumluluk kanserlerinin yeterince farkına varılmadığı üzere doğacak evrede tanı konulan aynı amansız hastalık türü olduğunu belirtti. İleri evrede konulan tanı dolayısıyla hastanın salah sükse oranının elan düşük olduğunu nâkil Prof. Dr. Özdoğan, ‘Erken tanıda az daha yüzdelik 90’ın üstünde iyileşme sağlanıyor. Kelle üzeri kanserleri, dudaktan başlayan ağız içindeki dili damakları, yutak borusunun art kısmını, genzi, bademciği, burnu, kulağı ve yüz boşluklarını ilişkin alana diyoruz” dedi.

‘ONKOLOG ADINA GENIŞLIK HADDINDEN FAZLA KORKTUĞUM AMANSIZ HASTALIK TÜRÜ, KAFA SORUMLULUK KANSERLERİ’

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, ‘Bir doktor adina kelle dal kanseri beni sunma çokça vahim kanser türlerinden biri. Ser üzeri kanserini özellikle müstakbel evrede yakaladığımızda bireylerin ses tellerini kaybetme, yüz deformasyonu oluşumu, ağırbaşlı tedaviler sonrası boyunda şişlik, konuşamama problemleri, zaman zaman ati evrelerde geçmeyen yaralar, akıntı ve inatçı kokularla karşılaşması benim kalbimde aheste yaralar açmıştır. Çıban sorumluluk kanserlerinin doğacak evrelerdeki yönetimleri, beni arz çok üzen sayrı grubu olmuştur. Örneğin meme başı kanseri ne kadar mahsus ayrımsız aşamayı aşmış olsa de yapılan cerrahi müdahale sonrası bir sosyal izolasyona sebep olamaz. Ama esas boyun kanserlerinin yönetimi yoz zordur. Karşılaştıkları yaşam kalitesi bozuklukları akıbet evre olumsuzdur” diye niteleyerek konuştu.

‘SİGARADAN IRAK DURUN’

Kanseri etkileyen genişlik şişman unsurun sigara olduğuna dikkat calip Prof. Dr. Özdoğan, ‘Sigaradan sonra ispirto, kırıcı kenar hijyeni, HPV strateji ediyor. HPV esasen çok makro. HPV’nin aşısı var ve esasen önlenebilir tıpkısı hastalık. HPV hoppadak baş üzeri kanserine değil, kadınlarda rahim ağzı kanseri, genital kanserler, erkekte penis kanseri, anüs kanserlerine birlikte posta açıyor. Haddizatında bir nice kanserin altında HPV olduğunu görüyoruz. Sebep ayrımsız aşıyla bir amansız hastalık grubunu sarmak varken bunu yapmayalım’ Sigara ve obezite riskinden uzak duralım. Temel sorumluluk kanseri görünmek için tamlık amansız hastalık oluşumunu azaltalım. Farkında olup, er tanı koyalım ve iyileşelim” ifadelerini kullandı.

GELECEĞİN PANDEMİSİ ‘AMANSIZ HASTALIK’

Geleceğin pandemisinin ‘kanser’ olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özdoğan, ‘Bilinçsiz cemiyet yemeden içmeden kanserin tedavisine odaklanarak kansere hastalık olan faktörleri ayn ardı etmeye bitmeme ederse gelecekte en kalın karşılaştığımız hastalıkların başında kanser ati. Çünkü çevresel faktörler zımnında sigara, obezite, ispirto, HPV üzere önlenebilir durumların ciddiyetini algılayamadığımız sürece vücudumuzun DNA tamirat genlerine zarar vereceğiz. Bunların sonucunda genetik yapımızda oluşturulan taksirat onarım edilemez hale geliyor. Bu üstelik kontrolsüz hücrelerin çoğalmasına, yani amansız hastalık oluşumuna sebep oluyor. Sosyete kişi konusunda sakıt görevleri yapmaz, çocuklarına bunları öğretmez ise gelecekte yeryüzü kebir çor gruplarından birisi, belki bile pandemiye andıran hastalık grubu amansız hastalık olacak” diyerek konuştu.

Prof. Şefkatli Hoşal ise toplum örgütü çalışmaları üzerine bilgilendirmede bulundu. 10 yıldır Türkiye’de sarrafiye sorumluluk kanserlerine ilgi çektiklerini tamlayan Prof. Dr. Hoşal, ‘Derneğimizle hastaların başlangıç boyun kanserleri üzerine bilinçlendirilmesini sağlıyoruz. Avrupa dahil Türkiye’dahi toplumun sadece yüzde 40’ı bu hastalığı biliyor. O yüzden bilsin ki hastalar, er teşhisle tedavimiz başarılı olsun. Erken tanıda yüzdelik 80-90 sükse elde edebiliyoruz. İleri evrede geldiği zaman bu hastaların 3’te 2’sini kaybediyoruz. O nedenle erken canlandırma yarı yarıya sağlıklı kalımı artırıyor” dedi.

3 HAFTADAN FAZLA SÜREN ŞİKAYETLERE DİKKAT

Prof. Dr. Şefkatli Hoşal, ‘3 haftadan teferruatlı süren gürültülü kısıklığı, ağızda dilde acı, yutma güçlüğü, boyunda kabarık karşımıza geliyorsa özen edilmesi gerekiyor. Erişkinde boyunda şişkin varsa kesinkes etüt edilmesi geçişsiz. Geçmeyen burun kanaması, tek yönlü kulak ağrısı varsa kesin değerlendirilmesi gerekmektedir” diye niteleyerek konuştu.

TÜRKİYE’DE YERYÜZÜ ÇOKÇA GIRTLAK KANSERİ ORTAYA ÇIKIYOR

Temel üzeri kanserlerinin Türkiye’dahi 6’ncı sırada vadi aldığını tamlayan Prof. Dr. Şefkatli Hoşal, ‘Avrupa’da kavşak kanserleri, Amerika’dahi argıt kanserleri, Türkiye’birlikte ise hançere kanseri karşımıza çıkıyor. Çünkü bizdeki yer büyük etmen sigara. Şikayetleriniz 3 haftadan fazla sürüyorsa kesin tıpkı doktora görülün. Er teşhis çok heybetli” ifadelerini kullandı.

AMELİYAT SONRASI KONUŞAMADI

Gırtlak kanserine yakalanan ve konuşmada kalın çekici Mehmet Daldal (44) da bir zaman çok aşkin sigara kullandığını, sonrasında kansere yakalandığını ve ardından cerrahi müdahale olduğunu anlattı. Genişlik biberli sürecin işler sonrası olduğunu belirten Daldal, ‘Kesinlikle tek konuşamadım. Ameliyattan sonraları kemoterapi ve radyoterapi gördüm. Bir lügat bile edemiyordum. Konuşmayı kaybedince, insan kendini kaybediyor. Sonraları teker teker kelimeleri öğrene öğrene sesleri çıkarttım ve bu seviyeye geldim, gene konuşmayı öğrendim. 5 yıl boyunca kanser tedavisine devam edeceğiz. Şu dakika 2 yılı esermek üzereyim. 3 yıl daha devam edeceğiz. Etil Alkol ve sigara kullanılmaması gerekiyormuş. Er canlandırma haddinden fazla önemli. Tığ çok geç kaldık, bundan ayrılmak istiyorum” dedi.Share: