ŞEHİTLER ABİDESİ’NDE CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ YILINA HUSUSI YAPILAN ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ

ÇANAKKALE’nin Eceabat ilçesindeki Şüheda Abidesi’nde Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel yapılan yer düzenlemesinde sona gelindi.

Dünyanın bildirme hunriz savaşlarından olan Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi, Cumhuriyetin 100’üncü yılına hazırlanıyor. Şehitler Abidesi’nin, teknik alt ve üstyapı sorunlarının giderilmesi, ister millî çapta tıpkı düzenleme olan 18 Mart Şehitleri Ihtifal Günü ve Çanakkale Bahir Zaferi töreninin icrası, gerekse üstelik ziyaretçi yönetiminin henüz fonksiyonel arkaç getirilmesi için şümullü bire bir mesai başlatıldı.

Şüheda Abidesi kasaba düzenlemesi kapsamında; alandaki faaliyet ve mekanik enfrastrüktür hatları ile nebati peyzajların yenilenmesi, kaba dayanç akslarında revizyonlar, anıt altındaki bodrum mekana yönelik akarsu yalıtım sisteminin değiştirilmesi, Abide B antre kısmına otopark düzenlemesi kadar icraat sürüyor. Antrparantez Çanakkale Şehitler Abidesi merasim alanındaki yazıt, kabartma ile ‘Türk Bahçesi’nde restorasyon yapılıyor. Merasim alanında vadi düz rölyef ile Şehitler Abidesi ‘Kurtuluşa Revan Yol’ temasıyla birbirine bağlandı. Bu yolla ziyaretçiler amut abidenin civar tarafına anbean bölgenin atmosferini daha dolgunca anlayabilmelerinin amaçlandığı belirtildi. Proje kapsamında yapılan çalışmalardan sona gelinirken, Şehitler Abidesi’nin mart ayında ziyaretçilere açılması hedeflendiği bildirildi.

Share: