Sdd Umumi Başkanı Sami Doğan: Türkiye, Intihap Dürüstlüğü Açısından 165 Büyüklük Arasında 123’üncü Tam

Sosyal Demokratlık Derneği (SDD) Genel Başkanı Sami Doğan, Seçme Güvenliği Çalıştayı’birlikte, “Uluslararası değerlendirmelere göre, seçimi otoriter diyet kategorisinde düzlük düzlük ülkemiz, intihap dürüstlüğü açısından 165 ülke arasında 123’üncü tam. Bu buut bize, ülkemizde intihap güvenliğinin, seçimlerin hukuki sorunları yanında seçimin meşruiyeti açısından gizil riskler barındırdığını de gösteriyor” dedi.

SDD ve Toplumsal Soylu Erki Siyasal Araştırmalar Vakfı aracılığıyla planlı Intihap Güvenliği Çalıştayı, Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi’nde zaman yapıldı. Çalıştaya, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Tümen İçi Yetişek Sorumlusu Aytuğ Atıcı de konuşmacı adına katıldı.

Çalıştayın açış konuşmasını yapan SDD Genel Başkanı Sami Doğan, ” İran’dahi Mahsa Amini, 22 yaşında tüvana bire bir karı, İran ahlak polisi tarafında öldürüldü. Çolpa rakamlara bakarak olaylarda ölenlerin sayısı 80’lere yaklaştı. Özgürlük, el erki ve laiklik mücadelesi veren İranlı vatandaşların anısı önünde tırsmak ile eğiliyorum. Dünyada ve Türkiye’da laiklik, demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren bilcümle kadınları Toplumsal El Erki Derneği yerine candan destekliyorum. Türkiye’nin Gezi’sinden İran’ın Gezi’sine selamlarımı gönderiyorum” dedi.

Doğan, çalıştaya ilgilendiren bilgelik vererek, “Arsıulusal değerlendirmelere bakarak, seçimi otoriter rejim kategorisinde yer kayran ülkemiz, intihap dürüstlüğü açısından 165 devlet arasında 123’üncü sırada. Bu uzanım bize, ülkemizde intihap güvenliğinin, seçimlerin türel sorunları birlikte seçimin meşruiyeti açısından potansiyel riskler barındırdığını üstelik gösteriyor. Şeş partinin oluşturduğu Ulus İttifakı’nın sonuna büyüklüğünde sürmesi, seçim güvenliği açısından büyük olduğu büyüklüğünde halkın umudunu faziletkâr tutması üzere bile antrparantez gereklidir. 2023 seçimleri, yegâne herif rejiminin sonlandırılması ve tüvana ayrımsız mebus rejime dönülmesi açısından haddinden fazla iri önem taşımaktadır” diye konuştu.

Çalıştaya, Ankara Avukat Hakları Grubu, TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası, Ben Seçerim Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Düşünce ve Ötesi, Türk Ülfet Kurumu, Mülkiyeliler Birliği kabil birçok sivil sosyete kuruluşu ve iz örgütü katıldı.Share: