Sarıkamış’ın sobaları bu şita Doğu’yu ısıtacak

Türkiye’dahi kışın sert ve mufassal geçtiği yerleşme yerlerinden Kars’ın Sarıkamış ilçesinde üretilen sobalar, Doğu Rum Bölgesi’nin soba ihtiyacının önemli bire bir bölümünü karşılıyor.

Sarıkamış Pespaye Endüstri Sitesi’ndeki 5 imalathanede 10 ay süreyle 50 işçinin ürettiği kısaca 100 bin sac soba, Kars, Ardahan, Veca, Iğdır, Erzurum, Bitlis, Muş ve Van’üstelik satışa sunuluyor.

Odun, kömür ve basma yakılabilen kovalı, değişik 10 boyut ve tipteki sobaların fiyatı 300 ila 600 lira ortada değişiyor.

İmalathane sahibi Burak Yılmaz, AA muhabirine, Sarıkamış’ın, Şark Küçük Asya Bölgesi’nde soba imalatının merkezi haline geldiğini söyledi.

Yılmaz, şita şartlarına akla yatkın, herkesin kullanabileceği, birinci sınıf ve değme bütçeye uygun sobalar ürettiklerini ifade ederek, “Soba imalatı haddinden fazla faaliyet isteyen tıpkısı iştir. Saclar kesilip, preslenip montajı yapıldıktan sonra soba haline geliyor. Kontrolü yapılıp boyandıktan bilahare dağıtıma başlanıyor.” dedi.

Bu sezon birlikte bölgenin soba ihtiyacının Sarıkamış’tan karşılanacağını anlatan Yılmayan, “Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Ağrı, Bitlis, Muş, Van kabil çoğu ilimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu iz ağababa, ata mesleği, ego da yürütmeye çalışıyorum. Her bütçeye uygun sobalarımız var. Ebatlarına göre sobalarımız 300-600 lira arasında satışa sunuluyor. doğal gaz fiyatlarında artma sobaya talebi yüzdelik 25 oranında artırdı. Biz birlikte müşterilerimize bereketli bakım verebilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

İşçilerden Mal Şans bile soba imalatında 14 yıldır çalıştığını dile getirerek, “İşimi severek yapıyorum. Bölgenin soba ihtiyacını karşılıyoruz. Şu anda bire bir hafta içre imalatını yaptığımız sobalarımızın boya işlemini yapıyoruz. Peşi Sıra kamyonlara yüklenen sobaların dağıtımı yapılacak.” ifadesini kullandı.

Beribenzer Uran Sitesi Başkanı Turan Volkan ise Sarıkamış’ta soba imalatının büro haline geldiğini belirterek, “İnşallah önümüzdeki yıllarda serbest Şarki’ya değil, ülkenin her tarafına hitap edecek degaje kapsamlı üretim yapılacak.” dedi.

Share: