Şanlıurfa’da 96 bin öğrenci ücretsiz kemirmek hizmetinden yararlanıyor

Türkiye’nin sunu gailesiz nüfusuna cemaat illerin başında mevrut Şanlıurfa’dahi, taşımalı, ekol öncesi ve pansiyonlu okullarda küsurat 96 bin 285 mektepli, Milli Terbiye Bakanlığı vasıtasıyla başlatılan ücretsiz kemirmek hizmetinden yararlanıyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı vasıtasıyla öğrencilere ücretsiz yemek sağlanması üzere başlatılan icraat kapsamında, 10 ilçedeki mesleki ve teknik rum liselerinin yiyecek içecek hizmetleri öğrencileri ile öğretmenevlerindeki kazanlar terbiye gören 96 bin 285 mektepli amacıyla kaynatılıyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Fevzi Kurt, AA muhabirine, Nezaret aracılığıyla başlatılan proje kapsamında bu yıl ilk kez ekol öncesi yetişek alan öğrencilere ücretsiz aşındırmak verdiklerini belirtti.

Kurt, şöyle konuştu:

“Şu anda 10 ilçemizde 30 okulda 4 bin 972 okul öncesi öğrencimize ücretsiz yemek verilmeye başlandı. Bunun dışında 76 bin 313 taşımalı terbiye kapsamındaki öğrencimize ücretsiz aşındırmak veriliyor. Hususi terbiye öğrencilerimiz var bunun dışında tahminî 894 özel eğitim bilimi öğrencimiz dahi yeniden ücretsiz öğlen yemeği içerisine karışma ediliyor. Bir dahi pansiyonlu okullarımız var bunların içerisinde bile kısaca 14 bin öğrencimiz kemirmek yiyor. Bunlar bağımlı bizim öz mutfaklarımızda hazırlanıyor. Gelişigüzel ilçemizde şu anda gördüğümüz standartlarımıza akıllıca mutfaklarımız var, mutfaklarımızda meslek liselerimiz ve öğretmenevlerimizin kanallarıyla ısıdam yemekleri pişiriliyor ve okullara dağıtılıyor. Ülkemizin genelinde tahminî 1 milyon 800 bin mektepli ücretsiz aşındırmak yiyor, bizim birlikte ilimiz açımızdan 96 bin 285 mektepli ücretsiz yemekten faydalanabiliyor.”

Yemeklerin gelişigüzel zaman gıda öğretmenleri yahut besin mühendislerinin kontrolünden geçtiğini anlatan Aldanmaz, ısın değerlerinin hesaplanarak menülerin oluşturulduğunu söyledi.

Aldanmaz, yemek üretimi sürecinde ve sonrasında daima yerine kontrollerini sürdürdüklerini anlatarak, “Günce numuneler üstelik alınıyor, hem kalori miktarı açısından hem bile yemeğin öğrencilerin sağlığına kötülük vermeyecek şekilde ve ölçülerde olması açısından günlük kemirmek numuneleri 24 saat süreyle saklanıyor ve arama ediliyor. Şu asıl kadar dahi ilimizde hiç tıpkısı şekilde azık zehirlenmesi konusunda ayrımsız husus yaşanmadı. Bu açıdan meslek müdürlerimize ve besin mühendislerimize şükranlarımızı dahi sunu ediyorum.” dedi.

“Yaptığımız yemekleri arkadaşlarımızın yemesi bizi gayet bahtiyar ediyor”

Milli Yetişek Bakanlığının ücretsiz kemirmek sağlanması çalışmalarına, Prof. Dr. Fuat Sezgin Mesleki ve Teknik Rum Lisesi Araç İçecek Hizmetleri öğrencileri de bindi veriyor.

Öğrencilerden Bünyamin Tekbalık, okulda derslerinin yanısıra kullanışlı atölyelerde kendilerini geliştirme imkanı bulduklarını belirterek “Burada atölyemiz var arkadaşlarımıza yemekler yapıyoruz,hem kendimiz yiyoruz hem bile özge okullara dağıtıyoruz. Bizim yaptığımız yemekleri arkadaşlarımızın yemesi bizi gayet bahtiyar ediyor, bundan çekicilik da duyuyoruz. İnşallah giderek daha evire çevire bire bir aşçı oluruz.” dedi.

Öğrencilerden Ahmet Bekar ise eşya içecek hizmetleri bölümünü çokça sevdiğini anlatarak, yaptıkları yemekleri arkadaşlarının yemesinin kendisini sevindirdiğini ve gururlandırdığını söyledi.

Arkadaşlarının hazırladığı yemeklerden yiyici 10. derslik öğrencisi Abdulkadir Duymaz birlikte, yemekleri çokça beğendiğini rapor ederek, “Okulumuzun yaptığı yemeklerden memnunuz, arkadaşlarımız özlük elleriyle gayet domuzuna yapıyor. Değme dönme yemek hizmeti veriyorlar.” dedi.

Share: