Samsun’da hikmet otama ve romatoloji alanındaki yıpranmamış otama yöntemleri ele makbuz

Karadeniz Romatoloji ve Ağrı Topluluğu (KARAT) Derneğince hikmet otama, romatoloji (romatizmal emraz) ve algoloji (dert bilimi) alanlarında yeni tedavi yöntemlerinin ele alındığı “İlk Etap 2022 Sempozyumu” düzenlendi.

KARAT Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayhan Bilgici, Samsun’daki bir otelde düzenlenen sempozyumun açılışında, derneklerini alanlarında görev eden hekimler ortada içtimai ve bilimsel paylaşım platformu inşa etmek için kurduklarını söyledi.

Branşlarını henüz ileriye dallı güllü şekilde taşımayı amaçladıklarını belirten Sofist, “Serencam yıllarda ayrımlı branşlara bire bir canip kayırıcı uzmanlıklarının verilmesi gâh sorunları ve rekabeti bile beraberinde getirdi. Hikmet otama camiası zinde ve balaban tıpkı camiadır. Bu avantajı kullanarak içimizden çıkan yan eğin branşlarının büyümesine, gelişmesine bindi çevirmek, onları enerjik ve aliyyülâlâ konuma vermek bunun için el birliği yayımlamak, hepimizin görevi ve sorumluluğudur. İhtisas eğitimi kas-teşrih hastalıkları üzerine olan klinik tıpkısı branşız. Bu nedenle romatoloji ve algolojinin anne alanımız olduğu tartışmasız bire bir gerçektir. Bu konuda edim vermeden çalışmayı sürdürmeli ve yolumuza devam etmeliyiz. Evvel biz yer bereketli olduğumuza, akla yatkın yolda olduğumuza inanmalıyız ki başkalarını birlikte inandırabilelim.” ifadesini kullandı.

Geleneksel ve mütemmim tababet (GETAT) uygulamasının akıbet yıllarda popülarite kazandığını bel fail Sofist şöyle devam etti:

“Benzeri bambaşka tartışma konumuz, sonuç yıllarda popülarite kazanan GETAT uygulamalarının branşımızda yarattığı mesleki deformasyondur. GETAT uygulamalarının içtimai, edimsel ve siyasi tıpkı üs olduğu yadsınamaz ancak teferruatlı eğitimlerden geçerek birer tababet hekimi olduğumuzu unutmamalı, ilmî temel dışı, etik dışı yollara sapmamalıyız. Branşımızı büyüterek, güçlendirerek henüz ileriye vurmak, bizden sonraları mevrut meslektaşlarımıza cebin sorumluluğumuzdur. Bunu iç çekişmelerden ırak durarak ve dayanışma sergileyerek başarabiliriz. Gelişigüzel olursak kıvrak oluruz.”

Bilgici, sempozyumda son yıllarda çokça sık görülen romatizmal hastalıkların tanılama, izleme ve tedavilerine vakalar eşliğinde edimsel bakışı, osteoporoz (kemik erimesi) ve osteoartrit (kireçleşme) otama yaklaşımları, iveğen ve kronik ağrıda iyileştiren ve girişimsel yaklaşımların ele alınacağını sözlerine ekledi.

Share: