Samsun’da balık haline mevrut 5 bin kasa sivri bir saatte tükendi

Türkiye’nin yetişkin balık halleri beyninde meydan düz Samsun Balık Hali’nde 5 bin kasa sivri, kısaca ayrımsız saatte satıldı.

Karadeniz’dahi avlanan tonlarca balık, kasalarla Türkiye’nin yeryüzü büyük balık hallerinden biri olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’ndeki mezatta satışı sunuluyor.

Saat 03.00’te açılan balık halinde tonlarca balık satılarak, kamyonlarla Türkiye’nin ayrımlı illerine götürülüyor.

Karadeniz’üstelik balık av sezonunun açılmasıyla palamut bolluğu yaşanıyor. Balık haline mevrut yaklaşık 5 bin kasa palamut, tahminî bir saatte satılarak tüketicilerle buluşturulmak amacıyla farklı illere götürüldü.

Çorum’da gelen Kağan Mebde, AA muhabirine, bu yıl bereketli palamut avlandığını söyledi.

Balık sezonunda herhangi bir çağ Samsun’a balık almaya geldiğini tamlayan Mebde, “Palamut ile sezona güzelce başladık. Palamudun fiyatı boyutuna göre 25 ila 50 lira beyninde değişiyor.” dedi.

Balıkçı Yaşar Hınzır ise bu yıl balıkçılık açısından iyice bire bir mevsim beklediklerini dile getirdi.

Palamutla sezona güzelce başladıklarına meni eden Gaddar, “Pelit mübarek maşallah. Hamsi ve istavrit da var. Cümle balık eşya. Fiyatlar günce değişiyor. Havanın durumuna göre balık arada sırada kendini göstermiyor. Buraya Türkiye’nin gelişigüzel yerinden balık almaya geliyorlar. Trabzon’dan, Rize’den Diyarbakır’dan sezon boyunca geliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ordu’dan gelerek 300 kasa palamut kayran Kenan Kültürlü ise sezona verimli sivri ile başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Share: