Saman ilanlı dolandırıcılığa ‘Saman Alevi’ operasyonu: 8 denetleme

KÜTAHYA’da, sosyal iletişim araçları üzerinden verdikleri saman satışı ilanıyla 14 kişiyi dolandırdığı belirleme edilen 8 aynasız, polisin düzenlediği ‘Saman Alevi’ operasyonuyla yakalandı. Düzme baskül fişleri ile çetenin elebaşısı olduğu belirlenen A.Ç.’nin, kuyumcuya can bıraktığı 250 bin lira değerindeki değerli üstelik ele geçirildi.

Kütahya Itimat Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri, mütezayit saman satış ilanıyla dolandırıcılık olayları konusunda anket başlattı. Yapılan incelemede, içtimai medyadan eş ilanı veren şüphelilerin, satmayı vadettikleri samanlar için kaparo alarak ortadan kaybolduğu, bu yöntemle farklı kentlerden 14 kişiyi dolandırdıkları anlaşıldı. Polis Güçleri ekiplerince bir süre izlenen E.Y. (43), A.Ç. (45), M.A. (37), Ş.İ. (52), E.S. (50), N.K. (56), F.E. (34) ve R.Ö. (38), savcılık talimatıyla 10 adrese eş anlı ‘Saman Alevi’ operasyonuyla yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda ise 2 ruhsatsız tabanca, 15 bin lira, çok sayıda el telefonu ile düzme baskül fişleri ele geçirildi. Toplumsal medya üzerinden dolandırdıkları kişileri sahte kantar fişleri ile oyaladıkları belirleme edilen şüphelilerin, ayyarlık üzere kendilerine telefon hattı kullandıran kişiye ise yüzde 40 hisse verdiği ortaya çıktı.

KUYUMCUYA 250 BİN LİRALIK ALTIN BIRAKMIŞDolandırıcılık çetesinin elebaşısı olduğu belirlenen A.Ç.’nin, aynı yöntemle elde edilen altın ve süs eşyalarını kuyumcuya dirilik bıraktığı üstelik tespit edildi. Yapılan aramada A.Ç.’ye ilişkin olduğu saptanan 250 bin lira mesabesinde 35 cumhuriyet altını, tektaş, tuğra, zer zincir, zer hırızma ve 3 kelepçe bulundu. ÇETE LİDERİ, FİRARİ HÜKÜMLÜYMÜŞŞüphelilerden A.Ç.’nin 20 sene 18 çağ mukannen cezaevi cezası, E.S.’nin ise 2 ayrı dosyadan arandığı belirlendi. Sağlık kontrolünün peşi sıra 8 kaba, ifadeleri için Kütahya Güvenlik Müdürlüğü’ne götürüldü.

Öte yandan ameliyat kapsamında T.K. ve İ.D.’nin arandığı belirtildi.Share: