Reisicumhur kararları Resmi Gazete’de

Ankara, Antalya ve Yalova’bile gâh turizm bölgesi ve merkezlerine ait sınırların yeniden belirlenmesi ile 4 ilde kâh taşınmazların çabuk kamulaştırılmasına ilgili Reisicumhur kararları Resmi Gazete’üstelik yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara bakarak, Ankara Kızılcahamam Turizm Bölgesi, Antalya Alanya İncekum Turizm Merkezi ve Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nin sınırları baştan belirlendi.

Söz konusu karar 2634 çevrilmiş Turizmi Heveslendirme Kanunu’nun 3’üncü maddesi layıkıyla verildi. Kararda, tamlanan turizm bölgesi ve merkezlerine ilişik eskimemiş sınırların gösterildiği krokiler birlikte vadi aldı.

4 ilde acele devletleştirme kararı

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesine ilişkin Tunus Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazen gayrimenkul Dolgun Hane İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca başlatılan basamak projesi kapsamında gerekseme duyulan yapılaşmanın ivedilikle sağlanması amacıyla TOKİ vasıtasıyla çabuk kamulaştırılacak.

Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı Yukarı İncilli Mahallesi’nde mevcut benzeri emlak restore edildikten sonradan “kültür evi” olarak toplumsal, kültürel ve tıpkısı muhtevalı faaliyetlerde kullanılmak için Glokom Uray Başkanlığı vasıtasıyla, Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Tavşancıl Mahallesi’ndeki ara sıra taşınmazların dahi bölgedeki tescilli yapıların ve çevresinin canlandırma edilmesi amacıyla Dilovası Şehremaneti Başkanlığınca acele kamulaştırılması yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazıköy Mahallesi’ndeki belirlenen parsel üzerindeki taşınmazın benzeri kısmı ise Anastasiapolis Antika Kenti 1. Basamak Kazı Bilimsel Sit Alanı’ndaki bina kalıntılarının ortaya çıkarılması üzere Ekin ve Turizm Bakanlığınca çabuk kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Bu arada Van’ın Edremit ilçesi Eski Cami ve Yeni Cami mahalleleri sınırları içerisinde vadi alan gâh alanlar Kentsel Tahavvül ve Aksiyon Proje Alanı zar edildi.

Karar doğrultusunda kentsel transformasyon ve hareket projesi ortamında düz alan ve harca temel değer üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ilişik yurt, kentsel transformasyon ve gelişim amacına müteveccih ümran planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kütahya’da “Iyesiz Hayvanları Siper Birliği” kuruldu

Resmi Gazete’dahi yayımlanan bir eksantrik Reisicumhur kararı ile Kütahya’de “Iyesiz Hayvanları Himaye Birliği” kurulmasına cevaz verildi.

Söz konusu müsaade 5355 basit Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 4’üncü maddesi uyarınca verildi.

Share: