Reisicumhur Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü programında konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Hiçbir saldırıya, oyuna, tuzağa tahammülümüz yoktur. Bayrağımızda sembolleştirdiğimiz özgürlüğümüzü murat düzlük hiç kimseyi affetmeyiz.” dedi.

Erdoğan, Malazgirt Milli Otopark Alanı’nda planlı Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü programında konuştu.

Türk edebiyatında sunma haddinden fazla işlenen tarihi hadiselerin başında Malazgirt’in geldiğini belirten Erdoğan, ilmi araştırmaların birlikte şiir, deneme ve hikayelerle destanlaşan bu zaferi kendilerinden ahir nesillere dahi ilmek karşılık olmak işlemenin, herkesin boynunun borcu olduğunu söyledi.

Ülkede ayrımsız dolaşma milli gelişigüzel özlem kabil Malazgirt’in dahi unutturulmaya çalışıldığı günlerin yaşandığını tamlayan Erdoğan, şairlerin şiirleriyle, tarihçilerin eserleriyle bu sinsi oyunu nakzen millete bugün şanla, şerefle, heyecanla tekrarladıkları ürünler bıraktıklarına işaret etti.

“Bu şiirin anlatım ettiği ruhla mücadelemizi yürüttük ve başarıya ulaştırdık”

Millete bu eserleri armağan fail cemi münevverleri şükranla yad eden Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Yahya Kemal’in şu şiiri, 1000 yıldır Anadolu’da girdiğimiz herhangi bir gazanın adeta özetidir. Deneyimsizlik yıllarımdan bu yana hep ifade ettiğim kabil ‘Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya Rabbi, senin önünde ölen ordu budur evet Rabbi, ta kim yükselsin ezanlarla müeyyed namın, galip vücut çünkü bu serencam ordusudur İslam’ın.’ hudut dışı harekatlarımızın rastgele birinde, dostlarımıza müzaheret üzere gittiğimiz her yerde, bu şiirin ifade ettiği ruhla mücadelemizi yürüttük ve başarıya ulaştırdık. Sancak şairimiz Arif Nihat Asya’nın şu şiiri dahi Malazgirt’ten bugüne çok pir mesajlar iletiyor. ‘Torunlarım dört yana dal branş gitsin, Malazgirt’ten İstanbul’a kez gitsin, gelip sana çarpan gücü yavaştan, anlamazsa haritadan sil gitsin. Fariğ kadar davran merkezde, iki yandan salim yürüsün, sol gitsin, olsa üstelik serencam saatin, serencam dakikası, senden aman dileyeni tabut gitsin, şehitlerim Allah’a şike aldatma gitsin, yaralıma su verene bal gitsin.’ “

Milletin hemen mühim aklı ve gücünü değil tıpkı zamanda vicdanını, ahlakını ve inceliğini de anlatım eden bu tasvirleri ruhlarının en ayrık köşesinde muhafaza ettiklerini anlatan Erdoğan, “Bizi ecdadın özellikle elgin ettiği ve daima adına düşmana bakışını tabir ettiği yerde bizler bir Melik Alparslan üzere, tıpkısı Osman Gazi’nin, bire bir Fatih’in, Yavuz’un, Padişah Süleyman’ın yaptığı gibi bugün bile er meydanında seçkin kalem mücadeleyi verirken yegâne benzeri masumun canına fesih getirmemiş ve bu duyarlık içerisinde akım ediyoruz. Bayrağımızın dalgalandığı gelişigüzel kavuşum yiğitlik ve varlık sembolü namına görülmesinin gerisinde bu basiret vardır.” diye konuştu.

Bu inceliği sömürmek isteyenlerin çıktığını kaydeden Erdoğan, ağırbaşlı ve azimli duruşla onların de üstesinden gelmeyi bildiklerini rapor etti.

“Ülkemizin hamdolsun herkese yetecek imkanı vardır”

Anadolu’nun adım adım Türk medeniyetinin maddi ve manevi unsurlarıyla işlenmesi sürecinin hem kılıçla hem kalemle hem üstelik kalple olduğuna dikkati calip Erdoğan, şunları kaydetti:

“Arif Nihat hangi güzelce söylüyor, ‘Ezanımdan alışıp tekbire, buldunuz mutluluk imanımla, yurt ettim sizi ey topraklar, 5 ilk kânun damgalayıp alnımla.’ Ulus yerine bugün de istiklalimizin işaretleri olarak semalarımızda yankılanan ezanları ve nazlı nazlı dalgalanan hıyanet bayrağı hele görmemizin gerisinde işte böyle bire bir eğilim ve amor vardır. Biz ezanlar susmayacak, sancak inmeyecek dedikçe yürekleri daralanlar, gözleri dönenler, elleri ayakları titreyenler boşuna endişe ediyor. Bu ezanlar, bu bayraklar, bu fetihler, bu şüheda onların de özgürlüğünün, haysiyetinin, geleceğinin teminatıdır. Yeter kim vatanlarına hıyanet etmesinler, kâfi kim milletine düşmanlık yapmasınlar, kâfi kim milli ve manevi değerlerimize münazaa beslemesinler. Bunun dışında bütün başımızın tacıdır. Ülkemizin hamdolsun herkese yetecek imkanı vardır.”

Devletin beher vatandaşına cemaat çıkacak güce, kudrete erbap olduğunu vurgulayan Erdoğan, bunun üzere her fırsatta “Yegâne millet, tek alem, tek yurt, tek izzet. Tıpkısı olacağız, gür olacağız, hayatiyetli olacağız, ahi olacağız, bilcümle gelişigüzel Türkiye olacağız.” dediklerini söyledi.

Reisicumhur Erdoğan, “Tek saldırıya, tek oyuna, hiçbir tuzağa tahammülümüz yoktur. Bayrağımızda sembolleştirdiğimiz özgürlüğümüzü maksat düzlük hiç kimseyi bilsinler ki affetmeyiz. Vatanımızı bölmeye, devletimizi yıkmaya etkin hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Ayrıksı gelişigüzel konuda herkese gönlümüz bile kapımız birlikte açıktır. Şehriyâr Alparslan’dan Süleyman Şah’a, Osman Gazi’den Gazi Mustafa Kemal’e uzanan bütün esna içindeki değerimizin etrafında hangi kadar eli sıkı kenetlenirsek, bugünkü zer elmalarımıza o kadar azimli ve aceleci ilerleriz.” ifadelerini kullandı.

“Gelecek yüz sene bizim medeniyetimizin asrı olacak”

Cumhuriyetin 100. yılına atadıkları 2023 hedefleriyle ilişik bunun amacıyla millete saraka verdiklerini, fethin 600. yılına atadıkları 2053 vizyonunu bunun üzere hazırladıklarını, Malazgirt Zaferi’nin 1000’inci yıl dönümüne adadıkları 2071 hayallerini bunun için kurduklarını tamlayan Erdoğan, “Andıran tarihimizde 19. yüzyıl yıkılışın, 20. asır yeniden dirilişin çağıydı. İçinde bulunduğumuz 21. asır şahlanışın, inşallah ati beniz yıl birlikte bizim medeniyetimizin asrı olacaktır, unutmayın.” dedi.

Erdoğan, konuşmasının böylelikle Ömer Öztürkmen’in “Ayrımsız cuma sabahı Allah’a karşı, Malazgirt’te 54 bin asker, bestelediler en iyice marşı, Allah’u ekber, Allahu Ekber, bayrak sembol fetih müjdesi, parça parça ülke-ı urum, ilk denizlerde ilk seccadesi Alparslan ordularının, Anadolu’m geliyor ışıktan kopmuş askerler, Allah’a uzanmış eller geliyor, kalk ayağa kümbet ol yer ver, göklerce minareler geliyor, onlar kim ilahilerle yıkandılar, kırklarca okunmuş benzeri namazlı akarsu, vaktiyle dağlardan inen bozkurtlar, demin sonuç delege ordusu.” dizelerini okudu.

Padişah Alparslan’ı ve askerlerini ululama, yağmur ve hürmetle tanınmayan eden Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümünün Türk milletine, Anadolu’evet ve birlik İslam alemine yalabık olması temennisinde bulundu.

Törenden notlar

Reisicumhur Erdoğan’ın konuşmasının peşi sıra Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Mehabetli Felek, Erdoğan’a, MHP Genel Başkanı Çap Bahçeli’ye ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye günün anısına bergüzar takdim etti.

Tören sonrası Erdoğan, Bahçeli ve Destici’nin ellerini havaya kaldırarak vatandaşları selamladı.

Cumhur Reisi Erdoğan, törene katılanlarla sülale fotoğrafı üstelik çektirdi.

Cingöz Mehterler Birliğinin eylem sunduğu törende, Kur’an-ı Alicenap okundu, dualar edildi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Üzüntülü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Esenlik Bakanı Fahrettin Insan, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve güç komutanları ile Diyanet İşleri Başkanı Mürtefi Erbaş, AK Fırka Genel Başkanvekili Binali Saika ve Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan birlikte katıldı.

(Bitti)

Share: