Reisicumhur Erdoğan Cumhuriyet tarihinin sunu balaban sosyal konut projesi lansman töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin sunu nazik sosyal konut projesiyle amaçlarının, önceki girişim konutlarını azami 2 yıl içre bitirip türe sahiplerine geçilmek olduğunu belirterek, “Başvuruları yarın itibarıyla başlayacak ve ekim sonuna büyüklüğünde sürecek içtimai ev projesinin önce temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Hars Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet tarihinin sunu nazik toplumsal hane projesinin tanıtım töreninde bir meşveret yaptı.

Tarihin bildirme balaban toplumsal bölük kampanyasına öncülük eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik eden Erdoğan, sürece yardım verecek herkese teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve hisse senedi yerlerinin şimdiden şiddetli olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güzeşte 20 yılda ülkeyi her alanda olduğu gibi bölük üretiminde dahi yüzyıllık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını söyleyen Erdoğan, TOKİ tarafından tek ülkenin görüntü de edemeyeceği tıpkı atılımla yüzde 90’ı sosyal konut kalkmak amacıyla cemi 1 milyon 170 bin bölük nesir ettiklerini tabir etti.

Ülkeye, çağın tam ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce hisse senedi yeri, binlerce amme binası, Avrupa standartlarının da üstünde stadyumlar, rastgele kesimden herif için yüzlerce sosyal ve kültürel organizasyon kazandırdıklarını belirten Erdoğan, şehri kent eden arz majör unsurlar olan tabii, tarihi ve kültürel mirası korumaya özel ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, efdal mimarlık derece haiz evleri, dükkanları meydanları arz sakıncasız şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Sokak güzelleştirme, alnaç yenileme çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine uygun namına baştan ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’bile Bakir Mevlana Meydanı ile tarihi yeniden dönme yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’birlikte Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini bir bozuk günlerinde olduğu gibi baştan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’de Celil Cami’yi dahi içine düzlük tarihi çarşı ve hanlar bölgesini canlandırma ediyoruz. Selçuki şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine aynı üstelik budun bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin önceki toplu basamak projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, anıt ağaçları ve tarihi binalarıyla özgün ve yemyeşil ayrımsız hayat alanı kendisine şehrimize kazandırıyoruz. Ayrımsız şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’üstelik restorasyon projelerimizi tarihe vefa, geçmişe istinkâf etmek anlayışıyla muttasıl sürdürüyoruz. Bunun yanında, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Halas Caddesi’nden Trabzon Çaykara tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne kadar yüzlerce sokakta güzelleştirme, alnaç yenileme çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin istirahat ve okuma mekanları haline gelen kavim kıraathaneleri ile kül 455 kavim bahçesini birlikte müstacelen nesir ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar aracılığıyla sahiplenilen budun bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Saygılı Şehircilik Vizyonu”nun örnekleri adına uluslararası kentçilik ödüllerine müstahak görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Eksiksiz bu çalışmalarla, TOKİ, hemen çatı özne ayrımsız gurur olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın bildirme kocaman sosyal bakım yapıları arasına girmiştir. Tabiatıyla bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin yeryüzü büyük kentsel dönüşümünü başlattık. Bittabi bütün bu büyük dönüşümün sahibi üstelik muhatabı de yararlanıcısı da milletimizin ta kendisidir. Zaman birlikte sizlerin nezdinde, içtimai hane odaklı şehircilik atılımlarımıza yeni ayrımsız halka elan eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği kabilinden 2019 yılında, önce 50 bin adetlik, arkası sıra 100 bin adetlik iki sosyal bölük projesi başlatmıştık. Bilcümle söylediğimiz kadar, bizim ayartıcı kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin seçme köşesinden 2 milyonu fazla vatandaşımızın başvurması, bizi elan nazik adımlara gönderme etmiştir. Hem yapılacak göz sayısını artırmaya hem dahi kampanyayı daim arkaç getirmeye karar verdik. İşte bu lansman töreniyle, ülkemizin seçme durumunda beniz binlerce kullanılmamış sosyal konutun, göz arsasının ve aksiyon yerinin mensur sürecini başlatıyoruz. Başvuruları ferda bakımından başlayacak ve ekim kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek bu projelerin geçmiş temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, önce girişim konutlarını maksimal 2 yıl içre bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teyit etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, yatay mimari esasıyla, zemin fazlalık 3, medar zait 4 yahut zemin fazlalık 5 adına, depreme dayanabilen şekilde inşa edileceğini dahi aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, hele mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili bilge kılacak bire bir tatlılıkla hayata geçiriyoruz. Temas şeyden önceki bu gerçeğin altını özellikle resmetmek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi itibarıyla dünyadaki yeryüzü balaban ev yatırımını ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına böyle toptan ve tarihi önemde bir kampanyayla girmekten hava duyuyoruz.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: