Prof. Dr. Arıca, “Suyu yeterince ve zamanında, uygun benzeri şekilde içmeliyiz”

Prof. Dr. Arıca, “Suyu yeterince ve zamanında, uygun ayrımsız şekilde içmeliyiz”

YALOVA – Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, yapılan son araştırmalarda günde sunu birkaç 2 litre akarsu içilmesi gerektiği tezinin çürütüldüğünü belirtilerek, “Suyu yeterince ve eskiden, makul tıpkı şekilde içmeliyiz” dedi.

Prof. Dr. Arıca, alelhusus çocuklarda ve erişkinlerde suyun faydalarını çok mebzul bilindiğini söyledi. Suyun hayır olduğunu kadar dahi fazlasının tıbben dokuncalı olduğuna dikkati çeken Arıca, “En Üst sâdır yayınlara bakarak 26 değişik ülkeden 5 binden çok hayat üzerinde suyla ilgili icraat yapıldı. Hele suyun hoşnutluk, cinsiyete, yaşadığı bölgeye, günlük aktivitesine göre ihtiyacın değiştiğine dayalı bilgiler var.

Bu birlikte bize neyi gösteriyor günde yer birkaç 2 litre su için tezini çürütüyor. Bu yayına bakarak 1 ile 6 litre arasında değişen akarsu ihtiyacımız olabilmektedir” diye niteleyerek konuştu.

Bir insanın akarsu ihtiyacının yaşı, cinsiyet ve bulunduğu abuhava şartlarına bakarak tahavvül sağlayabileceğini anlatan Arıca, “Alelhusus çok faal olduğumuz dönemlerde su ihtiyacımız 2 katına kadar çıkabilmektedir. O yüzden sabit 2 litre su üzere tezi çürütülmüş bulunmaktadır. Suyun fazla tüketilmesi böbrekte çok fazla dara olacağı amacıyla su hücre ortamında birikiyor ve vücuttaki sodyum oranını düşürebiliyor ve beyine tıpkısı takım zararlara ve ifa öğün açabiliyor. Bu nedenle suyu yeterince ve zamanında, akıllıca tıpkı şekilde içmeliyiz” açıklamasında bulundu.

Share: