Polisin kaçakçıların elinden kurtardığı örümcek maymunlara özenle bakılıyor

Erzurum’dahi hayvan kaçakçılarının elinden kurtarılarak Natür Himaye ve Milli Parklar (DKMP) Şubesince himaye altına alınan örümce maymunlara özenle bakılıyor.

Kentte ayrımsız süre önceki İl Itimat Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Ofis Müdürlüğü ekipleri, Erzurum- Erzincan karaca yolu Aşkale aplikasyon noktasında teftiş yaptı.

Durdurulan tıpkı araçta 10 örümce taklitçi ve 80 karaca iskete kuşu ele geçiren ekipler, hayvanların İran’dan İstanbul’a götürüldüğünü belirleme ederek, durumu DKMP Erzurum Yazıhane Müdürlüğüne bildirdi

Maymunlar zooloji bahçesine gönderilecek

DKMP’de işyar baytar doktor Selçuk Albayrak ve biyolog Burak Maraba tarafından tasdik alınan hayvan bilimi, koruma altına alındı.

İlk muayenelerinde esenlik sorunları bulunmayan, elma, muz, armut ve fıstıkla sönümsüz maymunlar, uygun tanıdık hayvanat bahçesine gönderilecek.

Şüphelilere 119 bin 108 lira ceza uygulandı

Olayla ait ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenilen 3 şüpheliye Karaca Avcılığı Kanunu kapsamında 119 bin 108 teklik ceza kesildi.

Esmer iskete kuşları dahi bölgedeki sunu mümasil saf ortamına salınacak.

Veteriner Albayrak, AA muhabirine, maymunlara özenle baktıklarını söyledi.

Hayvanların ilk muayenelerinde keyif problemi ile karşılaşmadığını ifade fail Albayrak, “Ellerimle beslediğim örümcek maymunların bana göstermiş oldukları sıcakkanlılıktan âlem üstelik ayrı tıpkısı mutluluk yaşıyorum. Örümcek maymunlar sosyalleşmeye çokça alışmış canlılardır.” dedi.

Bakım ve otama üzere teslim aldıkları her hayvana özenle ve inceden inceye baktıklarını belirten Albayrak, maymunlara üstelik bire bir hassasiyette yaklaştıklarını anlattı.

Maymunların güdük sürede kurumun akla yatkın gördüğü bir hayvanlar bahçesine götürüleceğini dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:

“Hayvanların bu duruma düşmeleri yeniden tığ insanoğlunun hatasıdır. Zira biz onlara aynı can taşıma gözüyle bakmıyoruz, evimizde bire bir ziynet eşyası gibi davranıyoruz. Lütfen şurası unutmayalım, hayvanat bezgi eşyası değildir ve onlar evimizin bir köşesinde değil katıksız ortamlarında güzeldir. Güven teşkilatımıza üstelik görgüsüz çalışmasından âlem teşekkürname ederiz.”Share: