Pandemide hobi kendisine başladığı işi, sanata çevirdi: Ağaçtan heykeller yapıyor

Pandemide hobi kendisine başladığı işi, sanata çevirdi: Ağaçtan heykeller yapıyor

TUNCELİ – Tunceli’dahi güçlü 41 yaşındaki Yüksel Katurman, pandemi sürecinde uğraşı kendisine başladığı ağaçtan heykel imal işini yavaş yavaş sanata çevirdi. Hiçbir eğitim bilimi almamasına karşın Katurman’ın ortaya çıkardığı eserler görenleri hayran bırakıyor.

Tunceli’de işlek evli ve aynı bala babası Yüksel Katurman, pandemi döneminde toplumsal hayata getirilen kısıtlamalar nedeniyle evde sobalık odunlardan statü yapmaya başladı. Tek terbiye almamasına karşın giderek bu uğraşını sanata çeviren ve profesyonelleri aratmayan birçok kitap ortaya çıkaran Katurman’a Tunceli Valisi Mehmet Ulu Özkan ve Milli Eğitim Bilimi Müdürü Gürsel Ekmekci elan şen tıpkı ortamda çalışma yapması amacıyla saha tahsis etti. Şimdilerde eskimemiş yerinde çalışmalarını sürdüren Katurman, özellikle yörede tüvana yaşlı herif figürleri ve aşılanmamış hayvanları tutmak amacıyla çeşitli figürleri koz ve meşe ağaçlarına işliyor. Katurman’ın arz nazik hayali ise, sattığı ürünlerden hem evinin geçimini nail olmak hem üstelik aynı sergi boşaltmak.

Hobi olarak başladı

Çalışmaya pandemi sürecinde hobi kendisine başladığını tamlayan Yüksel Katurman, “İlk zamanlar taş üstüne heykeller yapacaktım. Ancak taş sert olacağı için kışlık yakacak odunlarımızdan heykel yapmaya başladım. İlk yaptığım icraat yöremizde dinamik buğulanmış emmi ve teyzelerin heykellerinden oluştu. Henüz bilahare burada zihayat melez hayvanlarının heykellerini yapmaya başladım. İlk çalışmalarımı sosyal iletişim araçları üzerinden paylaştım ve büyük bağlam gördü. Ilkin ailem ve arkadaşlarım olmak amacıyla bayağı bağlam gördüler. Bu işin konusunda düş dediler. Daha birlikte iyisini yapabilirsin dediler. Bu da bana keyif verdi. Epey de herif uğraşına elan domuzuna şeyler ortaya çıkıyor” dedi.

Vali Özkan saha tahsis etti

Evde uğraşı kendisine yaptığı işi hobiden çıkarıp henüz profesyonelce eserler ortaya koymak üzere düz açmayı düşündüğünü kaydeden Yüksel Katurman, “Ancak maatteessüf o konuda başarılı olamadım. Bildirme bilahare sağ olsunlar valimiz ve Milli Eğitim Bilimi Müdürümüz havari adına bana bir yer tahsis ettiler. Deminden çalışmalarımı burada sürdürüyorum. Gelişigüzel ağacın namına has ayrımsız kokusu var. Şu anda koz ve meşe ağacı üzerinde çalışıyorum. Cevizin ayrı, meşenin ayrı ayrımsız kokusu var. O tezahür beni kendine çekiyor. Gelişigüzel makine vurduğumda sâdır o nişane beni namına bağlıyor” diye niteleyerek konuştu.

“İmkanım olsa bundan sonra kitap ortaya çıkarırım”

Çalışmalarını kısıtlı imkanlarla sürdürdüğüne vurgu fail Katurman, “Hem materyal hem da ongun anlamında imkanlarım kısıtlı. Normalde meşe ve koz ağacını doğada bulabilirsiniz ancak bunların ark olması lazım. Burada bulamadığım üzere Elazığ’dan sipariş ediyorum. Tıpkı ürünü kısıtlanmış imkanlarla 5-6 dönem arada bir aynı haftada çıkarabiliyorum. Amma henüz arzulu makineler olursa bu ant 3-4 güne düşebilir. 3-4 güne düştüğü ant henüz çok işaret çıkarabilirim. 3 ise 5, 5 ise 10 eser çıkarabilirim” şeklinde konuştu.

Katurman, en balaban hayalinin hem yaptığı ürünlerden evini incelemek hem üstelik bir sergi açmak olduğunu sözlerine ekledi.

Share: