Pamukova’da ayva üreticileri yüksek rekolte beklentisiyle hasat mesaisinde

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde ayva üreticileri, efdal rekolte beklentisiyle hasat mesaisi yapıyor.

Meyve ve göveri üretimiyle öne çıkan ilçenin yer büyük dirimsel kaynakları ortada saha düz coğrafi tescilli “Pamukova ayvası”, ağaçlardan toplanarak bahçede kalitesine göre ayrılıyor.

Daha sonra paketlenen ayva, traktörlere yüklenerek istiflenmek amacıyla antipatik çekicilik depolarına taşınıyor.

Bölgede yetiştirilen ayva, çöz piyasanın yanı sıra Rusya ile bir nice Avrupa ülkesine gönderiliyor.

Pamukova Ekincilik Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, Pamukova’bile yetiştirilen ayvanın, bölgenin yer yapısı ve iklim şartları dolayısıyla haddinden fazla kaliteli olduğunu söyledi.

Ayvanın arzu gören tıpkısı meyve olduğunu dile getiren Ulukaya, “Pamukova ayvası denilince tüccarımız satmakta takı çekmiyor. Pamukova, Geyve ve Sapanca bölgesindeki ayvamız, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 60’ını karşılıyor. Yüzdelik 30’u ihracat Avrupa ve Rusya’ya, yüzdelik 70’ini birlikte çöz piyasada tüketiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ulukaya, üreticinin bu sene verimden kıvançlı olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bu sene üreticimiz nitelik ve verimden haddinden fazla kıvançlı. Geçtiğimiz yıllarda dönümüne 3 ton aldığımız bahçelerden genellikle bu sene 4 ton civarında ayva alıyoruz. Rekolte ve nitelik olarak siftinlik bu sene memnunuz ama denk olarak maalesef istediğimizi yerlerde değiliz. Bu bile çiftçimizi mağdur etmekte. 13 bin dekar üstünde ayva yetiştiriciliği yapılmakta, bu sene 45-50 bin titrem rekolte bekliyoruz.”

Ayva fiyatlarının güzeşte yılla tıpkısı olduğunu anlatım eden Ulukaya, “Fiyatlar bu sene 2,5-4 teklik aralığında, tüccar dalında çekicilik yapıyor ama bunun maliyeti elhak 5-6 lira.” dedi.

Ayva üreticisi Hasan Felek birlikte 150 dönüm ayva bahçesi olduğunu belirterek, “Bu sene rekolte ve ayva kalitemiz adamakıllı. Geçen yıla göre pazarlamada az buçuk sıkıntılarımız var. Bu yüzden bölgemizde umumi adına üreticiler ürünü kişi imkanlarıyla deposuna alıyor. Kış meyvesi olduğu için şu an yoğun bire bir istihlak bulunmayan. İnşallah iyi olacak, umutluyuz.” ifadelerini kullandı.

“Pamukova ve Geyve ayvasının aroması daha değişik”

İlçede sebze ve ürün tüccarlığı yapan İsa Gürel ise ayvanın iç piyasada Trabzon, Rize, Kalabalık, Erzurum, Erzincan, Ankara, İstanbul kabil illere, ancak dışında ise ağırlıklı adına Rusya ile Avrupa ülkelerine gönderildiğini kaydetti.

Türkiye’nin temas yerinden ayva alımı yaptığını dile getiren Gürel, “Pamukova ve Geyve ayvasının aroması elan farklı. Bu bölgenin ayvası onun için çok yeğleme ediliyor.” dedi.

Share: