Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz beşinci “İyilik Treni” törenle uğurlandı

Facia ve Müstacel Ebat Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda aynı araya gelen sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insani arkalama malzemelerini sel felaketinin yaşandığı Pakistan’a ulaştıracak beşinci “İyilik Treni” Mersin’den yola çıktı.

Pakistan halkının yaralarını vira etmek amacıyla besin ve hijyen malzemelerinden oluşan insancasına yardımla yola çıkacak beşinci “İyilik Treni” üzere Mersin’in Tarsus ilçesindeki Yenice Geri Hizmet Müdürlüğü önünde merasim düzenlendi.

Törene, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, İl Güvenlik Müdürü Mehmet Aslan, Tarsus Kaymakamı Kırat Sertel Otcu, İl Uyanık Komutanı Liva Soylu Çarıkcıoğlu, başka protokol üyeleri ve ilgililer katıldı.

Vali Pehlivan, törende, arkadaş ve kardeş devlet Pakistan’da çokça iri dominant afetlerinin yaşandığını anımsattı.

Bu afetlerinin hasarların iri olduğunu dile getiren Güreşçi, bu kapsamda Türkiye’den Pakistan’a insancasına müzaheret kampanyasının başlatıldığını aktardı.

Trende saha düz yardımların miktarıyla ilişkin bilgelik veren Güreşçi, “Mersin, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kayseri, Burdur, Isparta, Antalya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Malatya’da toplanan yardımlar bu trenle Pakistan’a misil algı. 633 ton 703 kilogramdan oluşan 40 bin 98 gıda ve hıfzıssıhha kolisiyle un paketini 28 vagonla Celal Demiryollarına ilgili trenimizle uğurluyoruz.” diye konuştu.

Pehlivan, arkalama malzemeleriyle gelişigüzel dualarını ve mebzul dileklerini dahi gönderdiklerini belirterek, bugünlerde yardımlaşma ve dayanışmanın balaban olduğunu söyledi.

“İyilik Treni”, elan sonraları dualarla Pakistan’a uğurlandı.Share: