Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola artık

Kıyamet ve Ivedi Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, hâkim afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insani yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin deri ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’üstelik, AFAD Komutan Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Yavaş Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’üstelik yaşanan yeğin afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların de afetzedelere çabuk tıpkı şekilde ulaşmasını talep fail Bozkurt, “Rüya ediyoruz kim trenlerle giden hem yardım paketleri hem hijyen kolileri hem dahi otağ ve battaniye kadar ana insanca yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların anne ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diyerek rüya ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört toprak belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde kalkmak üzere sağlık trenlerimiz yola bundan sonra. Geçtiğimiz salı günü Van’de 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle gelişigüzel Türk milletinin duaları üstelik Pakistan’a ulaşmış olacak.”

“Kül demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir”

TCDD Nakliyat Genel Müdür Yardımcısı Kırıcı Altun de 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insani arkalama malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını rapor ederek, “Az Buçuk sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde mecmu 3 bin 991 kilometre mesafe hatim edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki müzaheret malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine türlü olan yeryüzü kısa sürede ulaşması amacıyla trenin geçtiği güzergahtaki tekmil demiryolcular canla başla himmet göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi dahi yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kestirmece 350 ton gıda yardımının Pakistan’da yaşanan besin sorununa kocaman oranda katkıda bulunduğunu tabir eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha kıytırık atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza yardımcı olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara enerjik trenler amacıyla arkalama hazırlayan valilik, kaza ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Görgülü, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: