Oyster Duo, Ukrayna’ya yardım konserleriyle dünyayı geziyor

Ukraynalı sanatçı Anna Fedorova, Ukrayna’ya destek için düzenlediği dünya çapındaki konserlerde elde edilen gelire ilgilendiren, “Ukrayna’ya arkalama beğenmek üzere 600 bin Avro’dan çok servet topladık.” dedi.

Kontrbasçı eşi Nicholas Santangelo Schwartz ile Oyster Duo grubunu kuran Fedorova, çekişme öncesi yaşamını ve “Ukrayna’bile Hazar” konserlerini AA muhabirine anlattı.

Müzisyen tıpkı ailede dünyaya geldiğini dile getiren Fedorova, “Annem birlikte babam üstelik Kiev konservatuvarında piyano bölümünde profesör. Bu yüzden müzikle dolu tıpkı yaşantıya eş oldum.” diye niteleyerek konuştu.

Anna Fedorova, çalgı hayatına Kiev’de başladığını belirterek, “İlk eğitimimi babamdan aldım. Daha sonraları türlü okullarda bitmeme ettim. Klasik enstrüman kariyerimdeki ilk çıkışımı Concertgebouw’de 16 yaşındayken yaptım. Elan bilahare kariyerime Amsterdam’bile devam ettim.” ifadelerini kullandı.

“Piyano bugüne büyüklüğünde hep benimle gelişigüzel oldu”

Sıradan yaşlarında ayrımsız esere kafayı takınca sürekli tıpkısı şarkıyı çaldığını dile getiren Fedorova, şunları kaydetti:

“5-6 yaşındayken ünlü maestro Modest Musorgski’nin ‘Bir Sergiden Resimler’ eserindeki benzeri bölümü sabah akşam çalıyordum. Beni haddinden fazla etkilediğini hatırlıyorum. Sanırım biraz da onun sebebiyle çalgı kariyerime başladım ve piyano bugüne büyüklüğünde bütün benimle alay malay oldu.”

Sanatçı Fedorova, elan imza attığı aynı bestesi olmadığını aktararak, “Şu zamana büyüklüğünde on paralık beste fayrap etmek üzere bire bir düşüncem olmadı. Babam aynı süredir beste yapıyor amma o üstelik 2 yıl öncesine büyüklüğünde on paralık yapmamıştı. Sanırım bu bizim tıpkısı familya geleneğimiz. Ego da belli bir hoşnutluk geldikten sonraları buraya yöneleceğimi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ve Rusya beyninde süren savaşa üstelik değinen Fedorova, savaşın esasen itibaren 30 dinleti verdiğinin altını çizdi. Sanatkâr, eşiyle verdikleri konserlerden elde edilen gelirle Ukrayna’ya arkalama ayırmak istediklerini vurgulayarak, 600 bin avrodan fazla mal topladıklarını aktardı.

“İlk konserden itibaren haddinden fazla gösterişli tıpkı yürekten karşılaştık”

Anna Fedorova, savaşın başladığı önceki günlerde bu seviyeye geleceğine tek ihtimal vermediğini söyleyerek, şu bilgileri verdi:

“Cidal başladıktan sonraları hangi yapacağımızı bilememiştik. Eşimin babasından ‘Neden arkalama konserleri düzenlemiyorsunuz?’ diye bire bir fikir geldi. Arkası Sıra bununla ilişkin tıpkı iş başlattık ve ilki 6 Martta kalkışmak amacıyla konserler gerçekleştirmeye başladık. İlk konserden itibaren çok kısık aynı istekle karşılaştık. Biletlerimizin hepsi satıldı. Konserlerimize misafir sanatçıların katılmasından bile mutlu olduk.”

Ukrayna’ya arkalama konserlerine bitmeme edeceklerini vurgulayan Fedorova, ” Türkiye’bile da Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu himayesinde, ACF & Şaman Management organizasyonuyla tıpkısı konser gerçekleştirdik. Bu konuda destek veren bütün gurur ve kuruluşlara teşekkürname ediyorum.” dedi.

Het Concertgebouw’un daimi piyanisti Anna Fedorova ile kontrbasçı ekibinin üyesi Nicholas Santangelo Schwartz’dan oluşan Oyster Duo, mayıs ayında de İstanbul’daki müzikseverlerle buluşmuştu. İkili Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde “Virtüözlerin Müziği” programında hayal almıştı.

Anna Fedorova, 30 Eylül’de Hollanda’dahi gerçekleşecek konserde, yetenekli tüvana Ukraynalı müzisyenlerin eğitimine bindi için görüntü alacak.Share: