Osmanlı’nın geçmiş başşehrinde misafirliğin yer iyicene örneği yaşanıyor

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler sonrası evlerini kaybeden vatandaşlar, Bursa’nın Yenişehir ilçesinde bildirme dolgunca şekilde konuk ediliyor.

Yaşanan depremler sonrası Yenişehir’e mevrut 143 sülale 534 depremzede vatandaş, yetkililer vasıtasıyla ‘Evinize oflaz geldiniz’ denilerek karşılandı.

Konuyla ilişik açıklama özne Şehremini Davut Ziyalı, “Öncelikle kaza halkımıza şahsım ve belediyemiz namına teşekkürname ediyorum. Tanrı hepsinden razı olsun. İlçemize mevrut depremzede vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için değme nev desteği el birliği ile sağlıyoruz. Depremin olduğu 6 Şubat’tan bu yana Yenişehir’den mecmu 47 tır gereç ile 33 skor içi yardım malzemesi yoğun taşımalık yer sarsıntısı bölgelerinde mevcut AFAD merkezilerine teyit edilmiştir. Bunun beraberinde ilçemize yakınları vasıtası ile mevrut depremzede vatandaşlarımız bir tane yegâne ülfet edilerek, hep ihtiyaçları giderilmektedir” dedi.

Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse’nin önderliğinde depremzede vatandaşları özlük evlerinde gibi hissetmeleri üzere gelişigüzel makule kolaylıkların sağlandığını bile belirten Başkan Münevver, ” Kaymakamlık, Uray, İlçe Milli Eğitim, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüğümüzden ekipler bilcümle depremzede vatandaşlarımızı evlerinde musahabe edip, başta besin atılmak üzere mecmu ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Giden ekiplerin ortamında beyyine öğretmenlerimiz dahi görev yapıyor ve kılavuzluk hizmeti veriliyor. Mevrut değme vatandaşımız zat hemşehrimiz üzere karşılanıyor ve misafirperverliğin en adamakıllı örneği sergileniyor. Mevrut gelişigüzel vatandaşımıza yaptığımız ziyaretlerde bilcümle istekleri ve ihtilaçları sorulup bunlar anında gideriliyor. Sakat aynı vatandaşımıza sayrı karyolası ve yatağı verildi. Bunun birlikte 60 öğrencimiz ilçemizin değişik okullarına yerleştirildi. Bunların ekol kıyafetleri ve kırtasiye malzemeleri realizasyon edildi. imdi üstelik mevrut bütün vatandaşlarımızla ayrımsız şekilde ilgilenmeye ve ihtiyaçları giderilmeye devam edilecektir” diye konuştu.

Hatay İskenderun’dan Yenişehir’e gelen depremzede Şenay Çamlı bile, bodur sürede Yenişehir’da haddinden fazla pir eyyam geçirdiğini belirterek, “Lüzumlu Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse ve gerekse Belediye Başkanı Davut Ziyalı bizi kişi evimizde kabilinden sezdirmek üzere ellerinden geleni yaptılar. Cenabıhak herkesten razı olsun. Yenişehir’den ayrılıp memleketim olan İskenderun’a gideceğim amma yüreğim ve dualarım hep Yenişehir’birlikte kalacak. Tanrı bütün Türk milletinden ve Yenişehir halkından razı olsun. Rabbim kimselere böylesi acıları bire bir henüz yaşatmasın” dedi. – BURSA

Share: