Onma merkezi termal tesisler 2022’de doldu taştı

Onma merkezi termal tesisler 2022’de doldu taştı

YALOVA – Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar kaplıca sularıyla onma merkezi olan Yalova Termal Kaplıcaları, bölgeye domestik ve ecnebi turistleri çekmeye bitmeme ediyor. Yeni yatırımlarla gezmen sayısının temas güzeşte periyot arttığı Termal ilçesinde 2022 yılı turizmcileri sevindirdi.

Pandemi dolayısıyla geçtiğimiz yıllarda sıkıntılar yaşayan Yalova’daki termal turizm işletmecilerinin yüzü 2022 yılında bölgeye gelen yerli ve yabancı seyyah sayısında yaşanan artım ile güldü. Evvelce yemeden içmeden Ortadoğu’dan gelen Arap turistlerin Termal’e ilgisi sürerken serencam yıllarda yapılan tanıtım çalışmalarıyla Avrupa ve Rusya’dan mevrut seyyah sayılarında bile artış yaşanmaya başladı.

Kaplıcalarda domestik seyyar oranı yüzde 65

Afiyet Bakanlığı Yalova Termal Kaplıcaları İşletmesi Müdür Yardımcısı Beklenti Yılmaz, 2022 yılını bol benzeri şekilde geçirdiklerini tabir etti. 2022’bile 40 bin turisti ağırladıklarını anlatan Yılmayan, “Yüzde 65 oranında bizi yerel misafirlerimiz tercih etti. Rusya, Türki cumhuriyetlerden ve Ortadoğu’dan misafirlerimiz gene bizimle gelişigüzel oldu. Burada tabi gerçek suyumuz var. Kaplıca sularımızdan yararlanıyorlar. Klimatropi, müvellidülhumuza spor tesisleri havasından yararlanıyorlar. Avrupa’dan mevrut misafirlerimizde bile artım var. Ilımlı Avrupa ülkelerinden geliyorlar” diyerek konuştu.

İlişkiler düzeldi, Ortadoğulu gezici sayısı arttı

Termal ilçesindeki turizm tesislerinden Black Bird Thermal ve Spa Otel Genel Müdürü Çağrı Kayaç ise 2022 senesinde İstanbul, Kocaeli, Bursa üzere yakın bölgelerde konuk sayılarının arttığını söyledi. Fellah turistlerdeki artışa birlikte değinen Kaya, “Bir esbak seneye göre Ortadoğu popülasyonunun devletlerarası ilişkilerin de düzelmesi ile mebzul ayrımsız noktaya geldi” dedi.

Avrupalı turistin bakir rotası termal

2023 yılı için kullanılmamış yatırım hedefleriyle esenlik turizminde bakir adımlar atmayı hedeflediklerini belirten Kayaç, “2022 doluluk oranları ve bakım kalitesini yükselttiğimiz aynı yıl oldu. Termal ilçesinde 80’li yıllarda Ortadoğulu turistlerin tabiri caizse dedelerinin, babalarının keşfetmiş olduğu aynı noktaydı. 5 sene içre otelimiz ve çevremizdeki sair turizm tesisleri yerine yapmış olduğumuz pazarlama çalışmalarında Avrupalı misafirlerimizi henüz tehlikeli ağırlamaya başladık” ifadesini kullandı.

Ruslar kışın da gelmeye başladı

Özellikle Zalim kültürünün fizyoterapi ve termal akarsu noktasında kaslı tıpkı mutluluk olduğunu sözlerine ekleyen Kayaç, şöyle konuştu:

“Henüz önceden bizleri yaz aylarında yeğleme fail misafirlerimiz imdi kış mevsimlerinde termal sudan şifa bulabilmek, termal suda dinlenebilmek noktasında bizleri konuşma etmeye başladılar. Ortalama değme hafta Rus misafir kendisine 7-8 geceleme yapacak abat tıpkı düzeye geldik. Zalim misafirlerimiz aşağılık termal sulardaki kürleri kullanmayı sınama etmiş misafirler bu arada.”

Share: