Okullarda önce öğüt zili meslek öncesi, beş 1. sınıflar amacıyla çaldı

– Okullarda önceki ders zili okul öncesi, ilkokul 1. sınıflar üzere çaldı

Ilk veliler sonraları öğrenciler eğitilecek

DÜZCE – Birlik Türkiye ile gelişigüzel Düzce’dahi birlikte evvel ibret zili meslek öncesi okullar ile beş 1. sınıflar amacıyla çaldı. Oryantasyon ve adaptasyon eğitimlerinin yapılacağı okulun geçmiş gününde veliler eğitildi.

Türkiye genelinde okul öncesi okullar ile beş 1. sınıflar üzere ibret zili çaldı. Milli Terbiye Bakanlığı aracılığıyla bu yıl ilk kez uygulamaya konulan uyarlama ve oryantasyon eğitimleri ile başlayan okulun geçmiş gününde veliler oryantasyon makbuz. Ekol yöneticileri ve öğretmenler veli ile öğrencilerin okula alışma sürecini sükse ile problemsiz atlatabilmeleri üzere hayata geçirilen uyarlama eğitimlerine giren öğrenci velileri, uygulamadan memnuniyetlerini dile getirdi. Minik öğrencilerin ise velilerinin yanında olmaları sebebi ile mutlulukları adeta gözlerinden okundu.

Okulun evvel gününe velisi ile gelen 5 Yaşındaki Ömer Agah Demirtaş, “Ekol açıldığı üzere çok mutluyum. Öğretmenimle tanıştım. Okulumu birlikte haddinden fazla sevdim. Okulda ders çalışacağım, oyunlar oynayacağım” dedi.

Öğrenci velisi Ömer Demirtaş ise, “Ilk tığ terbiye alıyoruz sonra ayrıntılar eğitim algı. Okulun evvel haftasında velilere eğitme eğitimlerimiz var. Bu eğitimleri tamamlayacağız. Oğlumda inşallah okula alışacak. Okulu çok sevdi. Sınıfı de doğrusu rabıta alanı feza sınıfı. Bu 4’üncü çocuğumuz. Henüz geçmiş velilerin oryantasyon eğitimi üzere aplikasyon yoktu. Bu yol ayrımlı oldu. Ilk velileri eğitecekler. Çocuklarla gelişigüzel uyarlama sorununu aşabilmek amacıyla okulun önce haftasında gelişigüzel faaliyette bulunacağız” diyerek konuştu.

Düzce Minnet Öney Anaokulu Müdürü Emine Taşlı, uygulamanın yerinde ve iyicene olduğunu belirterek, “Bakanlığımız haddinden fazla güzel aynı uyum süreci hazırlamış. Bizlerde eski yıllarda ahenk programı uyguluyorduk ama bakanlığımızın yaptığı bizim adımıza değme şeyi çokça evire çevire düşünmüş. Hele velilerimizi aydınlatıcı kısımlara çokça ehemmiyet vermiş. Okulun ilk gününe veli tanışma toplantımızla başladık. Okulumuzun bölümler, sınıflar gezilecek. Ahir günlerde velilerle yapılacak aktiflik programları saha algı. Sonrasında çocuklarımıza etkinliklerimiz var. Bu harmoni süreci ile çocuklarımız ekol olgunluğuna elan çabuk kavuşacaklar. Rastgele velinin çocuğu çokça kızıl. Okula bırakırken dahi güvenli bir ortama çoğaltmak ister. Bu kalem şeffaf uygulamalarla, veliler çocuğuyla alay malay sınıflara girip çıktıkça öğretmenini gördükçe okul yönetimini tanıdıkça okul personeliyle çöz içe oldukça zat evi kabilinden hissedecek okulu. Veli çocuğunu okula güvenle bıraktığı içinde bala okula daha acele sürede alışacak” şeklinde konuştu.Share: