Okan Gaytancıoğlu: “Şap Aşıları Ücretsiz Olmalı”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, şap hastalığı aşısının ücretsiz olması gerektiğini belirterek, “Tarım Bakanlığı’nı buradan uyarıyoruz diyoruz kim hem insanların hem hayvanlarımızın sağlığını korumamız için bu aşıların ücretsiz olması gerek” dedi.

CHP Edirne Mebus Gaytancıoğlu, güzeşte günlerde Hatay’ın Antakya ilçesinde tıpkısı depremzede üreticiyi müzakere etti. Şap aşısının hayvan başına 11 liralık bedelle yapılmasına reaksiyon gösteren Gaytancıloğlu, şunları söyledi:

“ŞAP HASTALIĞI TÜRKİYE’DE HAYVANCILIĞI TEHDİT ETMEYE BAŞLADI”

“Şap hastalığı Türkiye’da hayvancılığı tehdit etmeye başladı. Temas hayvana 11 liraya telkih yapıyorlar. Sen da 11 liralık var ama biricik olduğu amacıyla evet 100 tane olsaydı. Demin beni bir üreticimiz aradı. Dedi ki ‘benim 150 pare hayvanım var ve cebimde bile 60 lira param var’. Hesapladım 11 liralık de olsa bin 650 teklik yapıyor. Parası olan, olmayan var. Burası bile Hatay Antakya, aynı depremzedenin cebinde mülk gibi mi? Olmaz, dolayısıyla Ekincilik Bakanlığı’nı buradan uyarıyoruz. Diyoruz kim, bu aşılar ücretsiz olmalı. Mademki şap hastalığı ihbarı mecburi emraz beyninde geçiyor hem insanların hem hayvanlarımızın sağlığını korumamız için bu aşıların ücretsiz olması lazım.”

Share: