Okan Gaytancıoğlu: Büyüklük, Tıpkı Hayvan Öldüyse Yerine Bire Bir Hayvan Vermeye Çalışıyor. Amma Bunlar, Burada Yaşamıyor

CHP Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu, Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki depremzede besicilerin sorunlarını dinledi. Gaytancıoğlu, “Devletin şöyle bir uygulaması var; tıpkı kucak öldüyse yerine bire bir koyun vermeye çalışıyor, aynı büyükbaş hayvan öldüyse namına tıpkı kocabaş efsanevi vermeye çalışıyor. Amma bunlar, burada yaşamıyor” dedi. Depremzede besici ise “İklim farklı olduğu için buraya gelen hayvanlar yaşamıyor” diyerek konuştu.

Okan Gaytancıoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma illet olduğu Gaziantep’in İslahiye ilçesinde besicileri musahabe etti. Gaytancıoğlu, besicilere depremde ölen hayvanlarının adına efsanevi verildiğini, bu hayvanların iklim farklılığı dolayısıyla yaşadığını söyledi.

“BİR ÇUVAL YEMLEME DESTEĞİ VAR, O DAHI YETERLİ DEĞİL”

Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Devletin şöyle bire bir uygulaması var; tıpkı kucak öldüyse adına tıpkısı koyun vermeye çalışıyor, benzeri kocabaş hayvan öldüyse adına tıpkısı büyükbaş hayvan vermeye çalışıyor. Amma bunlar, burada yaşamıyor. Yaşamaz. Benzeri da fırsatçılar var. Sütü, hayvanları düşük fiyata aldılar. Peynir fiyatı markette tek değişmiyor. Hayvan başına dun üst ayrımsız çuval ağizotu desteği var, o dahi tam değil.”

İslahiyeli benzeri besici, yem desteğinin yetersiz olduğunu belirterek, “Yaşamıyor. Buranın iklimine uymuyor. Marketlerde benzin 20 liraysa bizde yâren veriyor, 9 liraya alıyor. Kurban bu sene olmaz. Kesime gidecek mecburi. Bu yemler devletten geldi ama yeterli değil” dedi.

Ayrımsız eksantrik besici ise “İklim farklı olduğu amacıyla buraya gelen hayvanat yaşamıyor” diye konuştu.

Share: