Oğuz Kaan Salıcı: Türkiye’de Çatışmalı Ortamın Sona Erdirilmesini Sağlamamız, Terörü Bitirmemiz Gerekiyor

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, partisinin Hakkari’deki üye katılım töreninde, ” Türkiye’dahi çatışmalı ortamın sona erdirilmesini sağlamamız, terörü bitirmemiz gerekiyor. Köyüne andırmak talip yurttaşlarımızın da tamamının köyüne dönmesini sağlamamız gerekiyor” dedi.

Oğuz Kaan Salıcı, CHP’nin zaman Hakkari düzenlediği törende, partisine eskimemiş katılan üyelere rozet taktı. Hakkari’de CHP’ye bin eskimemiş üyenin katıldığı öğrenildi. Salıcı, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi düze sezmek, normalleştirmek, zenginleştirmek amacıyla eş haklarına okkalı, demokratik, tek kimseyi dilinden, dininden, inancından, kökeninden dolayı ayrıştırmayacağımız tıpkı düzeni kuracağız” diye konuştu.

Salıcı, AKP iktidarının halkın iradesine içtinap etmek duymadığını savunarak, “İnsanca ve adilane benzeri uyum bina etmek, kayyumların olmaması emreylemek. Vatandaşın verdiği baziçe sandıktan tıpı tıpına çıkması, ulus iradesinin motamot yansıması emretmek. Bizim İstanbul’de 31 Mart’ta kazandığımız seçimi 6 Mayıs’ta nakız eden ve yeniden seçime başvurmak zorunda kaldığımız düzenin ortadan kalkması etmek. Yurttaş şehremaneti başkanını seçmesine karşın ona tutanak verilmeyip adına kayyum atanması gelmek” dedi.

Ekonomik krizden Hakkari’nin de etkilendiğini belirten Salıcı, “Gelirken başkanımızla konuştum, ‘Hakkari’bile etin kilosu 120 lira. Biz bir vakitler haricen almazdık. Hep zat etini, peynirini üretirdi’ dedi. Hayvancılık yapılabilen aynı ilimizde birlikte etin kilosu 120 liralara geldi” diye niteleyerek konuştu.

“Biz, hakça bir düzeni kurmakta kararlıyız. Altılı Ganyan Masa ile beraber kuracağız” diyen Salıcı, Altılı Masa’nın Türkiye’nin acı gidişatına ‘dur’ diyeceğini vurguladı.

“TORUN TESTIS SAHİBİ OLDU, ONLARLA VAKİT GEÇİRMESİ GEREKİYOR”

Salıcı, Altılı Ganyan Masa’nın belirleyeceği adayı Türkiye’nin 13. Reisicumhur olacağını dile getirerek, “Tayyip Bey yoruldu, dinlenmeye ihtiyacı var. Torun er bezi sahibi oldu, onlarla fasıla geçirmeye ihtiyacı var. Tayyip Satma’in yanındaki eşhas üstelik Türkiye’yi aşağıya akıllıcasına çekiyor, onların birlikte zor olmaya ihtiyacı var” diye konuştu.

Salıcı, Hakkari’nin sınırda bire bir yer olduğunu ve çizi ticaretinin güçlendirilmesi gerektiğini kaydederek, “Sınır ticaretinin önünü açacak düzenlemeleri yapacağız. Van amacıyla da Hakkari amacıyla de” dedi.

“TERÖRÜ BİTİRMEMİZ GEREKİYOR”

Salıcı, güvenlik gerekçesiyle boşaltılan köyler olduğunu anımsatarak, “Türkiye’de çatışmalı ortamın sona erdirilmesini sağlamamız, terörü bitirmemiz gerekiyor. Köyüne dönmek isteyen yurttaşlarımızın dahi tamamının köyüne dönmesini sağlamamız gerekiyor” diye niteleyerek konuştu. Salıcı, erk olmaları halinde hakça benzeri düzen kuracaklarını belirterek şunları söyledi:

“Muhammes Çete’nin mensupları, devletin kesesinden döviz üzerinden her ay sağlık elde edenler, bu düzenin değişmesini istemiyor. Kur korumalı mevduatla beraber on paralık çalışmadan bankadaki parayı dövize endeksli düz getirimci sınıfı bu düzenin değişmesini lazım mi? İstemez. 5-10 maaş kayran danışmanlar, bu uyum değişsin isterler mi? Hakça düzen isterler mi? İstemezler, çünkü onlar maaşlarını kaybedecekler. Bulgaristan’dan Türkiye’ye mevrut, Edirne’bile ahzüita işleyen, özlük parası Türk lirasından altın hale geldiği üzere Bulgaristan vatandaşı, bu düzenin değişmesini lazım mi? İstemez. Sen kendi ülkende sıkıntı çekerken Suriye’den mülteci namına gelip ülkenin nüfusunun onda birini oluşturan Suriyeli, bu düzenin değişmesini gerek mi? İstemez.

Biz, bu ülkenin vatandaşı olan hep yurttaşlarımızla bu arada bu düzenin taraftarıyız. Bu düzenin değişmesi sizin, bizim çıkarımız, bu ülkenin geleceği için.”

Salıcı, Altılı Ganyan Masa’üstelik seçme partinin ortak notları ortaya çıkardıklarını kaydederek, “Biz, Saadet Partili kardeşlerimizi CHP’lileştirmeye çalışmıyoruz. İYİ Partili arkadaşlarımızı CHP’lileştirmeye çalışmıyor. Ayrımlı partileriz amma bulunmaz olan özdek, ortaklıklarımızı nail olmak. Ayrışmak istersek niteliksiz ama pres olan ortaklıklarımızı ortaya ihata etmek” dedi.

“AHA GELDİK SINIRA, ELAN NEREYE GİTMEMİZİ İSTİYORSUNUZ”

Salıcı, Türkiye’nin değme namına gittiklerini ifade ederek, “Bize zamanında Tayyip Koca, ‘Doğuya gidemiyorsunuz’ diyordu. Tayyip As elan nereye gitmemizi istiyorsunuz, aha geldik sınıra. Daha, söyleyin, nereye gitmemizi istiyorsunuz, oraya da gidelim” diye niteleyerek konuştu.

Salıcı, seçime amade olduklarını açıklayarak, “İster vaktiyle icap başat gerek erken yapsınlar biz, sandıkların hepsine sahip çıkacağız. Sandığa giren oy neyse onun çıkması üzere; türe, şeffaflık için elimizden geleni yapacağız. Tayyip Bey’i zor etmeye var mısınız? Türe ve Kalkınma Partisi’ni kendine üzüntü uyum vermesi amacıyla mugayeret olmaya göndereceğiz, o bile eke bir görev” dedi.Share: